Kiki ve Herb Noel için Ait Oldukları Yere Geri Dönecekler

Bakec

Member
Justin Vivian Bond ve Kenny Mellman tarafından yaratılan göz alıcı ve üzücü kabare ikilisi Kiki ve Herb, hiçbir zaman Radio City Rockettes kadar güvenilir bir performans göstermedi. Ancak 2000’lerin başında bir süre, Noel onlar olmadan tamamlanmış sayılmaz – özellikle de bir Kanada Kulübü kemerini yumurta likörüne tercih eden türden biriyseniz.

O günlerde Bond, Kiki’yi yaşlı bir “içki chanteusie” olarak oynadı ve Mellman, çocukluk arkadaşı ve eşlikçisi Herb rolündeydi. Yüzünü çaprazlayan yaş makyajıyla Bond’un Kiki’si, kalabalığın arasında kana susamış bir elf gibi sinsi sinsi sinsi sinsi sinsi sinsi sinsi geziniyor, tatil şarkılarını hırpalıyor ve “Kırmızı Burunlu Ren Geyiği Rudolph” ile “İntihar Ağrısız”ı karıştıran karışık şarkılar söylüyordu. ”

Mellman geçenlerde, “Noel için eve gitmeyecek, aileleriyle ille de iyi ilişkilere sahip olmayacak bir izleyiciye bir hediye gibi görünüyordu,” dedi. Gösterileri, dökülen içeceklere ve bulaşmış maskaraya sarılı.

Kiki ve Herb, 2007’de son tatil şovları “Kiki & Herb: The Second Coming”i oynadılar. Bond ve Mellman çok geçmeden sanatsal ortaklıklarını feshetti. Mellman kabare sahnesine devam etti ve grupla Julie Ruin’i seslendirdi. Bond yeni müzik yazdı ve görsel bir sanatçı olarak gelişti. Yıllarca konuşmadılar. Arkadaşları José Esteban Muñoz için bir anma töreninde tekrar bir araya geldikten sonra, 2016’da Public Theatre’da “Seeking Sığınma!” adlı bir gösteride tekrar birlikte performans sergilediler. Ve şimdi, Noel eylemlerini Bond’un “a büyük, eski seçilmiş aile birleşimi. ”

Salı gününden itibaren Mellman ve Bond, beş performansla “Kiki & Herb: SLEIGH at BAM”ı ilk kez sahneye çıkaracaklar. Hayranların favorileriyle dolu – Tori Amos’un “Crucify”, Belle ve Sebastian’ın “Fox in the Snow” – gösteri, Brandi Carlile’nin “The Joke” gibi yeni numaralarını içerecek. (İkilinin son molası sırasında Mellman, 300 potansiyel yeni şarkıdan oluşan bir dosya oluşturdu. )

Geçenlerde bir hafta içi öğleden sonra Mellman ve Bond, Noel’i geri almak ve karakterlerinin tatili nasıl geçirebilecekleri hakkında sohbet etmek için Brooklyn’deki bir kafede bir araya geldi. Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Son tatil gösterinizden bu yana 14 yıl geçti. Neden geleneği şimdi yeniden başlatıyorsunuz?

JUSTIN VIVIAN BOND
Pandemiden önce Kenny, Flamingo East’teki 1999 gösterimizin bu görüntüsünü buldu. Onu yeniden yaratmayı önermek için [Brooklyn Müzik Akademisi’nin sanat yönetmeni] David Binder ile bir toplantım vardı. “Bir Kiki ve Herb Noel şovu yapmalısın. ” Asla iyi bir fikri kabul etmezler, diye düşündüm o zaman. Ama sonra tarih oldu ve geçen Noel’de oldukça üzgün hissediyordum. İşler yeniden açıldığında ne yapabileceğimize bakmaya başladığımda, David bana başka bir e-posta gönderdi. Belki de Noel için herkesle bir araya gelmek o kadar da kötü bir fikir değildir.

Bu set listesi çoğunlukla tanıdık malzeme, değil mi?

KENNY MELLMAN
En sevdiğiniz grubu ne zaman görmeye gittiğinizde ve duymak istediğiniz şarkılardan hiçbirini çalmıyorlar. Bunu yıllarca atlattık, ama insanlara bu yıl burada olduğu gibi bir Noel hediyesi vermenin güzel olacağını hissettim. Sahip olmak.

BONDKırık tüm süsleri açıyoruz.

Kiki ve Herb dünyaya nasıl doğdu?

BOND
AIDS krizi sırasında Kiki karakterini yarattım. 20’li yaşlarımda genç bir insandım, bir sokak aktivistiydim. Söylemek istediğim her şeyi söylemek istedim çünkü kulağa çok sert, çok ciddi geliyordu. Her şeyi yapmış, her şeyi görmüş bu sarhoş ihtiyarın olması için, bu karakter olarak her şeyi söyleyebilirim.

MELLMANBütün parıltı, çılgınlık, delilik ve sürrealizm ona, eğer çok düz bir şekilde söyleseydin sahip olmayacağı bir ağırlık veriyor.

BOND Kiki’ye gerçekten tanıdığım insanlardan bazı unsurlar getirdim – çok göz korkutucu, çok zeki kadınlar, [küfür] bir şekilde ele geçirilmiş, bir şekilde bu harika yaratıklara dönüşmüşler. Yani her zaman oradaydı. Herb, bazen bizim konser verdiğimiz bir piyano barda çalışan bu adama, tekila içen ve piyanoda kedisinin bir resmi olan bu bekar adama dayanıyordu.

MELLMAN Tekila içip hemen ağlamaya başlardı.

Kanun yıllar içinde nasıl değişti?

MELLMAN
Bunu bir barda [San Francisco’da] bir tür sokak tiyatrosu olarak başlattık. İkimiz de süper gençtik, her gece queer kulüplerine gidiyor, protesto gösterileri yapıyorduk. New York’a gelmek – farklı bir atmosfer, farklı bir queer sahnesi – daha az “Ah, dünyanın sonunda çığlık atıyor olmalıyız” gibi oldu.

BOND 95 yılının Ocak ayında burada Kiki ve Herb icra etmeye başladık ve ’95, kokteylin [H.I.V. için antiretroviral terapi] gelip hayatları daha uzun sürmeye başladığı yıldı. Yani farklılaştı.

MELLMANMantar yapmayı bıraktık. Böylece değiştirdi.

BONDBurası New York, oyunumuzu yükseltsek iyi olur, mantar yapmayı bıraksak iyi olur.

Bu karakterleri canlandırarak yetişkinliğe geçiş yapmak nasıldı?

BOND
Bu yüzden durmak zorunda kaldım. Sadece kim olduğumu tam olarak bilmiyormuşum gibi hissettim. Her zaman bir hayal kırıklığıymışım gibi hissediyorum. Çünkü insanların bu karakteri çok sevdiğini biliyorum. Ve ben o karakter değilim. Hatırlıyorum, diye düşündüm, belki bir realite şovu yapsaydım ve o karakter olarak yaşasaydım, insanlar beni daha çok severdi ve bu kadar yalnız olmazdım.

MELLMAN Eskiden gece şovları yapıyorduk ve sonra tüm bu harika insanlarla takılmak istediğimiz için daha sonra dışarı çıkıyorduk. Denge yoktu.

BOND Geçen yıl evimden canlı yayın performansları yaparken, bu işteki 30 yıldan sonra, daha sonra dışarı çıkıp halkı selamlamadığım bir gösteri yapmadığımı keşfettim. Muhtemelen bu yüzden hayatımda hiç yakınlık yok.

Ama hareket ne kadar vahşi, ne kadar grotesk olursa olsun, aynı zamanda aşkla ilgiliydi.

MELLMAN
Kiki ne yaparsa yapsın Herb orada olacak. Bunu gerçekten çok hoş ve tuhaf bir şekilde arzulanacak bir şey buluyorum. Bu ilişkinin gerçek bir psikolojik teşhiri muhtemelen korkunç olsa da, temelinde her şeyi aşan bu inanılmaz aşk vardır.

Birisi seni görürse kesinlikle en kötüsün olduğu fikri —

MELLMAN
Ve hala orada olurdu.

Yani şovlar bir tür duygusal gerçeğe ulaşıyor mu?

MELLMAN
Ah, kesinlikle. Eylemin her zaman duygusal bir merkezi vardı, çünkü bir hayatta kalma yerinden geldi. Geçenlerde, bunu yarattığımızda San Francisco’nun nasıl olduğunu hayal ediyordum. Şu dizeye sahip bir şiir yazdım: “Taze ölüler sokaklarda yürüyor. “Böyle hissettirdi .

BOND Aynı zamanda karakteri temel aldığım, çok sevdiğim ve çok sert yargılandığını hissettiğim insanlara da geri dönüyor. Tüm amacım, insanların yardım edemediği ama sadece sevdiği bu çok sevilmeyen karakter olmaktı.

Sence Kiki ve Herb bu tatili nasıl geçirecek?

BOND
Muhtemelen gençken bizim gibi – bir barda buluşup langırt oynayıp bütün gün içki içiyorduk. Ki bu kulağa hoş geliyor aslında.

MELLMAN Sanki bedava bir büfe olduğunu duydum.

BOND Doğru mu? Noel’de dipsiz kokteyller ve ücretsiz açık büfe.

MELLMAN Mükemmel.