Keder Sonsuza Kadar Bir Şeydir

Bakec

Member
21 yaşındaki ablam 16 Nisan 1990’da yaşamına son verdi. Onu düşünmediğim bir hafta yok. Zihnimde onu son gördüğüm günkü kadar canlı ve sık sık rüyalarıma giriyor. Her zaman 21 yaşında olacak ve yardım almanın bir yolunu bulamadığı için her zaman pişman olacağım. Ben mühlet yapsaydı bugün yaşıyor olacaktı.

Belirli bir tür kalıcı kederin patolojik olduğunu söyleyen psikologlar ve düşünürlerle tartışıyorum. Şimdi yanlarında tıp kurumu var. Geçtiğimiz Mart ayında Amerikan Psikiyatri Birliği, Mental Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı DSM-5’e bir giriş ekledi: bir kayıptan sonra bir yıl süren şiddetli ağrı ve geçmiş faaliyetlere devam edememe olarak tanımlanan uzun süreli yas.

Uzamış kederi bir bozukluk olarak adlandırmak, tedaviye ihtiyacı olanlar için iyi bir şey olabilecek sigorta amaçları için yararlıdır. Ancak bu paradigmanın istenmeyen sonuçları vardır ve kayıptan sonra günlük hayata dönememenin anormal olduğunu düşündürür.

Ben kederi sonsuza dek sürecek bir şey olarak kabul ediyorum. Farklı yoğunluk dalgalarında geri döner ama hiçbir zaman tam olarak kaybolmaz. Kız kardeşim öldükten sonraki ilk yıllarda, onun eyleminin şoku ve ardından gelen sıkıntı nedeniyle travma sonrası stres bozukluğu yaşadım. İntihara meyilli zihin hakkında daha çok şey öğrendikçe ve intiharın damgalanmasından kaynaklanan utancı ve bir şekilde müdahale etmemekten kaynaklanan başarısızlık duygusunu artık taşımadığım için, keder zihnim ve bedenimle bütünleşti.

Bu, keskinliğin geri dönmediği anlamına gelmez. Umutsuzluğunun ve intihara meyilli dürtülerinin uç noktası fark edilmeden gittiği için aniden tekrar yıkılabilir ve kızabilirim. Kız kardeşime en yakın olan bizler onun acı çektiğini ve hayatında zor bir yerde olduğunu biliyorduk ama hiçbirimiz onun canına kıyacağını düşünmemiştik.

Bir intihar haberini duyduktan veya okuduktan sonra yoğun bir üzüntü nöbeti ortaya çıkabilir. Ya da son zamanlarda yaptığım gibi bir düğüne katılmak; Kız kardeşimin baş nedimem olduğu ve kendi hayatında deneyimleme şansına sahip olmadığı birçok dönüm noktası bana hatırlatıldı. Ya da bir karakterin bana onu hatırlattığı bir sinema izlemek ya da yeni köpeğimle tanışmayı dilemek. Tatiller ve aile toplantıları özellikle zordur. Ölümüne giden günlerde, haftalarda, aylarda kız kardeşimin çekmiş olabileceği türden bir acıyı, hissetmiş olabileceği umutsuzluğu ve beyhudeliği yeniden yaşamak beni ele geçiriyor. En kötüsü de onu ne kadar özlediğim.

Hayatta kalanlar olarak, ilerlemek için bir yol bulmalıyız ama tutunması gerekenleri ihtiyaç duydukları sürece göz ardı etmemeliyiz. Herkesin kabullenme yolu kendi yolu. “Bir teşhisin varlığı, kederin üstesinden gelmemiz gereken bir şey olduğu şeklindeki yanlış anlaşılmayı teşvik edebilir.” Mary C. Lamia, Psychology Today’de yazıyor. “O değil.”

Sevilen birini intihara sürükleyenler için keder karmaşıktır. İntihar yaslarıyla ilgili bir araştırmaya göre, kayıp, üzüntü ve yalnızlık duyguları “intihardan kurtulanlarda genellikle suçluluk, kafa karışıklığı, reddedilme, utanç, öfke ve damgalanma ve travmanın etkileriyle büyütülür”. Bu duygular, insanların kayıptan tamamen uzaklaşmasını engelleyebilir. İntihardan kurtulanlar da kendilerini yalnız ve yalıtılmış hissedebilirler. Arkadaşlar ve meslektaşlar, daha fazla acıya neden olabileceği veya yanlış bir şey söyleyebileceği korkusuyla konu hakkında konuşmaktan kaçınabilirler. Bu ayın başlarında olan Uluslararası İntihar Kaybından Kurtulanlar Günü’nde teselli buluyorum, kalıcı acımızın tanınması.

Sevdiğimiz kişinin neden canına kıydığını, ölümü nasıl anlamlandıracağımızı anlamaya büyük ihtiyaç duyarız. Sadece kederin değil, şaşkınlığın da uçurumuna bırakıldık ve “neden”den biraz kurtulmayı umuyoruz. Bir gün ne olmuş olabileceğini anladığımızı düşünürüz ve başka bir gün muhakememize güvenmeyebiliriz.

Ablam öldükten sonraki yıllarda baş etmeye çalışırken, “The Suicidal Mind” kitabının yazarı Dr. Edwin Shneidman ile çalıştım. . Neden canına kıydığını anlamaya çalışmak için kız kardeşimin içsel gerçekliğinin bir haritasını çıkarmama yardım etti. Süreç beni biraz rahatlattı ve suçluluğumun bir kısmını kaldırdı. Yine de, daha fazlasını yapabileceğimize dair rahatsız edici bir his var.

İntihar eden kişinin yaşamak istediğine, yaşamaya çalıştığına ama sonunda çaresizliğin acısı ve sisinin aşılmaz bir hal aldığına her zamankinden daha çok inanıyorum. Kişi, belki de başka hiç kimsenin tam olarak anlayamadığı bir iç anlatıya göre hareket ediyor ve buna dikkat etmeli, yargılamamalı veya yüz çevirmemeliyiz.

Ölüm birimizi çok erken alırsa, o hayatı ve sahip olduğumuz hayatı onların şerefine kutlamalıyız. Ayrıca, bireyler ve toplum olarak, sıkıntıların önlenmesi ve erken tespiti konusunda ısrar ederek ve acı çeken herkes için akıl sağlığı devası sağlayarak bu kayıpları telafi etmek için mücadele etmeliyiz. İntihar damgasını kaldırmalıyız ki, bu kaybı yaşayanlar yalnızlık ve utanç içinde acı çekmesinler. Ve onları yargılamak yerine, kabullenme yolculuğu bizim istediğimizden daha uzun sürenleri affetmeliyiz.

İntihar düşünceleriniz varsa, Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattına ulaşmak için 988’i arayın veya mesaj gönderin veya şu adrese gidin: SpeakingOfSuicide.com/resources Ek kaynakların listesi için.

Jill Bialosky şair, romancı ve “Bir İntiharın Tarihi: Kız Kardeşimin Bitmemiş Yaşamı” kitabının çok satan yazarıdır. Kitabın 10. yıldönümü baskısı bu ay yeniden yayınlandı. Yeni romanı “Aldatmacalar” Eylül ayında yayımlandı.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .