Karacayı Devirmek Sadece Kürtajla İlgili Değildir

Bakec

Member
20’den fazla eyalet, Yüksek Mahkemenin bu yıl Roe v. Wade’i devirmeye veya baltalamaya karar vermesi halinde kürtajı yasaklamaya veya ciddi şekilde kısıtlamaya hazırlanıyor. Bu yasa ve yönetmeliklerin kadın hakları ve özgürlüğü üzerinde yıkıcı bir etkisi olacağını biliyoruz, ancak birçok insan annelik tıbbına ne kadar derinden ulaşacaklarını bilmiyor. Hamile kalan tüm kadınların sağlığını ve hayatını riske atmadan kürtaj hakkını elinden alamazsınız.

Katolik hastane sistemlerine bakarak bunun neden böyle olduğunu anlayabiliriz. Hastaneler ve klinikler dahil olmak üzere tüm Katolik sağlık tesisleri ve birçok bağlı sağlayıcı, Katolik doktrinini sağlık hizmetlerine uygulayan bir dizi kural olan Etik ve Dini Yönergelere tabidir. Kılavuz görevi gören ve bu tesislerin sunabileceği hizmet türleri ve prosedürlere sınırlamalar getiren bu yönergeler, Birleşik Devletler Katolik Piskoposlar Konferansı tarafından kodlanmıştır.

Katolik sağlık sistemlerinin çalışanları, istihdamlarının bir koşulu olarak Etik ve Dini Yönergelere uymalıdır. Direktifler aynı zamanda birçok müteahhit için de geçerlidir. Amerika’da her altı akut bakım hastane yatağından birinin Katolik sağlık bakım ortamında olduğu düşünüldüğünde, direktiflerin etkisi yaygın. Birçok bölgede, sayı çok daha yüksektir ve insanlara bakım için başka birkaç seçenek bırakmaktadır.

Katolik doktrini ile tutarlı olarak, direktifler kürtajı yasaklamaktadır. Direktif 45’e göre, “Kürtaja (yani, hamileliğin yaşayabilirlikten önce doğrudan amaçlanan sonlandırılması veya canlı bir fetüsün doğrudan amaçlanan imhasına) asla izin verilmez.” Bu yasağın bir sonucu olarak, pek çok Katolik hastanesinin, direktiflerin kürtaj tanımına giren (veya buna yakın) bir dizi düşükle ilgili prosedürü kısıtlaması gerçeği daha az takdir edilmektedir.

Sonuçlar yıkıcı olabilir, ancak hikayeler nadiren haber olur. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (araştırma görevlisi olarak görev yaptığım) 2016 tarihli bir raporunda, “Sağlık Hizmetleri Reddedildi: Hastalar ve Doktorlar Katolik Hastaneler ve Kadın Sağlığı ve Yaşamlarına Yönelik Tehdit Hakkında Konuşuyor”, Dr. David Eisenberg hikayeyi hatırladı. Chicago dışındaki bir Katolik tesisinde bakım aradıktan sonra gelen, düşük yapan genç bir kadının hikayesi. Suyu kesilmiş olmasına rağmen, Katolik hastanesi, kürtaj kısıtlamaları nedeniyle, düşük işleminin tamamlanmasını hızlandırmak için gerekli olan prosedürleri reddetti.

Hastaneleri transfer edip Dr. Eisenberg’in bakımı altına girdiğinde, 10 gün sonra 106 derece ateşi vardı ve sepsisten ölüyordu. Dr. Eisenberg, hayatta kaldığını söyledi, ancak sepsisin ciddiyeti ve akut böbrek hasarı nedeniyle bilişsel bir yaralanma yaşadı. Dr. Eisenberg, hastanede yaklaşık iki hafta geçirdikten sonra uzun süreli bir bakım tesisine gönderildiğini söylüyor.

“Bugüne kadar hiç bu kadar hasta birini görmemiştim,” dedi Dr. Eisenberg, Katolik olmayan bir sağlık ortamında “rahmi boşaltmak için asla bu kadar beklemezdik” dedi.

Ben de direktiflerin kürtaj yasağını hayatımla ödemeye çok yaklaştım. Aralık 2003’te hamileydim ve ikinci bir çocuğum olacağı beklentisiyle çok mutlu oldum. Sonra bir öğleden sonra şiddetli kanamaya başladım. Küçük çocuğumuza bakmak için kocamı evde bırakarak, bir sedyeye yüklendim ve ambulansla Manhattan’ın Batı Köyündeki bir Katolik tesisi olan en yakın hastaneye, St. Vincent’s Hastanesine götürüldüm.

Bilincimi kaybediyordum ama ambulans sağlık görevlisinin tansiyonumun tehlikeli derecede düşük olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Daha sonra öğrendiğim gibi, D & C’ye ihtiyacım vardı, dokuyu rahimden alan bir prosedür. Diğer durumlarda genellikle kürtaj olarak adlandırılan prosedürlerden biridir. Ama hastaneye geldiğimde saatler geçti ve hiçbir doktor ya da hemşire benimle ilgilenmedi. Hastane görevlileri kana bulanmış çarşafları birbiri ardına değiştirdiler ama yine de bana yardımcı olacak hiçbir şey yapmadılar. Hiçbir anlamı yoktu.

Bir acil servis doktoru geçtiğinde, onun dikkatini bariz olduğunu düşündüğüm şeye çektim – kanamaya başladım – ve beni muayene etmesi için yalvardım. Ama o sadece yüzünü buruşturdu ve uzaklaştı. Bir noktada şiddetle titremeye başladım; şoka giriyordum. Daha sonra kanımın yaklaşık yüzde 40’ını kaybettiğimi öğrendim. Ancak o zaman hastane bana hayatımı kurtaran D & C prosedürünü verdi.

Sonunda eve geldiğimde 2 yaşındaki oğlum beni tanımadı. “O bayan kim?” diye sordu. Gücümü geri kazanmam haftalar aldı ve bu deneyimi zihnimde yeniden yaşamayı bırakmam çok daha uzun sürdü. Sağlayıcının tıbbi kayıtlarını inceledikten sonra, aşırı kan kaybına neden olan tedavide kabaca dört saatlik gecikme için makul bir açıklama bulamadım. Katolik sağlık sistemlerinin kısıtlamaları hakkında şu anda bildiklerim göz önüne alındığında, en iyi tahminim, hastanenin etik direktifleri adına hayatımla kumar oynamaya istekli olduğudur.

Dört gebelikten birinin düşükle sonuçlandığı göz önüne alındığında, komplikasyonlar nadir değildir. Dr. Eisenberg’in hikayesine katkıda bulunduğu 2016 ACLU raporu, hamilelik komplikasyonları yaşayan kadınların Katolik tesislerinden umutsuzca ihtiyaç duydukları tıbbi bakımı alamayabilecekleri bir dizi başka yolu detaylandırdı.

Bu gerçekler, özellikle beyaz olmayan kadınlar arasında anne sağlığındaki bazı endişe verici eğilimleri açıklamaya yardımcı olabilir. Columbia Hukuk Okulu’ndaki Hukuk, Haklar ve Din Projesi’nin Halk Sağlığı Çözümleri ile birlikte yürüttüğü 2018 tarihli “İnançlı Kadınlar için Katolik Sağlık Hizmetlerinin Sınırları” başlıklı bir rapora göre, “Renkli hamile kadınlar tıp doktorları yerine piskoposlar tarafından dikte edilen üreme sağlığı bakımı almaları beyaz meslektaşlarından daha olasıdır.” Amerika’nın anne ölüm oranı gelişmiş dünyadaki ülkeler arasında şaşırtıcı derecede yüksek ve Siyah kadınların hamilelikle ilgili bir nedenden ölme olasılığı beyaz kadınlara göre kabaca üç kat daha fazla.

Yazarlar, “Birçok eyalette beyaz olmayan kadınlar, ERD’ler tarafından kısıtlanan üreme sağlığı hizmeti alıyorlar” diye yazdılar, “bunun, dünyanın dört bir yanındaki beyaz olmayan kadınlara verilen son derece düşük sağlık hizmeti zeminine karşı değerlendirilmesi gerektiğini” öne sürmeden önce yazdılar. Devre kartı.”

Anne tıbbına ilişkin dini kısıtlamalar Katolik hastanelerine özel değildir. Araştırmacılar, Hukuk, Haklar ve Din Projesi tarafından da iki yıllık bir araştırmanın sonuçları olan “Güney Hastaneleri Raporu: Güney ABD’de İnanç Kültürü ve Kürtaj Yasakları” başlıklı 2021 raporunda, Protestan ve hatta laik hastanelerin Güney genelinde, seçim karşıtı yöneticilerin veya kurulların emri, topluluk baskısı veya özel veya kamu fonlarını kaybetme korkusuyla ciddi hamilelik komplikasyonlarıyla karşı karşıya kalan kadınlara bakım vermeyi geciktiriyor veya reddediyor.

“Araştırmamız, tıbbi acil durumlar da dahil olmak üzere kürtaja erişimin, halihazırda kısıtlayıcı eyalet yasalarının önerebileceğinden çok daha ciddi şekilde kısıtlandığını ortaya koyuyor” diye yazdılar. Roe v. Wade’in devrilmesi veya zayıflaması halinde, eyalet kürtaj yasakları “ciddi gebelik komplikasyonları veya kanser gibi altta yatan sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalan hastaların artık kürtaj bakımı için yasal bir alternatifi olmayacağından, hastanelerin kürtajla ilgili kısıtlamalarını daha da önemli hale getirecektir. onların durumu.”

Sözde yaşam yanlısı hareketin, hayatını ve sağlığını tehlikeye attığı milyonlarca kadın için büyük bir endişe duyduğuna dair hiçbir belirti yoktur. Kürtaj karşıtı aktivistlerin bir araya geldiği bu yılki Ulusal Yaşam Pro-yanı Zirvesi’nde, sağcı bir ağ ve strateji örgütü olan Muhafazakar Ortaklık Enstitüsü’nden Rachel Bovard kutlama havasındaydı. “İnşallah, bu yıl içinde Roe sonrası bir dünyadayız” dedi. “Yasa yapıcılarımızdan amansız savunma talep etmeliyiz, mazeret değil, kafa patlatma değil.”

Aynı toplantıda, Student for Life of America’nın başkanı Kristan Hawkins eylem planını ortaya koydu: “Kürtaj kararını eyaletlere geri dönmek için görmek istiyoruz. 50 eyalet savaşı. Duracağımız yer orası mı? Numara.”

“Size sırrın ne olduğunu söyleyeyim” diye ekledi: “Nihai hedef, Amerika’da kürtajı yasaklayan bir anayasa değişikliği. Ama bu zaman alır.”

Erken evre kürtajla ilgili kısıtlamalar, doktorları yasal, dini ve kurumsal sınırlamalardan oluşan karmaşık bir ağda gezinmeye zorlayan kaba araçlardır. Kadın doğum uzmanı-jinekolog ve karmaşık aile planlaması uzmanı Jen Villavicencio, “Bu kısıtlayıcı yasaları ve politikaları yazan insanlar, hasta bakımının karmaşıklığını açıkça anlamıyor, çünkü sözde istisnaların çoğu yalnızca daha fazla kafa karışıklığı yaratıyor” dedi. “Hamilelikle ilgili tıbbi kriz gibi bazı durumlarda, herhangi bir müdahale yaşamı tehdit edebilir.”

Bir şeyler ters gittiğinde hastanelere ve kliniklere başvuran, sadece dini gerekçelerle ihtiyaç duydukları tıbbi tedaviden mahrum bırakılan hamile kadınların sayısına ilişkin resmi bir sayı yoktur. Kanıtlanması gerekmeyen şeyi kanıtlamak için travmatik deneyimlerin en mahrem ayrıntılarını yayınlamak kolay değil: Hamileliğin önemli komplikasyon riski taşıdığını ve modern bir toplumdaki hastanelerin ve tıp uzmanlarının en iyi uygulamalara izin vermek yerine en iyi uygulamalara izin vermesi gerektiği. bakım protokollerini yönlendirmek için dini dogma.

Sonunda ikinci çocuğumu, bakımı inancın önüne koyan bir hastanede doğurduğum için şanslıydım. Dobbs – Jackson Kadın Sağlığı Örgütü davasındaki Yüksek Mahkeme kararı, Roe – Wade davasını baltalar veya yok ederse, pek çok Amerikalı kadının bu seçeneği olmayacaktır.

Katherine Stewart (@kathsstewart) “The Power Worshippers: Inside the Dangerous Rise of Religion Nationalism”in yazarıdır.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .