‘Kabil’i Satmak’ İncelemesi: Bir Savaşta Mahsur Kalmak ve Bir Apartman

Bakec

Member
Sylvia Khoury’nin Pazartesi günü Playwrights Horizons’da açılan 95 dakikalık gerilim filmi “Selling Kabul”, askeri bir yatak kadar gergin bir şekilde yapılmış bir oyundur. Çeyrekte zıplayabilir veya kökenini, beş Afgan madeni parasını göz önünde bulundurarak – ve sonra drama kesinlikle mahvedecek olan sinirlerinizi düzeltmek için kendinizi aşağı atabilirsiniz.

Zaman 2013, Amerika’nın Afganistan’daki “sonsuza dek savaşının” başlamasından 12 yıl sonra, belirsiz kapanışından sekiz yıl önce ve ABD’nin asker varlığını radikal bir şekilde azalttığı bir an. Arnulfo Maldonado’nun ayarladığı ayar, Afiya’nın (Marjan Neshat) bir terzi ve mağaza sahibi olan kocası Jawid (Mattico David) ile birlikte yaşadığı yeterince güzel Kabil dairesidir. Aylardır daireyi üçüncü oda arkadaşı Taroon (Dario Ladani Sanchez), Afiya’nın uyanık saatlerinin çoğunu oturma odası dolabında geçiren kardeşi ile paylaşıyorlar.

Geçmişte bir noktada, Taroon Amerikan kuvvetleri için tercüman olarak çalıştı ve bu da onu Taliban’ın hedefi haline getirdi. Hamile karısından ayrı olarak günlerini gizlice televizyon izleyerek ve özel göçmen vizesinin durumunu kontrol ederek – Wi-Fi zaten çalışıyorken – geçiyor. Oyun başladığında, Taroon’un karısı doğumdadır ve Taroon’un onu görme riskini tartması gerekir.

Tyne Rafaeli’nin yönettiği “Selling Kabul”, bir Yunan trajedisi ve bir casusluk geriliminden öğeler içeriyor. Gerçek zamanlı olarak ortaya çıkan bir gerilim hikayesi olarak, aynı zamanda “Rope. Khoury oyununu bir yapboz kutusu gibi kurmuş. Sözsüz açılış anlarının her detayı, hatta sahne arkası sesleri – bir bebek ağlaması, bir motorun dönmesi – daha sonra yankılanacak. (Bu, Lee Kinney’in ses tasarımının hikaye için kesinlikle çok önemli olduğu ender oyundur. ) Afiya ve Taroon arasındaki, her kelimenin önemli olduğu bir gerçek ve yalan karmaşası olan açılış konuşmasına özellikle dikkat edin.

Yapısal bir harika olan “Kababil’i Satmak” bazen özünde biraz boş gelebilir. Khoury, Francis Benhamou tarafından bir geveze komşusu olan Leyla olarak tamamlanan karakterler için kişilikleri hızlı ve ustaca çiziyor. Tarun’un aceleciliğini, Cavid’in ikiyüzlülüğünü, Leyla’nın parlak ıstırabını, Afiya’nın huysuz sağduyusunu hemen anlıyoruz. (Afiya, oyunun ahlaki merkezidir; Neshat onun öne çıkanıdır. ) Ancak bu insanlar esas olarak dramı krize sürüklemek için araçlar olarak hizmet ederler ve konuşmaları, Taroon’un oğlunun doğumuna tepki gösterdiğinde olduğu gibi, yapmacık görünebilir: “Düşünecek. ben bir korkak. Gün ışığında yüzümü göstermeye çok korktum. ”

Bu, Amerikalı seyircilerin daha aşina olduğu bir ortamda bulunan başka bir oyunda ya da özellikle bu bölgede geçen Ortadoğu kökenli yazarların oyunları başta olmak üzere daha fazla oyunumuz olsaydı daha az önemli olurdu. Ama bizde pek yok. New York’ta oynanan oyun denilince akla sadece “Homebody/Kabil”, “Blood and Gifts” ve “The Great Game: Afganistan” geliyor, beyaz İngiliz ve Amerikalı yazarların eserleri. Tiyatro, en iyi haliyle, uzağı çok yakına getirebilir, soyutu kişiselleştirebilir.

Devlet içinde çok azımızın Afganistan’daki gibi sivil çatışmaların bedelini anlayabileceğini kabul ederek, Fransız ve Lübnan asıllı bir oyun yazarı olan Khoury’nin ve Rafaeli’nin bu karakterlerin sadece bir tekerlekte değil, tamamen insan olduğunu hissettirmek için daha fazlasını yapmasını diliyorum. güzel makine. Ya da belki de bu sadece benim kendi pişmanlığımdır – Amerika’nın ağustos ayındaki başarısız çıkışı sırasında Kabil havaalanındaki kaosun görüntülerini gördüğüm ve çok daha fazla dikkat etmem gerektiğini fark ettiğim anım. Ama bu, bir dünyayı uzağa götüren sonsuza dek süren bir savaşla ilgili bir şey: Yapmak zorunda değildim. “Kabil’i Satmak”ın beni yapmasını istemek haksızlık.

Bu yüzden, bunun yerine çevik bir eğlence ve sempatik sinir sisteminiz için birinci sınıf bir egzersiz olarak oyunun tadını çıkarın – eğer hala tırnaklarımı ısırsaydım, şimdi hiç çivim kalmazdı. Ayrıca şunu da takdir edin, “Kabil’i Satmak” trajik bir şekilde sona erebilirken, bunun yerine, bu umudu canlı tutmak için nedeni saptırsa bile, tüm karakterlerine bir miktar umut sunuyor. (Dürüst olmak gerekirse, titiz karakterlerin aniden kapıyı açık bırakması gibi birkaç mantıksal tutarsızlık daha var. Ama sahnede, “Kutsal olan her şeyin aşkına, kapıyı kilitleyin!” diye bağırmaya başladığınızda, açıkça bir oyun seni ele geçirdi.)

Işıklar tekrar yandıktan sonra, programınızda, bu umudu daha gerçek kılmanın bir yolu olarak, Taroon durumundaki insanlara hukuki yardım sunan bir hayır kurumu olan Uluslararası Mülteci Yardım Projesi hakkında bilgiler içeren bir ek bulacaksınız. Belki bu bir oyunun testidir, bir tiyatronun dar duvarları içinde ne kadar iyi işlediğini değil, onların ötesinde hareket etme isteğini ne kadar artırdığını.

Kabil’i Satmak
23 Aralık’a kadar Manhattan’daki Peter Jay Sharp Tiyatrosu’nda; oyun yazarları. org. Çalışma süresi: 1 saat 35 dakika.