Jon Ronson, Kültür Savaşlarına Yol Açan Çatışmaları Arıyor

Bakec

Member
Bir süre önce, gazeteci ve yazar Jon Ronson, birkaç arkadaşının sahip oldukları çevrimiçi tartışmalar tarafından tüketildiğini fark etti.

54 yaşındaki Ronson, New York’tan yakın tarihli bir video röportajında, “İnsanları, arkadaşlarımı izliyordum, bir nevi kendilerini mahvediyordum” dedi. “Aileler ayrılıyordu, insanlar işlerini, itibarlarını kaybediyorlardı ve bunlar benim on yıllardır tanıdığım insanlardı. ”

Daha önce 2015 tarihli “So You’ve Been You’ve Been Publicly Shamed” kitabıyla internet söylemi dünyasına dalmış olan Ronson, sıklıkla trans hakları gibi konularda gördüğü bu köklü bölünmeler hakkında bir şeyler yapmak istedi. “Kültür savaşlarının bir parçası olmayan kültür savaşları hakkında nasıl bir gösteri yapabilirim?” Diye düşündüğünü hatırladı.

Sonuç, şu anda İngiltere’de BBC radyosunda haftalık olarak yayınlanan ve ilk iki bölümü ABD’deki Apple Podcast’lerinde ücretsiz olarak yayınlanan bir podcast olan “Things Fell Apart”. Sekiz bölümden fazla olan Ronson, Amerika’nın kültür savaşlarının tarihine bakıyor Mevcut kültürel fay hatlarımızın kaynaklarını keşfetmek için “çatışan değerler üzerinde hakimiyet savaşı” olarak tanımladığı.

Kredi. . . Radyo 4 ve BBC Sesleri

Ronson, 1970’lerde Batı Virginia’da okul ders kitaplarının içeriği konusunda bir çatışmayı ateşleyen Alice Moore ve gençken Frank Schaeffer da dahil olmak üzere, kürtaj ve okul müfredatları gibi sorunların öncüsü konumunda olan insanlarla konuşuyor adam, Amerikalı evanjeliklerin kürtaj karşıtı harekete dahil olmasına yol açan Hıristiyan belgesellerinin yapılmasına yardımcı oldu.

Ronson röportajda diziden ve kültür savaşlarını yapıcı bir şekilde ele aldığından bahsetti. Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

<saat/>

Çevrimiçi kültür savaşları yüzünden arkadaşlarınızın kendilerini parçaladığından bahsediyorsunuz. “İptallerine” mi tanık oldunuz yoksa sadece çevrimiçi olanlardan rahatsız mı oldular?

İptaller çok kapsamlı bir terim haline geldi. Bunu sinir bozucu bir terim olarak görüyorum, özellikle de gerçekten hak etmeyen özel kişilerin orantısız cezalandırılmasından, aslında sadece kaba ve takla olduğunda iptal edildiğini söyleyen ajan-provokatör gazete köşe yazarlarına kadar her şeyi içerdiği için kamusal söylemden, birine cinsel saldırıda bulunan politikacılara kadar. O yüzden çok zor bir kelime.

Sanırım bahsettiğim insanlar bunun ortasında olan insanlar. Bunlar bir şeyler söyleyen halka açık kişilerdi, bir geri dönüş olurdu ve sonra tırmanacaktı ve bir sonraki şey, bu insanların hayatlarını tamamen tüketmişti ve hepsini orantısız görüyorlardı.

Podcast’te geri dönüp Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kültürel fay hatlarının tarihinden sekiz hikayeye bakıyorsunuz. Neden özellikle bu hikayeler?

Bir tür matematiksel denklem gibi geldi çünkü 70’lerin başından beri devam eden büyük kültür savaşları hakkında hikayeler anlatmak istedim ve hiçbirini dışarıda bırakmak istemedim ama aynı zamanda harika insan hikayeleri bulmak istedim. . Bunların polemik yerine mini filmler gibi hissetmesini istedim. Yani bu kolay değildi.

Kültür savaşları “şu anda olan en önemli şey gibi hissediyorum” dedi Ronson. Kredi. . . The New York Times için Sabrina Santiago

Podcast’ten açıkça anlaşılan şey, kültür savaşlarının yeni bir şey olmadığı. İçinde bulunduğumuz çağın bunlarla meşgul olmasının nesi var?

Açıkçası kültür savaşlarını kendi amaçları için kışkırtan güçlü kişiler var, Trump gibi – kültür savaşını kendi amaçları için kullanabileceklerini bilen insanlar.

Ayrıca büyük bir tutkunuz ve yeni silahlarınız var, bence solda. Sosyal medya, sesi olmayan insanlara ses verdi ve aniden marjinalleşen topluluklar, içlerinde köpürenleri ifade etmenin bir yolunu buldular ve daha önce bunun için bir çıkışları yoktu.

5. Bölümde, internetin ilk günlerinde çalışan, makinelerin yapabilecekleri her şeyi yapmalarına izin verilmesine inanan bu mühendislere bakıyorum. Hiçbir şekilde müdahale etmeye çalışmayın. Bu, en saldırgan dilin engellenmeden gelişmesine izin vermek anlamına gelse bile, yalanların engellenmeden gelişmesine izin vermek anlamına gelse bile. Bu şeyler, olayları herhangi bir şekilde yumuşatmaya çalışmaktan daha önemlidir. Bu, internetin icadının ardındaki bir tür ütopik idealdi ve o zamandan beri hepimizin içinde yaşadığımız dünya buydu.

Sosyal medya ve kültür savaşları hakkında çok şey yazdınız. Konulara tarafsızca yaklaşabileceğinizi hissettiniz mi?

Ateşe yağ atmak istemediğim için ilk sorularımdan biri “Nasıl tarafsız yaklaşırım” oldu. O zaman mükemmel fikrin tarihe geri dönüp köken hikayeleri anlatmak olduğunu düşündüm.

20, 30 yıl önce olmuş, bugün olanlara gerçek yankıları olan bir şeyden bahsettiğinizde, biraz duygusallıktan arındırıyor – gerçekten şaşırtıcı, beklemeyeceğiniz beklenmedik yankılar. Kültür savaşı hikayelerinin çoğu partizandır ve hepsi kültür savaşlarını daha da alevlendirmekle ilgilidir, ancak öfkeyi dışarı atıyorsanız merak için yer var.

Dizide politikacılardan pek bahsetmiyorsunuz. İhmal kasıtlı mı?

Parti siyasetinden, büyük P ile siyasetten uzak durma eğilimindeyim. Sadece kişisel bir hayat yaşayan birinin tuhaf bir hikayesini bulduğumda ve büyük siyasete kapıldıklarında – yüksek filtrelerle alınan kararlar onları etkiler ve belki onların bilmedikleri şekillerde — Ben sadece bu hikayeleri çok ilgi çekici buluyorum. Politikacılar konusunda, tecrübeli benden çok daha iyi siyasi gazeteciler olduğunu düşünüyorum, bunu onlarca yıldır yapıyorlar ve ben yapmadım, muhtemelen tüm politikacıların P. R. -ing’ini kırmak zor.

Televangelist Tammy Faye Bakker ile ilgili bölümünüz beni özellikle etkiledi. 1985 röportajı , önde gelen evanjeliklerin eşcinsel topluluğa düşman olduğu bir zamanda AIDS ile yaşayan bir papaz olan Rev. Steve Pieters’a merhamet gösterdi. Dinleyicilere vermek istediğiniz ahlaki bir mesaj var mı?

Herkes çözüm istediğini söylüyor. Geçmişe bakarsanız, insan bağlantısı ve birbirini dinleyen insanlar köşelerine çekilip birbirlerine bağıran insanlardan daha iyi çalışır.

Tammy Faye bölümüyle birlikte insanlar bana e-posta gönderiyor ve şovu dinlerken hıçkırarak ağladıklarını söylemek için mesaj atıyorlar. Ve bence bu, bizim için gerçekten önemli olan, son altı ya da yedi yılda olması gerektiği kadar erişemediğimiz, insani bağlantı, empati, paylaşılan insanlık olan bir şeye dokunmak anlamına geliyor.

Kültür savaşları hakkında eserler üretmeye devam ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Yalan söyleyemem, düşüncelerimin çoğunu işgal ediyor. Şu anda olan en önemli şey gibi geliyor, özellikle de Cumhuriyetçiler kültür savaşları hakkında ara seçimler yapmaya hazırlanırken, tamamen kültürü iptal etmek, alıntı yapmak, bu yüzden dünyamızın çok önemli bir parçası.

Artık yeterince eleştiri yaptığımı düşünüyorum. Bunun yerine, insanların farklı duygusal tepkiler vermelerine neden olabilecek olumlu hikayeler anlatmaya çalışmak istiyorum.