İsrail’de İyi Niyet Hükümeti Mümkündü

Bakec

Member
Bir buçuk yıl önce zor bir karar verdim: Siyasi tabanımdan kopmak ve en çılgın hayallerimde birlikte çalışmayı hayal bile edemediğim insanlarla bir hükümet kurmak.

İsrail en kötü anlarından birindeydi, kutuplaşmış ve felç olmuştu: iki yıl içinde dört seçim turu, Arap ve karma şehirlerde büyük isyanlar ve İsrailli Yahudiler ile İsrailli Arapların öldürülmesi artı yüzlerce kişi yaralandı. Filistin terör örgütü Hamas, Eski Şehir’de her yıl düzenlenen Bayrak Yürüyüşü’nün ardından Kudüs’e roket fırlatmıştı.

Rekora yakın işsizlik ve benzeri görülmemiş bir açık yaşadık. Üç yıldır bütçe çıkarmamıştık. Benjamin Netanyahu hükümeti kurmayı başaramamıştı ve yeni bir seçim turuna ve tam anlamıyla bir kaosa sadece birkaç gün kalmıştık.

Kararı verdiğim anı, bir Şabat sabahını canlı bir şekilde hatırlıyorum. Dört çocuğumdan mutfakta eşim Gilat ve bana katılmalarını istedim. Aileme dedim ki, “Abbanız bir şeyler yapmak üzere ve başarabileceğimi bile bilmiyorum. Pek çok insan – arkadaşlar da dahil – abba’nız hakkında pek çok kötü şey söyleyecektir. Bu yüzden bunu İsrail’in iyiliği için yaptığımı bilmenizi istiyorum.”

Muhalefetin sosyal ve geleneksel medya üzerinden yürüttüğü amansız bir propaganda kampanyası, beni ve partim Yamina’yı kırmaya çalıştı. Baskı işe yaradı. Kritik oylamadan sadece birkaç gün önce, partimin bir üyesi kaçtı. Sonuç olarak, yeni bir hükümet kurmak için gerekli asgarîlere kadar düştük.

13 Haziran 2021’de Knesset, 59 karşı oy ve bir çekimser oyla 60 oy çokluğu ile yeni hükümeti kurmak için oy kullandı. O anda, İsrail tarihindeki en çeşitli hükümetin başbakanı oldum. Sağ ve sol, dindar ve laik, Yahudi ve Arap, hepsi bir arada çalışıyor.

Reformlarla dolu bir bütçeyi onayladık, yüzbinlerce İsrailliyi işbaşına getirdik ve hızla büyüyen bütçe açığını neredeyse sıfıra indirdik. Gazze Şeridi yakınlarındaki roket saldırılarına maruz kalan güney topluluklarına on yıllardır en sessiz yılı teslim ettik. Hesaplarımıza göre terörist rejimin kasasına 200 milyar dolardan fazla para akıtacak ve nükleer zenginleştirme yeteneklerini zar zor kısıtlayacak İran’la tehlikeli bir nükleer anlaşmayı bloke ettik. Bunu, Amerika Birleşik Devletleri’nde iki partinin de güçlü desteğini sürdürürken başardık. Ve dünyanın geri kalanının önünü açan üçüncü Covid güçlendirici aşıyı dağıtan ilk ülke olduk.

Nasıl yaptık?

70/70 kuralını kurdum.

İsraillilerin yaklaşık yüzde 70’i sorunların yüzde 70’inde hemfikir. Daha iyi trenlere ve yollara, daha iyi eğitime, daha fazla güvenliğe ve daha düşük bir yaşam maliyetine ihtiyacımız olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Ancak İsrail-Filistin çatışması, din ve devlet ve meşru sistemimizin arzu edilen doğası konusunda anlaşamıyoruz.

Bu yüzden hükümetim, üzerinde anlaşmaya varamadığımız konular üzerinde bitmek bilmeyen çekişmelerin aksine, yüzde 70’i tamamlamaya odaklandı. Hepimiz, bu hükümetin İsrail’in topraklar üzerindeki egemenliği konusunda ısrarcı olmayacağı ve bu bölgeleri Filistinlilere teslim etmeyeceği konusunda hemfikirdik. Aynı şekilde, ihtilaflı din ve meşru konularda kanun çıkarmama kararı aldık.

Siyasi olarak en hassas konuları etkisiz hale getirdiğinizde, soldan ve sağdan bakanlar birbirlerini, birbirimize dediğimiz iblisler olarak değil, İsrail’in iyiliği için çalışan düzgün insanlar olarak gördüler.

Kendimize iyi niyetli bir hükümet dedik. Radikal olarak farklı siyasi görüşlere sahip insanların birlikte inanılmaz derecede iyi çalışabileceğini kendimize ve koalisyonumuzun dışındakilere kanıtladık. Dünya her zamankinden daha kutuplaşmış durumda. Sunduğumuz model, işbirliği ve birlik modeliydi. Ulusunun iyiliği için kabileni aşmak.

Arap Raam partisinin lideri Mansur Abbas’ı ele alalım. Onunla ilk tanışmamız, hükümeti kurmamızdan önceki haftalardaydı.

Bay Netanyahu, koalisyon kurma girişimlerinde Bay Abbas ile gizlice görüşüyordu. Abbas Bey ile tanışmadan önce onun hakkında olumsuz bir görüşüm vardı. Terörü desteklediğini sanıyordum. Bunun doğru olmadığını birçok kişiden duydum. Bana İsrailli Araplar için gerçekten pragmatik bir model yaratmaya çalıştığını söylediler.

Onu aradım ve bir toplantıya davet ettim.

“Hangi gizli dairede buluşalım?” Abbas Bey bana sordu. Tartışmalarının açığa çıkmasını istemedikleri için insanlarla gizlice bir araya gelmeye alışmıştı.

“Knesset ofisimde açıkça görüşeceğiz,” diye yanıtladım. “Sen ikinci sınıf değilsin. Seninle tanışmaktan utanmıyorum.”

Aşağı yukarı benim yaşlarımda bir tür mensch olduğu ortaya çıkan cesur bir lider keşfettim. İkimiz de inançlı insanlarız ve Yahudilik ile İslam arasında var olan teolojik anlaşmazlıklar ne olursa olsun, bunları Tanrı’nın halletmesine izin vereceğimiz konusunda hemen anlaştık. İsrailliler ve Araplar için daha iyi eğitim, daha iyi işler ve daha güvenli sokaklar sağlamak için burada ve şimdi birlikte çalışacağız.

Bir yıllık ilerlemenin ardından hükümetim, halk protestolarının ve sosyal ağların kesintisiz baskısı arasında çöktü. İsrailli Arapların sosyoekonomik geleceğini iyileştirmek için koalisyonuma katılan Arap parlamenterler, kendi topluluklarında Yamina üyeleri gibi memleketlerinde hain olarak adlandırıldı.

Organize gruplar, Knesset’in bu üyelerinin evlerinin birkaç metre ilerisine çadırlar kuruyor, ailelerini aylarca amansızca taciz ediyor, onları terörist sevdalıları olarak nitelendiriyor. Parti üyelerimden biri, eşinin işinin tehlikede olduğunu ve çocuklarının okulda tehdit edildiğini bildirdi.

Aynı zamanda İsrail, Tel Aviv ve diğer büyük şehirlerde yaklaşık 20 kişinin hayatını kaybettiği bir dizi Filistin terör saldırısına maruz kaldı. Muhalefet, bunun hükümetin elinin Raam Arap partisi tarafından bağlanmasının bir sonucu olduğunu iddia etti. 100 yılı aşkın bir süredir ülkede terör saldırıları gördüğümüz ve hükümetimin aslında teröristlere karşı her zamankinden daha sert olduğu düşünülürse, bu yanlıştır.

Sonuç olarak, Raam Arap partisi hükümetteki üyeliğini askıya aldı. Knesset’in Meretz partisinden bir Arap üyesi de geçici olarak istifa etti. Partimin birkaç üyesi de koalisyona destek vermeyi bıraktı.

Hükümetim, İsrail’e yayılan muazzam miktardaki yanlış bilgiyi ve kör mezhepçiliği savuşturmak konusunda kötü bir iş çıkardı. Bu kampanya başarılı oldu ve hükümetimin sonunu getirdi.

İsrail’de şu anda yeni bir hükümet kuruluyor ve umarım liderleri İsrail için en büyük zorluğun İsrail toplumunun tüm kesimlerini bir arada tutmak olduğunu anlar.

İsrail Devleti, Kutsal Topraklardaki bir Yahudi siyasi varlığının üçüncü örneğidir. Birinci ve İkinci Tapınaklar döneminde, ulusumuzu sadece yaklaşık 80 yıl bir arada tutmayı başardık, ardından iç bölünmeler bizi parçaladı ve sonunda bağımsızlığımızı kaybettik. İsrail şimdi 75. yılında. Bu bizim üçüncü şansımız ve bu sefer başaracağımıza kararlıyız.

Hükümetim sadece bir yıl faaliyet göstermiş olsa da, son derece kutuplaşmış bir toplumun nasıl işbirliği yapabileceğine dair benzersiz bir imaj ve model oluşturduğumuza inanıyorum.

Evvel’in gönüllere ve akıllara kazıdığı o güzel görüntü kolay kolay silinemez.

Naftali Bennett, İsrail’in 13. başbakanıydı.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .