İşgücü Piyasası Nasıl Daha Fazla Amerikalı İçin Çalışır?

Bakec

Member
Dünyanın en zengin uluslarından birinde, refaha giden yol son yıllarda önemli ölçüde daraldı – özellikle üniversite eğitimi olmayanlar için. 25 yaş ve üstü Amerikalıların yüzde 62’sinden fazlası lisans derecesine sahip değil ve üniversite eğitimi olanlar ile olmayanlar arasındaki kazanç farkı hiç bu kadar büyük olmamıştı. 2021’de, lisans derecesine sahip daha genç işçiler ile aynı yaştaki ve yalnızca lise diplomasına sahip işçilerin ortalama kazançları arasındaki fark 22.000 dolardı – New York Federal Rezerv Bankası’nın 1990’da kazançları izlemeye başlamasından bu yana en büyük fark. Üniversitenin maliyeti hızla artıyor ve birçokları için ulaşılamaz hale geliyor. Bu, kendilerine değer vermeyen bir ekonominin dışında kendilerini dışlanmış olarak gören milyonlar arasında kaygı, acı ve yabancılaşma duygusunu körükledi.

Üniversiteyi daha uygun fiyatlı hale getirmek önemlidir, ancak fırsat kapılarının başka anahtarları da vardır. Pennsylvania’dan Josh Shapiro, vali olarak ilk tam günü olan 18 Ocak’ta yayınlanan bir kararnameyle bunlardan birini kullandı: Eyalet hükümetindeki işlerin büyük çoğunluğu için dört yıllık üniversite diploması şartını kaldırdı, bu bir değişiklikti. Maryland ve Utah’ın geçen yıl yaptıklarına benzer. Bu, hem iyi politikayı hem de iyi liderliği gösterir, işe alma felsefesinde insanları bir yeterlilik belgesine indirgemeyi bırakan ve herkesin – üniversite eğitimi almış olsun olmasın – işverenlerin göz önünde bulundurması gereken deneyime ve değere sahip olduğunu aktaran somut bir değişikliği temsil eder. Bu, diğer liderlerin de dikkate alması gereken bir adım ve bir zihniyettir.

Karar, kısmen sıkı bir işgücü piyasasının gerçeklerinden kaynaklandı. Pensilvanya’da işsizlik yüzde 3,9 – yüzde 3,5 olan ulusal ortalamaya yakın – ve pandemi öncesine göre daha düşük. Kamu ve özel sektör işverenleri kalifiye adaylar bulmakta zorlanıyor ve bu da işe alım kriterlerinin yeniden değerlendirilmesine yol açıyor. Bay Shapiro’nun emrinde belirtildiği gibi, “Çağdaş işgücü piyasasında başvuru sahipleri, çıraklık, iş başında eğitim, askeri eğitim ve ticaret okulları dahil olmak üzere çeşitli yollarla bilgi, beceri ve yetenekler kazanıyor.”

Hareketi, eyalet hükümeti işlerinin yüzde 92’sini – yaklaşık 65.000 pozisyon – “eğitim kazanımlarına bakılmaksızın ilgili iş deneyimi ve beceriye dayalı eğitim” olan herkese açıyor. İş ilanları, eğitimden çok deneyimi vurgulayacaktır.

• Kâr amacı gütmeyen kuruluş Opportunity@Work, 2015’ten beri beceri ve deneyime dayalı işe alma fikrini destekliyor. Amerikan iş gücünün yüzde 50’sinin becerilerini çıraklık, askerlik, ticaret gibi alternatif yollarla kazanmış işçilerden oluştuğunu tahmin ediyor. lisans dereceleri almak yerine okullar, sertifika programları ve iş başında eğitim – yeterince kullanılmayan ve yeterince telafi edilmemiş yeteneklerden oluşan derin bir havuz. Grubun CEO’su ve kurucu ortağı Byron Auguste, işverenlerin bu havuza katılmak için bir stratejileri yoksa, “bir yetenek stratejilerine sahip değiller – yalnızca yarım yetenek stratejilerine sahipler” dedi.
Amerika Birleşik Devletleri tüm bu yetenekten yararlanmanın yollarını bulamazsa, iklim değişikliği ve salgına hazırlık gibi en acil sorunlarımızı çözemeyeceğiz veya daha güçlü ve daha adil bir ülke kuramayacağız. Pek çok Amerikalı, toplumumuzu ve ekonomimizi son derece adaletsiz, iyi bağlantıları olan seçkinlerin ihtiyaçlarına hizmet etmek ve üniversiteye giden veya sistemi nasıl çalıştıracağını bilen insanlara daha fazla fayda sağlamak için kurulmuş olarak görüyor. Ve pek çok kişi, siyasi liderlerin kendileri hakkında deva yapmadığını ve hükümetin ve kurumların onlar için çalışmadığını düşünüyor. İş açmak küçük sıkıcı görünebilir, ancak hükümetin dinlediğini ve işgücü piyasasının bazı kesimleri tarafından görülmediğini veya hor görüldüğünü hissedenler arasında güven oluşturmaya yardımcı olduğunu gösterir.

Özel sektör zaten bu yönde adım adım ilerliyor. Beceriye dayalı işe alımı benimseyen başlıca oyuncular arasında General Motors, Bank of America, Google, Apple ve Accenture yer alıyor. IBM, belirli bir lider olarak tanınmaktadır; ABD’deki iş ilanlarının yaklaşık yarısı artık dört yıllık bir derece gerektirmiyor.

Harvard Business School’dan araştırmacıların ve bir işgücü piyasası veri firması olan Emsi Burning Glass’ın 2022 raporuna göre, bu eğilim, lise ötesinde bir miktar eğitim veya öğretim gerektiren “orta beceri gerektiren işler” olarak adlandırılan işler arasında yoğunlaştı. Rapora göre bu orta düzeyde beceri gerektiren işler, “uzun süredir orta sınıf için önemli bir atlama taşı görevi görüyor.”

Büyük Durgunluk sırasında, bu basamak taşlarının çoğu kaldırıldı. İşsizlik yüksekti ve birçok işveren “derece enflasyonu” ile karşılık verdi – ilgili iş aynı kalsa da, üniversite eğitimi gereksinimlerini daha önce gerektirmeyen işlere kaydırdı. Sonuç olarak, rapor, “gelir eşitsizliğinin zaten genişlediği bir zamanda, yukarı doğru hareketliliğin ana yollarının kabaca çalışma çağındaki 80 milyon Amerikalıya kapatıldığını” belirtiyor.

Son yıllarda bu derece enflasyon gerilemeye başladı. Bu “derece sıfırlama” devam ederse, önümüzdeki beş yıl içinde üniversite mezunu olmayan işçilere 1,4 milyon ek iş açılacaktır.

Bu aynı zamanda Amerikan iş gücünün çeşitli şekillerde daha çeşitli ve kapsayıcı olmasına yardımcı olabilir. Siyah ve Hispanik iş arayanların lisans derecesine sahip olma olasılığı, Hispanik olmayan beyazlara ve Asyalı Amerikalılara göre daha düşüktür. Kırsal kesimdeki Amerikalılar da fayda sağlayacaktır; sadece yüzde 25’i lisans veya daha yüksek derecelere sahiptir. Bay Auguste, “Ülkenin hiçbir yeri, derece taraması açısından Amerika’nın kırsal kesiminden daha dezavantajlı durumda değil” dedi.

Kamu sektörü bu sıfırlamaya daha agresif bir şekilde katılmalı. Haziran 2020’de Başkan Donald Trump, federal işe alımlarda becerileri derecelerden daha önemli hale getirmek için bir yürütme emri çıkardı. Biden yönetimi de bu yönde birkaç adım attı.

Gemide daha fazla eyalet almak değerli bir destek sağlayabilir; eyalet hükümetleri birçok eyaletteki en büyük işverenler arasındadır, bu nedenle işe alım kriterleri, üniversite mezunu olmayan işçilerin onaylanmasında özel bir rol oynar. Geçtiğimiz Mart ayında, Maryland’den Larry Hogan, eyaletinin birçok iş için üniversite derecesi şartlarını kaldırdığını açıklayan ilk vali oldu. Aralık ayında, arkadaşı Cumhuriyetçi Utah’lı Spencer Cox da aynı şeyi yaptı. Bay Cox, “Dereceler çok fazla işe giriş için örtülü bir engel haline geldi” dedi. “Kanıtlanmış yetkinliğe odaklanmak yerine, çoğu kez bir kağıt parçasına odaklanıldı.”

Bir Demokrat olan Bay Shapiro’nun ülkenin en kalabalık beşinci eyaleti olan Pensilvanya’ya ağırlığını koymasıyla, hareketin iki partili kimlik bilgileri parlatıldı. Her eyaletteki Amerikalıların aktif olarak teşvik etmesi gereken bir hareket.

Kimlerin işe alınabileceğine ilişkin şartların genişletilmesi, bireysel işlerin ve iş arayanların çok ötesinde yankı uyandıracak bir değişikliktir. İş piyasasına daha fazla açıklık ve adalet getirecek ve hükümetin vatandaşlarının endişelerine uyum sağlama ve bunlara yanıt verme becerisi hakkında bir mesaj gönderecektir. Çoğunluğun lisans diplomasına sahip olmadığı bir ülkede, bu kadar çok kişiye otomatik olarak iş imkânı sağlayan politikalar, sistemin onlara karşı hileli olduğu algısına katkıda bulunuyor.

Sağlıklı bir demokrasi, herkes için fırsatları tanır ve teşvik eder. Amerikalıların bu mesajı duyması gerekiyor.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .