Irkçılar Olmadan ‘Irkçılık’

Bakec

Member
“Sistematik”, “yapısal” ve “kurumsal” ırkçılık terimlerinin gerçekten yararlı olup olmadığı sorusu üzerine geçen hafta yazdığım yazının tüyleri diken diken edebileceğini hissettim. Hayal kırıklığına uğratmadı ve yanıtlar, bu ülkedeki ırk tartışmasının bu kadar sık tutma modelinde görünmesinin önemli bir nedenini vurguladı.

“Sistematik ırkçılık” gibi terimlerin, sistemlerin (ya da yapıların ya da kurumların) bağnazlık barındırabileceğini ya da bir insan gibi bir pozisyona sahip olabileceğini ima ediyor gibi göründüğünü ileri sürdüm.

Bağnazlık, geçmişte Siyahlar ve diğer insanlar arasındaki eşitsizliklerde açıkça sıklıkla derin bir rol oynadı. Ancak şimdiki zaman olgusu olarak “sistemik ırkçılık” fikri, on yıllardır, özellikle ortanın solundaki gruplar arasında sık sık dile getiriliyor. Bununla birlikte, günümüzün eşitsizliklerinin tartışılmaz olabileceği gibi, onları “ırkçılık” olarak adlandırmanın, bu kelimeyi kullanmanın oldukça atletik bir yolu olduğunu ve bugünün sorunlarını çözmenin aynı bağnazlığın yeni bir versiyonuyla mücadele etmeyi gerektireceği fikrini beslediğini savundum. eski günlerde hüküm süren, bireysel kalplerde ve zihinlerde var olmaktan ziyade sadece “sistemik”.

Bu, bizi günümüz koşullarına uygulanabilir daha az dramatik olsa da daha etkili çözümlerden uzaklaştırabilir. Stanford Hukuk Fakültesi profesörü Richard Thompson Ford (Siyah), “ırkçı olmayan ırkçılığı” araştırdığı 2008 tarihli “The Race Card” adlı kitabında bu noktada faydalı oldu.

Ancak tartışmalı olarak sistemik olanın “ırkçılık” olarak adlandırılıp adlandırılmayacağına dair sorular pek çok insan için işe yaramıyor ve bunun nedeninin çoğu benimki gibi görüşlere verilen tepkiler boyunca devam eden bir şey: Siyahların sorunlarının ırkçılık olmadığını göstermeye yönelik özel bir bağlılık. bizim hatamız. “Sistematik ırkçılık” tabiri, alışmak için vesayet gerektirse bile, benim gibi Siyahileri suçlayan şeyin yetersizlik değil ırkçılık olduğuna dikkat çekmek açısından güya değerli. Belki de ırkçılık geçmişte kaldı; belki şimdi hala bir kısmını tanımlayabiliriz. Ama her şeyden önce ırkçılığı vurgulamalıyız.

Tüm kariyerlerin, çalışma alanlarının, zihniyetlerin ve hatta ruhların dayanak noktasını oluşturabilecek olan bu mantrayı anlatmak epeyce bilim adamının, gazetecinin, aktivistin ve yol arkadaşının misyonunun merkezinde yer alır. Bir örnek, Scientific American’da çevresel ırkçılık olarak adlandırılan şey ve Siyahların suçluluğuna ilişkin kamuoyunun onun ısrarında sözde oynadığı rol hakkındaki bu makaledir.

Siyahların sorunlarının “bizim hatamız” olmadığı şüphesizdir. Var Her zaman bizi rahatsız etmeye devam eden şey için gerçek bir sosyo-tarihsel açıklama ve geçmişteki ırkçılık genellikle suçludur. Ancak bir soru sormak istiyorum: Bu mesajı, ırkla ilgili gelecekteki herhangi bir meşru ifade ve görüş için merkezi olarak ele almanın amacı tam olarak nedir? Yani: Onlar – Siyah olmayanları kastediyorum – bunun bizim suçumuz olmadığını biliyorlarsa, neden bu kadar çok deva yapmamız gerekiyor?

Bu noktadan sonra bana katlanabilecek okuyucular için, onu parçalara ayırmama izin verin:

A) Ezilen grupların, sorunlarının kendi suçları olmadığına dair toplum çapında bir farkındalık olmadan sorunlarının kendi suçları olmadığını gösterebileceğini biliyoruz. Amerika’daki İrlandalılar, Noel Ignatiev’in meşhur dediği gibi, asırlardır gördükleri acımasız hor görmenin ardından “beyaz oldular” ve Amerika, sorunlarının kendi kontrolleri dışındaki faktörlerden kaynaklandığına dair özellikle yaygın bir açıklama geliştirmedi. Yahudiler de benzer bir anlatı izlediler. Amerikan orta sınıf ana akımına girmelerini sağlamak için temel nedenlere ilişkin yaygın öğretiler gerekli değildi.

B) Yaygın bir yanıt, Siyah insanlar için farklı olduğu, çünkü bize yönelik aşağılamanın bu beyaz gruplara olduğundan daha derin olduğu yönünde. Şimdi, hem İrlandalıların hem de Yahudilerin çok önceleri farklı “ırklar” olarak görüldüğü ve bugün Yahudilere karşı ciddi ve hatta bazen cinayete varan bir küçümsemenin olmadığını iddia etmenin riskli olduğu itiraz edilebilir. Yine de birçok kişi hala eski mantrayı düşünecek, “Beyazsan iyisin, kahverengiysen etrafta dolaş, Siyahsan geri dön.”

Kafiye zekice ama kafiye gerçek değil. Son zamanlarda, Siyahları hor görme konusunda başarılı olmamızı engelleyecek türden önemli, hatta sismik siyasi ilerleme oldu. Her iki büyük partiden kaç Kongre üyesi Siyahların başarısına açıkça karşı çıkıyor, hatta Siyahların “yerlerinde kalmasını” istediğine dair herhangi bir işaret gösteriyor? Cumhuriyetçilerin Siyahların oylarını bastırmaya yönelik girişimleri grotesk olabilir, ancak kendileri için konuşuyorlar: Siyahların neredeyse tamamının Demokratlara oy verdiği hesabına dayanan, Demokratların oylarını bastırmaya yönelik mide bulandırıcı derecede pragmatik bir girişim. Bu tutum, örneğin, GOP’un olağanüstü derecede niteliksiz bir Siyahi olan Herschel Walker’ı Senato için aday göstermesini engellemedi. Korkunç derecede soğuk kalpli, utanç verici bir seçimdi, ancak Siyahların toplumdaki etkisini dizginlemeye yönelik daha büyük bir taahhüde dayalı değildi.

Şöyle ifade edelim: Amerika’nın – kölelik için tazminat isteyenler de dahil olmak üzere – Siyahlara yardım etmek için daha fazlasını yapmasını istesek bile, bu tür çabaları engelleyen şeyin Siyahların sorunlarının sadece Siyahların suçu olduğu konusunda bir fikir birliği olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Örneğin, bahsettiğim çevresel ırkçılık makalesi, bu tür algıların, Siyahların zehirli kirlilik arasında yaşamak zorunda kalma olasılığını azaltmaya yönelik ciddi çabaları engellediğini iddia ediyor. Ancak, çok az kanıt sunuyor ve bu sallantılı bir iddia. Yoksullar ve kişisel sorumluluk konusundaki görüş iğnesi, Dickensçı 19. yüzyıldan bu yana önemli ölçüde hareket etti.

Sanki uğursuz bir gündemi olan ayırt edilemez bir kitleymiş gibi “beyazların ne istediği” şeklinde ifade edilen beyaz üstünlüğü hakkındaki fikirler, analiz değil, dağınık konuşmadır. Bugünkü Siyah karşıtı duyguların, 100 yıl önceki İrlanda ve Yahudi karşıtı duygulardan daha güçlü olduğunu düşünüyorsanız, A oyununuzu getirseniz iyi olur.

Ve bununla hareket ediyorum

C) Bu “Bizim Hatamız Değil” mesajının anlaşmayı imzalayıp imzalayamayacağı da belirsiz. Akıllı insanlar bunu birkaç on yıldır sallıyorlar ve yine de aynı insanların çoğu Amerika’nın “ırk hakkında konuşmak istemediğinde” ısrar ediyor. Amerika aslında saplantılı bir şekilde ırktan bahsediyor. Ama görünüşe göre bu insanların istediği şekilde değil – ve soru şu: Bunu daha iyi hale getirmek için oyun planı nedir?

A, B ve C gibi sorunlar, beni beyazlara, genellikle geçmişte ırkçılığın bugün aşmaya çalıştığımız eşitsizliklerin nedeni olduğu gerçeği konusunda talimat vermeye çok az bağlı bırakıyor. Bu mantrayı aktarmanın belli bir tatmini vardır. Temel düzeyde Doğru Şeyi yaptığınızı biliyorsunuz. Ancak bu, Siyahlar için hayatı daha iyi hale getirmek için oldukça atılgan bir yaklaşımdır. Eğer güçlü bir insansak, beyazların bunun bizim suçumuz olup olmadığını bilip bilmediğine bu kadar odaklanmamız için hiçbir neden yok.

Bana göre, eğer üç şey olsaydı, Siyah Amerika yeni bir dünya olurdu.

İlk olarak, Uyuşturucuyla Savaş sona ermeli. Beyaz olmayan insanları yasal işlerden anlaşılır bir şekilde cezbeden uyuşturucularda bir Karaborsa’yı teşvik ediyor ve Siyahlar ile polisler arasında, bu tamamen başarısız “savaş” dışında, meydana gelmesi için hiçbir neden olmayacak karşılaşmaları teşvik ediyor.

İkincisi, özellikle daha az avantajlı çocuklara yönelik okullarda, okuma sesbilgisine dayalı öğretim yoluyla öğretilmelidir, çünkü kitapların sıralandığı evlerden olmayan, tüm ırklardan çocuklar için en iyi yöntem olduğu sürekli olarak kanıtlanmıştır.

Üçüncüsü, pazar hedefli mesleki eğitim, onu isteyen herkes için çok az veya ücretsiz olarak sağlanmalı ve İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan anlayışımız, üniversite diploması almanın tüm saygın insanların olağan yaşam yörüngesi sona ermeli.

İnanıyorum ki, eğer bunların üçü de, yeni rejim altında tek bir Siyah Amerikalı nesil büyüdükten sonra olsaydı, ırk ve ırkçılık üzerine huysuz, çelişki yüklü sohbetimiz, yavaş yavaş, geleceğin bilim adamlarının zorunda kalacağı keyifli, antika bir meraka dönüşecekti. anlamak için çalışmak.

Ve o harika yeni günün ortasında, ne Siyahlar ne de yanımızdakiler, insanların sorunlarımızın bizim hatamız olmadığını anlayıp anlamadıkları konusunda zerre kadar umursamazlardı. Sadece yaşamakla meşgul olurduk.

Birçoğu için, az önce yazdığım şey yine de bir şekilde Siyah karşıtı veya beyaz üstünlükçü veya nispeten korkunç bir şey. Bu sadece, Bizim Suçumuz Değil mantrasını dışarıda bırakmanın Siyah ırkı başarısızlığa uğratmak olduğu şeklindeki merkezi bir varsayımdan mantıklıdır. Katılmıyorum.

Bu takıntılı odaklanma, zayıflıktan daha az güç, pragmatizmden daha fazla vaazdır. Siyahlar ve diğer insanlar arasındaki eşitsizlikleri ortadan kaldırmanın, ulusun Siyahların sorunlarının bizim suçumuz olmadığını gerçekten delice ve derinden anlamasını gerektirdiği fikri, bir tür bilgelik olarak yüceltilir. Ama aslında bu bir tür ütopyacılık ve ihtiyacı olan insanlar daha iyisini hak ediyor.

John McWhorter (@JohnHMcWhorter), Columbia Üniversitesi’nde dilbilim doçenti. “Nine Nasty Words: English in the Gutter: Then, Now, and Forever” ve son olarak “Woke Racism” kitaplarının yazarıdır.