Gucci devrimi, Bizzarri dönemi sona eriyor

Erdemitlee

Global Mod
Mod
İçeriden öğrenenler için, haber maviden bir şimşek gibi geldi. Kering’in 2012’den beri yönetim kurulu üyesi ve başkanı ve CEO’su olan Marco Bizzarri’nin de Fransız lüks devinin amiral gemisi markasından ayrılacağına göre şimdi Gucci’ye ne olacak? François-Henri Pinault liderliğindeki bölüm için bugün açıklanan devrimin beklenmedik bir şekilde ve yılın ilk yarısına ilişkin grup sonuçlarının (önümüzdeki 27 Temmuz) ve bir avuç Alessandro Michele’nin vedasının ardından Sabato De Sarno’nun yeni kreatif direktörlüğünde Milano’da sahnelenecek olan markanın defilesine aylar kaldı.

İlk yanıt kesinlikle 23 Eylül’de Bizzarri’nin Milan şovunun yakınında Gucci yönetim kuruluna resmi olarak veda edeceği zaman gelecek. Onun yerine, Pinault’nun sağ kolu, şu anda Kering Group’un genel müdürü olan Jean-François Palus, geçiş dönemi için markanın başkanı ve genel müdürü olarak markanın dizginlerini devralacak. Bir notta lüks direğe “Gucci’nin ekiplerini ve operasyonlarını güçlendirme görevini üstlenirken, ev otoritesini ve ivmesini yeniden inşa ederek gelecekteki liderliğini ve organizasyonunu tanımlayacak” ifadeleri yer alıyor. Palus bu nedenle Kering yönetim kurulundaki görevinden ayrılacak ve Milano’ya taşınacak.

Yves Saint Laurent’in 2013’ten bu yana başkanı ve CEO’su olan ve grubun tüm evlerinin yönetiminden sorumlu olarak atanan Francesca Bellettini için de önemli bir terfi öngören grubun iç yeniden yapılanmasında, Bizzarri’nin ayrılması, ancak işlerden sorumlu olanlar için pek olası görünmüyor. , özellikle yöneticinin son 8 yılda elde ettiği sonuçlar ışığında. Gucci’nin başındaki Bizzarri ile marka, rekor ciro seviyelerine ulaşarak 10 milyara ulaştı. Stella McCartney ve Bottega Veneta’nın CEO’su olarak tüm dünyada takdir edilen bir yönetici, stratejik vizyonu sayesinde Bizzarri moda sisteminde bir unicum’u temsil etti.

Yeni atanmış olarak, o zamanlar bilinmeyen Alessandro Michele’i Gucci’nin yaratıcı yönetimine alarak, Frida Giannini’den görevi devralmasını sağlama kararını (ve daha sonra başarılı olduğunu kanıtlayan) akıntıya karşı kararı ona borçluyuz. Bizzarri-Michele liderliğindeki Gucci, cinsiyetler arası estetiği ve markayı Kering’in ‘altın yumurtlayan kazına’ dönüştüren yeni stratejisi sayesinde çok yönlü bir yeniden lansmanın kahramanı oldu. Bizzarri-Michele ikilisinden yetim kalan marka, moda sisteminin tartışmasız liderleri arasında kalmasını sağlayacak yeni bir yaratıcı bölümün açılışını yaparak kendi ayakları üzerinde durabileceğini göstermek zorunda kalacak. Ne de olsa Bizzarri’nin kendisine Michele sonrası dönemde evin gidişatının nasıl olacağını soranlara güvence verdiği gibi, “biz devam ediyoruz: erkekler geçer, markalar kalır”. (Federica Mochi tarafından).