Grafiti’den Galeri’ye, Chris “Daze” Ellis Yeni Parçalar Koydu

Bakec

Member
Chris Ellis’in çalışmalarının sergilendiği Tribeca galerisi PPOW, 1970’lerin sonlarında ve 80’lerin başlarında New York City’nin şehir merkezindeki demimonde için bir kulüp binası olarak işlev gören eski Mudd Club alanının köşesinde oturuyor. Şehir dışından ve dış mahallelerden grafiti yazarları sanat dünyasının müdavimleriyle bir araya geldi ve Keith Haring dördüncü kat galerisini yönetti. 1976’da trenleri Daze olarak etiketlemeye başlayan Ellis’in, küratörlüğünü Leonard McGurr (aka Futura) ve Fred Brathwaite’in yaptığı 1981’deki “Kelimelerin Ötesinde” adlı gösteri için Jean-Michel Basquiat ile yaptığı bir parça olan stüdyo çalışmalarını ilk kez içeride gösterdiği yerdi. (diğer adıyla Fab 5 Freddy).

Ellis geçenlerde PPOW’da, “Mudd Kulübü, bir parça eser sattığım ilk yerdi,” dedi, grileşen bukleleri örgü bir şapkanın altından görünüyordu. “Bu gazete kağıdını ikimiz de etiketlediğimiz ve Rene Ricard’ın satın aldığı Jean-Michel ile bu doğaçlama işbirliği. Sanırım bundan 50 dolar aldım, bu yüzden mutluydum.”

Chris “Daze” Ellis, “Bir Anıt” (2020), akrilik, yağlı boya, sprey boya, tuval üzerine solunum cihazı. Kredi… Chris “Daze” Ellis ve P·P·O·W

New York’un ucuz rant ve yaratıcı serbestlik tarafından desteklenen sanatsal üretimin bu versiyonu çok uzak gelebilir. Mudd Club’ın durduğu nokta bir plaketle işaretleniyor; yakınlarda bir butik otel var, şık lobisi tasarımcı lambalarıyla aydınlatılıyor. Ellis’in PPOW’da 12 Şubat’a kadar açık olan “Give It All You Got” sergisi, şehrin tarihindeki o bereketli zaman ile şu anki tekrarı arasında bir köprü kurmaya çalışıyor: daha zengin, pandemik bükülmüş ve daha atomize. Ellis’in 40 yıllık stüdyo pratiğinden parçalar ile hem hüzünlü hem de coşkulu yeni tabloları bir araya getiriyor. Figüratif kesinlik ve duygusal soyutlamanın bir çarpışmasında, sanatçının birçoğu ölmüş olan arkadaşları ve çağdaşlarını, ama aynı zamanda şehirde geçen bir ömür boyunca tamamen dağılmasa da yumuşamış bir merak duygusunu mersediyorlar.

“Bir Anıt” (2020), örneğin, buz mavisi karanlıkta örtülü bir tren tüneli, Ellis’in sayısız saatler geçirdiği tünellerin inşasını tasvir ediyor. tanıdığı yazarlar. Yazarlar için, birinin adının görsel temsili kutsal paradır ve Ellis, her birini yaratıcısının kesin tarzında, etkileyici bir adanmışlık eylemi yapar. Büyük ölçüde birinci ve ikinci nesil grafiti yazarlarını temsil ediyorlar – Dondi, DON1, IZ, NIC 707, Aşama 2. “Bu adamların her birinin anlatacak kendi hikayesi vardı” dedi.

Tünel sahnesi, sanki dünyevi düzlemi göksel bir şey için terk ediyormuş gibi, parlak yeşiller ve buharlı pembelerden oluşan nemli bir alana yükseliyor. Tuval, üzerinde bir hale gibi sarkan ciddi görünümlü bir solunum cihazı – Ellis’in kendi – ile taçlandırılmıştır. 59 yaşındaki Ellis, 80’lerde hala kurşun içerebilen aerosol boya kullanırken solunum cihazı kullanan birkaç grafiti yazarından biriydi. Hayatını kurtardığına inanıyor. Bu, tuvali ölümün ve aynı zamanda kurtuluşun hayaletiyle dolduran bir memento mori, graffitist için el ele giden fikirler; sanat hem bir tehlike kaynağı hem de bir can simidi.

Chris “Daze” Ellis, “Untitled (City),” (1984), sprey boya, akrilik, kolaj, PPOW’da. Kredi… Chris “Daze” Ellis ve PPOW

Diğer yakın tarihli çalışması bu modda devam ediyor: metro istasyonlarının gerçekçi, ayık tasvirleri veya damlayan su sıçramalarına ve yoğun renk patlamalarına dönüşen tren vagonlarının iç mekanları. Ellis’in bölünmüş bilincine, stüdyo pratiğine ve tren günlerine değiniyorlar. Bazılarında, “DAZE” yazan büyük harfler, uçağı kesintiye uğratarak sürünür (Diğer yazarlarda olduğu gibi, Ellis’in graf adının özel bir önemi yoktur; sadece en iyi yaptığı harfleri seçti.)

Futura, Zephyr, John “Crash” Matos, Lee Quiñones ve diğerleri gibi sanatçılarla birlikte Ellis, o çağda aerosol sanatındaki yenilikleri ile tanınan bir grup figürün hayatta kalan üyelerinden biridir. el becerisi ve cesaretle ödüllendirildi ve sonunda küresel erişime sahip bir hareket haline geldi. Ellis’in son çalışmasındaki dikkat çekici çizgiler ve sıçrayan vuruşlar, Soyut Dışavurumculuğun kas hareketlerini andırıyor ve stil yazmanın bir aksiyon resmi biçimi olduğunu hatırlatıyor).

“Tüm hayatımı çok hızlı bir şekilde ele geçirdi,” dedi Ellis. Brooklyn’de doğdu, Crown Heights’ta büyüdü ve 1976’da Manhattan’daki High School of Art and Design’a kaydolurken tren boyamaya başladı. “Eskiz, çizim ve tren istasyonlarında geçen parçaları fotoğraflamak için saatlerce bekleyerek çok zaman harcadım” dedi. “Yaratıcı olduğumu biliyordum, metroya resim sanatı dediğimi bilmiyordum.”

Ellis, soldaki “Eastern Parkway” (2016) önünde Bronx stüdyosunda sprey boya kutularıyla oynuyor; Ortada “İsimsiz” (2021), sağda 1980’lerden bir kesit. Kredi… The New York Times için Sinna Nasseri

80’lerin başında Ellis, anının enerjisini çeviren bir stüdyo pratiğine geçiş yapmıştı. 1984 tarihli “İsimsiz (Şehir)”, kalabalık bir kulüp sahnesini, Reginald Marsh benzeri bir serseri ve şair tutkusunu ve alt köşedeki bir figürün yaptığı gibi, tıpkı bir fes gibi yeni kişilikler üzerinde çalışan insanları gösteriyor.

“Bu, Danceteria veya Area’daki sahne olurdu, toplumun her seviyesinden tüm bu farklı karakterlerin bu garip karışımı” dedi. “Ben de bunun bir parçasıydım.” Gece kulüpleri, galerilerin daha az istekli olduğu çalışmaları sergileyerek deneyler için alan sağladı. Ellis, Mudd Club’da Basquiat’ın Rammellzee ve K-Rob ile yaptığı geniş, panoramik kaydı “Beat Bop”un yeni bir kopyasını eline bastırdığı bir geceyi hatırlıyor. Bugün modern hip-hop’un bir planı olarak kabul ediliyor.

“O zaman olanların tarihini okuduğunuzda, bu olaylar 20 yıldan fazla bir süre içinde gerçekleşmiş gibi görünüyor, ancak sadece birkaç yıl oldu. Her hafta kaçırmak istemediğin bir şeyler oluyordu.”

Chris “Daze” Ellis, “The Explorers” (2021), sprey boya, tuval üzerine akrilik. Kredi… Chris “Daze” Ellis ve P·P·O·W

Yeni çalışmaların çoğu, Bay Ellis’in oğulları Indigo ve Hudson, 9 ve 12’ye atıfta bulunuyor. Bunlar, iki gerçek boyutlu reçine heykel için modellerin yanı sıra geniş bir tablo olan “The Explorers” (2021) içindeki figürleri sağlıyor. Bay Ellis’in hafızasından dikilmiş ve şimdi saygılarla işaretlenmiş bir yer olan bir demiryolu avlusunun (bir yanda, Blade’in “Dancin’ Lady” treninin ön ucu, erken bir etki görülebilir). Site hem silinmez bir şekilde Bronx hem de değil; avlu ve trenler, buranın bir tür psişik sığınak olduğuna dair ışık saçan lacivert ve mor sinyaller veriyor. Ellis, “Bir yerin belirli bir temsiline sahip olmak benim için o kadar önemli değil, daha çok onu tanıyormuşsunuz gibi, ama gerçekten değil” dedi. Daire pencerelerinden ballı ışık parlıyor.

Yanlış anlaşılan bir yerin düzeltici bir portresini sunma arzusuyla, “Kaşifler”, 1992’den daha eski bir çalışma olan “Altın Gözde Yansımalar” ile bir yakınlığa sahiptir, günlük Bronx caddesinin pastoral bir tuvali hayat – botanik, anne ve çocuk, duraklar, metro – bir Rauschenbergci stüdyo flotsam yapısıyla birleştirildi: bir fare kapanı, bir tişört serigrafisi, bir “Tehlike” işareti. “Stüdyom on yıllardır Bronx’ta. Her zaman orada olmayı sevdim. Bronx hakkında pek çok olumsuz çağrışım olduğunda, her zaman olumluyu gördüm.”

Ellis resim yapmaya başladığında henüz kendi stüdyosunda değildi. Çatılara veya arkadaşlarının ödünç verdiği köşelere resim yapardı. “Altın Gözdeki Yansımalar”, Bay Ellis’in kendi mekanında yaptığı ilk sanat eserlerinden biridir ve hem biçimsel hem de metaforik olarak genişleyen bir sanatçının yanı sıra, kendi kuşağının sanatçılarının dağınık kaynak materyali melez hale getirme biçimlerini gösterir. şehrin şeklini gerçek zamanlı olarak yeniden çizen haritacılar gibi.

Kurulum görünümü, “Chris Daze Ellis: Get It All You Got”, PPOW, New York. Kredi… Stan Narten

Son yıllarda bu sanat dönemine ilgi yeniden canlandı: Boston Güzel Sanatlar Müzesi, 2020’den “Geleceği Yazmak: Basquiat ve Hip-Hop Kuşağı” sergisi; 2019’da “Sokakların Ötesinde” ve aynı yıl Bronx Sanat Müzesi’nde “Henry Chalfant: Art vs. Transit, 1977-1987” (Ellis’in çalışması her ikisinde de yer aldı). Futura ve Bay Quiñones’un çalışmaları, Rammellzee’nin Red Bull Arts’ın 2018’de araştırdığı kehanet eseri gibi son galeri gösterilerinin konusu oldu. Jeffrey Deitch kısa süre önce Rammellzee’nin mülkünü temsil ettiğini duyurdu.

Ellis, “Bir noktada halının altına süpürüldüğünü hissettim” dedi. “İnsanların bilmedikleri şeylerle ilgili boşlukları doldurmaya çalışmasını seviyorum.” Bunun izini nostalji ve geçmişe bakışın bir kombinasyonuna kadar takip etti, ancak ikisine de bağlı kalmakla ilgilenmiyor.

“Belirli bir çağa takılıp kalmak istemiyorum. Artık var olmayan bir dönemi yeniden oluşturamazsınız. Şimdi yetişen nesil, sosyal medya, bir şeyi hemen görebilmenin dolaysızlığı gibi şeylerden etkilenecekler. Artık ağızdan ağza değil, ama hala bu topluluk olduğuna inanıyorum. ”

Ellis, Bronx stüdyosunda resim çalışmalarıyla. Kredi… The New York Times için Sinna Nasseri

Birkaç ay önce Ellis, uzun bir süre temassız kaldıktan sonra McGurr’ı Red Hook’taki stüdyosunda ziyaret etti. Ellis, “Başlarken, stüdyosunu resim yapmak için kullanmama izin veren insanlardan biriydi” dedi. “Ortak bir geçmişimiz var. Daha yakın zamanlarda Pink ve Crash ile bazı projeler yaptım. Birbirimizle her gün konuşmuyoruz, yılda bir kez görüşebiliriz” dedi. “Ama insanlar hala çok gelişiyor.”

Chris Daze Ellis: Sahip Olduğun Her Şeyi Ver

12 Şubat’a kadar, PPOW, 392 Broadway, TriBeCa; 212-647-1044; ppowgallery.com.tr