GIF’lerdeki Basit, Masum Sevinç

Bakec

Member
Z kuşağının bir üyesine, birçoğumuzun 1990’ların bilgisayar ekranlarında sallanan Dans Eden Bebek’i ilk görüşte deneyimlediğimiz şaşkınlık nasıl açıklanabilir?

Cevap kolay değil. Stephen Wilhite’in zamansız ölümünü öğrendikten sonra ünlü GIF’in bir gösterisine maruz bıraktığım 16 yaşındaki çocuğuma sorun. onun gözdesiydi.

Oğluma göre, Dans Eden Bebek “temel” ve hiyerogliflere bakmaya benzer. Belki de internetle büyüdüğü için bu kadarını beklemeliydim. Onun için, kendisinden önce doğan ve bir Ooga Chaka ritmiyle dönen hayalet bebek, annesi için her şey olmasına rağmen, hepsi bu değildi.

GIF’ler, internetin dolaysızlığı, gürültüsü, yanıp sönmesi ve kin tutmadan önce, çevrimiçi olarak daha basit görünen zamanları akla getiriyor. Bu günlerde, internette çok uzun zaman harcıyorsunuz ve Las Vegas Strip’te saat 3 gibi hissetmeye başlıyor, kenarlarda gizlenen tehditkar ruhlarla sağır edici ve sağır edici, zar zor algılanıyor.

Wilhite ve diğer bilgisayar mühendisleri 1980’lerde erken internet hizmeti CompuServe’de çalışırken, dijitali bir zevk haline getirmek gibi daha basit bir hedef tarafından yönlendirildiler. kitleler ve sadece geeky bir gösteri değil. GIF, bizi güldürmek, alay etmek veya horlamak için basit bir duygu sunarak bunu somutlaştırdı. İnsanları en saf yollardan biriyle uzun mesafeler arasında birbirine bağlayan evrensel duygular.

Çok mu fazla yapıyorum? Az değil. Liseden en sevdiğim şarkının ilk nakaratı radyoda geldiğinde, o dönen bebeğin beni teknolojiyi en umutlu şekillerde gerçekten sevdiğim zamanlara geri döndürmesi gibi. Aslında sevdiğim zamana.

GIF’ler, internet hızlarının melas tarafından geride bırakıldığı ve daha kaliteli grafikleri renkli olarak verimli bir şekilde taşımanın bir yolunu bulmaya ihtiyaç duyulduğu bir zamanda gerekli bir yaratımdı. Wilhite’ın yarattığı ilk GIF bir uçaktı ve oradan havalandı.

Hazır buradayken, muhtemelen yanlış telaffuz ediyorsunuz. Fıstık ezmesi gibi “jif”, yumuşak bir “G” ile ve “armağan”daki gibi sert bir “gif” ile değil. Ama benim sözüme güvenmeyin: Wilhite bunu Webby Ödülleri’nde ve The Times’ta bir izleyici kitlesine açıkladı. “Oxford İngilizce Sözlüğü her iki telaffuzu da kabul ediyor” dedi. “Onlar yanlış.” (Lütfen, GIF aracılığıyla yalnızca beş kelimeye izin veren mükemmel Webby kabul konuşmasını kaçırmayın.)

Belki bir GIF sadece küçük bir şeydir, ancak küçük şeyler önemlidir. Ve Web3 ne olursa olsun, uçurumun kenarında dururken kısa bir anlık dikkat dağınıklığının nesi yanlış?

Teknolog Wilhite de çok iyi görünen bir analog hayata öncülük etti. Ölüm ilanı sayfasına göre, “bütün başarılarına rağmen çok alçakgönüllü, kibar ve iyi bir adam olarak kaldı.”

Temel, sanırım. Ve harika – çok, çok havalı.

4 Soru

Şimdi Apple TV+’da yayınlanan “WeCrashed” dizisinin baş yapımcıları Lee Eisenberg ve Drew Crevello, hit dizi hakkında düşüncelerini aktardı. WeWork’un yükselişi ve neredeyse tamamen çöküşü. Cevaplarını düzenledim.

Teknoloji tanrılarının yayın zevkimiz için Dünya’ya getirdiği tüm diziler arasında, WeWork fiyaskosunu bir aşk hikayesi olarak tasvir etmeniz oldukça yeniydi ve gerçekten de tam olarak doğruydu. Gösteriyi sevdim. Neden bu yaklaşımı benimsediğini söyle?

Crevello: Adam Neumann her zaman – röportajlarda, mezun olduğu okuldaki mezuniyet konuşmasında – karısı Rebekah olmadan WeWork’ün olmayacağını ve onsuz hiçbir yerde olamayacağını söyler. Daha fazla araştırıp eski çalışanlarla, çocukluk arkadaşlarımızla ve iş arkadaşlarımızla konuştukça daha çok anladık: Haklıydı. Bu abartı değildi ya da karısı hakkında söylenecek tatlı bir şey değildi. Rebekah, satış konuşmasını hazırlaması için ona kelimeleri – yüksek fikirli felsefeyi – verdi. Bu, onunla tanışmadan önce gece geç saatlerde yayınlanan reklamlarda göreceğiniz türden harebrained ürünleri koşuşturan bir adamdı (Bebekler için dizlikli tulumlar. Katlanabilir kadın topuklu ayakkabılar.) O olmasaydı, hala bunu yapıyor olacağını düşünüyoruz. Yani gerçeğin bir yansıması kadar yaratıcı bir karar değildi.

Özellikle, Anne Hathaway ve Jared Leto tarafından Rebekah ve Adam Neumann’ın tasviri hem yıkıcı hem de sempatik olmayı başardı, ancak gerçek kişilerin böyle düşüneceğinden şüpheliyim. Onları bu kadar gülünç ve hatta küfürlü karakterler haline getirerek ve aynı zamanda seyirciyi onların çılgın girişimlerini desteklemeye ikna ederek ne yapmaya çalışıyordunuz?

Eisenberg: Dramatik olarak, seyircinin ana karakterlerinize yatırım yapmasını istiyorsunuz. Onları sevmek zorunda değiller. Ya da onlar gibi. Ama onlarla ilgilenmeleri gerekiyor. Onları olabildiğince ilginç hale getirmeye çalıştık – çünkü gerçek insanlar aynı anda çok etkileyici ve kusurlu ve garip, insan ve akraba ve yabancı.

Eleştirmenler, WeWork çalışanlarını kötüye kullanmaları – rüyada sahte bir atış karşılığında düşük ücret teklif etmeleri – ve ardından tüm kazançlarla kaçmaları konusunda onlara yeterince katı olmadığınızı söylediler. Çalışanların her zaman kasten cahil olduklarını düşündüm, ama bunun kült benzeri bir cazibe olduğu açık. Bunu böyle mi görüyorsun? Yoksa sadece uzun bir aleyhte miydi?

Crevello: Seyircinin Adam Neumann’ın çalışanları ve yatırımcıları gibi baştan çıkarmasını istedik. Adam kısmen rock yıldızı, kısmen kült lider ve kısmen dahi satıcıdır. Seyircinin izledikten sonra tartışmasını istediğimiz soru tam olarak sizin sorunuzdu: Adam alaycı bir oportünist mi yoksa yanlış giden idealist bir vizyoner mi?

Neumann’lardan veya Masa Son gibi en iyi karakterlerden haber aldınız mı? Tepkilerinden hiç endişe duydunuz mu? Ve Adam’ın kiralık konutları bozma konusundaki son fikri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eisenberg: Neumann’larla veya Masa’yla konuşmadık. Bazı insanlar bize tasvirimizde çok ileri gittiğimizi söylerken, diğerleri yeterince ileri gitmediğimizi söylüyor. Yani asla herkesi memnun edemezsiniz. Ancak Neumann’lar ve Masa dahil herkesin izlemesini istiyoruz. Adam’ın yeni işine gelince, bu bahse gireriz. Adam’ın WeWork deneyiminden bazı zor dersler öğrendiğini düşünüyoruz, bu nedenle satışçılığı ve anlaşmalar için burnunun birleşimi, bazı ek yaşam deneyimi ile biberlendi, kulağa 2. Sezon gibi geliyor…

Güzel ve İğrenç

Güzel:
Bu hafta ilk popüler ve geniş erişime sahip tak-çalıştır bilgisayarlardan biri olan Tandy TRS-80’i hatırladım. 600 doların altındaki cihaz, 1970’lerin sonundan başlayarak Tandy’nin RadioShack mağazalarında satıldı, dolayısıyla TRS kısaltması. Hatalı ve güvenilmez olan TRS-80, alaycı bir şekilde “Çöp-80” olarak biliniyordu. Ama kısmen taşınabilir olduğu için – ve diğerleri – şimdiye kadar kullandığım ilk şeydi. Bu, yeni bir Washington Post muhabiri olarak gerçek zamanlı olarak ele almam gereken şeylere onu çekmeme izin verdi. Genç bir Bill Gates bile, adını duymuş olabileceğiniz başka bir yazılım projesine dikkatini vermeden önce bilgisayar için özel bir yazılım yaptı.

TRS-80’i düşünüyordum çünkü onu tanıtan ekibin başındaki adam John Roach bu hafta öldü. Roach’ın ekibinin kreasyonu, sonraki on yılda daha yenilikçi bilgisayarlar tarafından ele geçirilmeden önce, 1980’lerde büyük bir satıcıydı. Ama yine de benim için ayrı bir manevi değeri var. Yıllar boyunca sayısız cihazı çöpe attım ama TRS-80’imi, koruyucu kılıfı ve makalelerimi uzaktan iletmek için ankesörlü telefonlara taktığım bir çift telefon bağlayıcısıyla birlikte atmadım. İlgili bir notta, çocuklarınıza ankesörlü telefon kavramını açıklamanın boşuna olduğunu düşünün – güven bana denedim!

İğrenç: Bir kez daha ve obvi, Rusya. Bu hafta, haydut ülkenin Roskomnadzor adlı internet ve iletişim düzenleyicisi, Google Haberler’i yerel olarak engelledi. Arama devi, diplomatik olarak, teknik bir sorun olmadığı için birçok Rus’un Google Haberler’e erişememesinin kendi hatası olmadığını söyledi. Roskomnadzor, Interfax Haber Ajansı’na, Google’ın “Ukrayna’daki özel askeri operasyonun seyri hakkında güvenilmez, kamuya açık önemli bilgiler içeren çok sayıda yayın ve materyale erişim sağladığını” söyledi. Bu kadar morina yığınını açacak enerjim yok, o yüzden Demir Perde’nin dijital versiyonu için bir isim bulmaya çalışalım. Başlayacağım: Dijital Perde.