Farklı Bir Mutfak-Masa Ekonomisi

Bakec

Member
Bu haber bültenini, yazımın çoğunu yaptığım şekilde, evde bir dizüstü bilgisayarda (mutfak masamın üzerindeki bir sehpaya monte edilmiş, Bluetooth klavyeli) yazıyorum. Uzun süre bu şekilde çalıştım; ne gazetecilik ne de akademik çalışmalarım her gün ofiste olmamı gerektirmiyor. Ama çalışma tarzım eskiden olağanüstüydü.

Artık değil. Pandemi sırasında uzaktan çalışma arttı ve bazı çalışanlar ofise geri dönerken, birçok kişi muhtemelen zamanın en azından bir kısmında bu şekilde çalışmaya devam edecek gibi görünüyor. Çoğu insanın işini evden yapamadığı doğrudur, ancak yapabilenler önemli bir azınlıktır ve ortalama olarak yapamayanlardan daha fazla maaş alırlar, bu nedenle piyasalar üzerinde orantısız bir etkiye sahiptirler.

Uzaktan çalışanların gelirleriyle yaptıkları şeylerden biri de daha büyük konutlar satın almak veya kiralamak. Evden çalışacaksanız, muhtemelen yayılmak için daha fazla alan istersiniz. Ayrıca, evde daha fazla zaman geçiriyorsanız, evde daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz.

Uzaktan çalışmadaki artış muhtemelen son birkaç yılda apartman kiralarının artmasının en büyük nedeni. İşte kira endeksi tanıdığım araştırmacılar tarafından en iyiler arasında sayılan Zillow’un bildirdiği kira artış oranı:

Kiralar, ılımlı. Kredi… Zillow, Çalışma İstatistikleri Bürosu

Bu grafik hakkında birkaç not. Son tartışmalarda pek çok ekonomistin üzerinde birleştiği bir uygulama olan üç aylık bir süre boyunca kira artış oranlarını gösteriyorum: Aylık veriler çok gürültülü, ancak yıllık büyüme oranları hızla değişen bir ekonominin çok gerisinde kalıyor. Ayrıca Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından rapor edilen ortalama kira oranındaki enflasyonu da gösteriyorum (yukarıda resmi kira etiketli), oldukça farklı görünüyor; Bunun az önce bahsettiğim gecikmeyle ilgili daha sonra değineceğim önemli bir nedeni var.

Gördüğünüz gibi, 2021-22’deki kira artışı, yaklaşık bir buçuk yıl boyunca çift haneli oranlarda yükselen kiralarla oldukça etkileyiciydi. Ama son zamanlarda dengelendi. Aslında, Zillow’un endeksi (aslında üç aylık bir ortalamadır) Ekim ayında düştü; Realtor.com ve Apartmentlist.com tarafından yayınlananlar gibi diğer özel önlemler, iki veya üç aydır kira düşüşlerinin sinyalini veriyor.

Bu, kiracılar için iyi bir haber. Aynı zamanda, potansiyel olarak, enflasyonla mücadele için iyi bir haber.

2021-22 enflasyon artışının ilk aşamalarında, bazı ekonomistler – ben onlardan biriydim ama Bank for International Settlements’ın etkili araştırma departmanı gibi pek çok kişi vardı – bunun büyük ölçüde arz darboğazlarını içeren geçici bir sorun olduğunu düşündüler.

Pandemi, talepte hizmetlerden mallara doğru büyük bir kaymaya neden oldu ve gergin tedarik zincirleri, nakliye maliyetleri gibi şeylerin fırlaması anlamına geliyordu. Sonunda, bu darboğazların hafifleyeceğini ve maliyetlerin düşeceğini düşündük. Hangisini yaptılar:

Nakliye krizini hatırladınız mı? Kredi… Günlük Çekim

Bununla birlikte, diğer fiyatlar hızla artmaya başladığı için, mal enflasyonu düşerken bile genel enflasyon yüksek kaldı. En önemlisi, ilk grafiğimde görebileceğiniz gibi, kiraların resmi ölçümleri hızla yükselmeye başladı.

Ama bekleyin: Birçok Amerikalı, kiralamak yerine kendi evlerine sahip. Kiralar neden bu kadar önemli? Yanıt, konut maliyetinin resmi ölçütlerinin, ev sahiplerine, piyasa kiralarına dayanan “sahiplerinin eşdeğer kirası” tahminiyle, sanki kendilerinden kiralıyormuş gibi davrandığıdır. Fiili kiralar artı bu “emsal” kiralar, Tüketici Fiyat Endeksinin yüzde 30’undan fazlasını ve gıda ve enerjiyi içermeyen sözde çekirdek endeksin neredeyse yüzde 40’ını oluşturuyor.

Dolayısıyla yükselen kiralar, inatla yüksek enflasyonda önemli bir faktör oldu ve bu da birçok ekonomistin (yine ben dahil) enflasyonun geçici olduğu görüşünden geri adım atmasına neden oldu.

Ama şimdi kiralar dengelendi ve hatta düşebilir. Aslında, kira artışı, büyük fiyat artışlarının, büyük bir talep fazlalığından ziyade, insanların satın aldığı şeylerin karışımındaki ani bir değişimden kaynaklandığı başka bir darboğaz hikayesi gibi görünmeye başlıyor. Ve şimdi, uzaktan çalışmaya geçişin şimdilik normal seyrini tamamlaması ve yeni kiralık birimlerin kullanıma sunulmasıyla birlikte darboğaz hafifliyor.

Darboğaz hikayesini abartmak istemiyorum. Aslında muhtemelen aşırı ısınmış bir ekonomimiz var ve belirli alanlarda darboğazlar olmasa bile enflasyon sorunları yaşayacaktır. Ancak son zamanlardaki enflasyonun daha büyük bir miktarı artık birçok iktisatçının birkaç ay önce bile tartıştığından daha geçici görünüyor.

Ama olay şu: İlk grafiğimde görebileceğiniz gibi, kira enflasyonunun gevşemesi henüz resmi fiyat istatistiklerinde görünmeye başlamadı. Bunun nedeni, resmi istatistiklerin, Zillow gibi kaynakların ölçtüğü yeni kiracılar tarafından ödenen kiradan ziyade, insanların mevcut kira kontratlarındaki kişilerin hakim olduğu ortalama kirayı göstermesidir. Bu, en son gelişmelerden ziyade ortalama yaşam maliyetini ölçmeyi amaçlayan verilerde bir kusur değil. Ancak bu, standart enflasyon ölçümlerinin hızla değişen ekonomik tablonun oldukça gerisinde kaldığı anlamına geliyor.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nden Jason Furman -sizinkinin aksine enflasyonu çoğunlukla doğru bulan insanlardan biri- resmi barınak endeksi yerine yeni kiracı kiralarını kullanırlarsa enflasyon istatistiklerinin ne göstereceğini hesaplıyor. . (Yaptığım bir öneriyi takip ediyordu. Teşekkürler Jason!) İşte göründüğü gibi:

Enflasyon göründüğünden daha mı iyi? Kredi… Jason Furman

Yine, aşırıya kaçmayalım. Resmi rakamlar enflasyonun inadını abartıyor olsa da, bu alternatif rakamlara bakıp enflasyonumuz bitti demeye hazır değilim.

Yine de, enflasyon uzun zaman önce olduğundan daha az inatçı görünüyor. Olanların önemli bir kısmı bir mutfak masası meselesi gibi görünüyor – siyasi klişe anlamında değil, ama artık benim gibi birçok Amerikalının mutfak masalarında çalıştığı ve daha büyük mutfaklar ve masalar talep ettiği anlamında. . Ve iyi haber şu ki, en azından enflasyonun itici gücü olarak bu etki kayboluyor.

Hızlı Vuruşlar

Enflasyona karşı işsizlik.

Ekonomiyi “çok iyi değil” olarak değerlendiren seçmenlerin çoğu Demokratları destekledi.

Pandemi ve çörek etkisi.

Çalışanların yalnızca yüzde 10,6’sı uzaktan çalışabilir.

Müzikle Yüzleşmek

Bir Zillow ismi değil.