Evcil Kedilerin Hepsinin Psikopat Olduğu Ortaya Çıktı

ahmetbeyler

New member
Bu habere girerken “araştırmaya gerek var mıydı” söylemiş olduğinizi duyar üzereyiz. Evet, kediler tahminen de evcil hayvan kategorisindeki en kaçık hayvanlar. Lakin araştırmacılar genel bir çıkarımda bulunmak için bir araştırma yürütmeyi tercih etti ve yüzlerce kedi sahibinden bilgi aldı.

Yaklaşık 2 bin kedi sahibinin katıldığı ankette kedilere dair onlarca soru vardı. Araştırmadaki soruları kendi kedilerine göre cevaplayan iştirakçiler, kedilerin hepsinin psikopat olduğunu ortaya koymuş oldu.

Sonuç: Hepsi psikopat

CAT-Tri+ ismi verilen testte kedileri tanımlamak üzere 46 adet tabir yer aldı. İştirakçiler bu sözlerin kedilerini ne kadar güzel tanımladığını şıklarla derecelendirdi. Tabirlerin içinde “Kedim avını çabucak öldürmek yerine eziyet ediyor”, “Kedim bariz bir sebep olmadan yüksek sesler çıkarıyor (mesela miyavlar, ulumalar)” ve “Kedim epey telaşlı (mesela bir anda ‘aşırı hareketleniyor’ ve uyumunu kaybediyor)” üzere unsurlar de yer aldı.

Yalnızca evcil kediler için yürütülen araştırma cüretkarlık, kötülük, disinhibisyon, evcil hayvanlara düşmanlık ve insanlara düşmanlık olmak üzere kedi psikopatisinin 5 faktörünü ölçtü. Tüm kedilerde psikopati saptanan çalışma “kötü ve cüretkar” kedilerin sahipleriyle daha düşük kalitede bir bağlantıya sahip olurken disinhibisyona sahip ve evcil hayvan dostu olmayan kedilerin sahipleriyle daha yakın olduğunu ortaya koydu. Psikopati düzeyi yüksek olan kediler içinse uzun tırmalama direkleri ve kedi ağaçları alınması önerildi.