‘Çürük Elmalar’ mı yoksa Sistemik Sorunlar mı?

Bakec

Member
Çarşamba günü, Memphis şehri, en az beş Memphis polisi tarafından dövülen ve üç gün sonra ölen genç bir adam olan Tire Nichols’un hayatını andı. Bunun gibi hikayeler korkunç, amansız ve ülkedeki en çekişmeli tartışmalardan birini yeniliyor: Amerikan polisiyle ilgili derin ve sistemik sorunlar mı var?

Bu soruyu nasıl yanıtladığımız, yalnızca kişisel deneyime ve hatta mevcut verilere dayanmıyor. Genellikle, en çok – ve en az – değer verdiğimiz kurumlarla ilişkilerimizi nasıl anladığımızı ortaya koyan, büyük bir partizan ayrımını yansıtır.

Gallup her yıl polis de dahil olmak üzere çeşitli Amerikan kurumlarına halkın güvenini ölçen bir anket yayınlar. 2022’de hiçbir kurum (cumhurbaşkanlığı dışında) polisten daha büyük bir partizan güven açığı yansıtmadı. Cumhuriyetçilerin tam yüzde 67’si polise güvendiğini ifade ederken, Demokratların yalnızca yüzde 28’i.

Bu boşluk neden bu kadar büyük? Karmaşık sosyal fenomenler için basit açıklamalardan kaçınmaya çalışsam da, cevabın yeterince dikkat çekmediğine inandığım bir kısmı var: Partizanlığımız, muhakememizi etkileme eğiliminde, herhangi bir özel durumun özellikleri ne olursa olsun kurumlara ilişkin değerlendirmelerimizi etkiliyor.

Demek istediğim şu. Bir kişi veya kurum bir siyasi “kabile” ile yakından özdeşleştiği anda, o kabilenin üyeleri refleks olarak koruyucu hale gelir ve skandalları “tek başına” veya “birkaç çürük elma” işi olarak görme eğiliminde olurlar.

Tersine, bir kurum muhalif bir siyasi kabilenin parçası olarak algılandığı anda, tam tersi bir içgüdü devreye girer: Her bir skandalı sistemik kötülük veya yolsuzluğun kanıtı olarak görme olasılığımız çok daha yüksektir, bu da diğer tarafın aynı fikirde olduğunun bir başka kanıtıdır. zaten inandığımız kadar kötü.

Daha ileri gitmeden önce, kendi partizan kartlarımı masaya koyayım. Ben muhafazakar bir bağımsızım. 2016 yılında muhafazakârlığımdan vazgeçtiğim için değil, uyguladığım için Cumhuriyetçi Parti’den ayrıldım. Donald Trump tarafından yönetilen bir parti, inandığım muhafazakarlığın ne karakterini ne de ideolojisini artık yansıtmıyordu ve zorlama geldiğinde, Cumhuriyetçi olduğumdan daha muhafazakardım.

Ancak bağımsızlık ilanım sadece Trump ile ilgili değildi. 2007’de, nispeten geç bir yaşta, Irak’ta bir ABD Ordusu hakimi, başsavcı veya JAG olarak konuşlandırıldım. Görevden döndüğümden beri partizanlığımdan yavaş yavaş kurtuluyorum.

Irak’ta gördüğüm mezhepsel iç çatışmanın vahşeti beni şok etti. Karşılıklı nefretin nereye götürdüğüne tanık oldum ve eve geldiğimde burada, evde siyasi şiddet tohumlarının ekildiğini gördüm – 2020 yazındaki isyanlarda ve 2021’deki Trump ayaklanmasında filizlenmeye başlayan tohumlar.

Amerikan kutuplaşması derinleştikçe, kendini adamış partizanların, özellikle uzak uçlarda, birbirlerini açıkça yansıttığını fark ettim. Bu fenomen için bir terim bile var: at nalı teorisi, sol ve sağ aşırılaştıkça birbirlerine daha çok benzedikleri fikri. Partizan refleksi – “halkımın” ve “kurumlarımın” savunulması – söz konusu olduğunda, aşırı partizanlar, kutupsal karşıtları gibi davranırlar.

Ve hiç şüpheniz olmasın, polis memurlarına saygı, muhafazakar Amerikalıların kimliği için uzun süredir hayati önem taşıyor. Üniformalı erkekler ve kadınlar bizimdir. Onlar topluluğumuzun bir parçası ve – banliyö Nashville mahallemdeki Mavi Hayatlar Önemlidir bayraklarının gösterdiği gibi – onların arkalarını kolladık. (Çoğunlukla, her neyse. Son zamanlarda, Capitol Polisi ve FBI aynı desteği hissetmiyor.)

Polis memurlarına saygı duymak ve onlara hayranlık duymak için iyi sebepler var. İşleyen bir polis gücü, sivil toplumun vazgeçilmez bir unsurudur. Suç, vatandaşları mülkten, umuttan ve hatta yaşamdan mahrum edebilir. İnsanları yırtıcı hayvanlardan korumak gereklidir ve polislik eksikliği kendi adaletsizlik biçimlerini yaratır.

Ancak hayranlığımızın daha karanlık unsurları var. Örneğin, polis memurlarıyla karşılaşmaları hakkında çok farklı hikayeler anlatabilen Siyah arkadaşlarımızın ve komşularımızın ifadesini – yine, özellikle benim kabilemde – çok fazla sorgulamamıza neden oluyor. Bazen vatandaşlar, kendi topluluklarının güvenli olduğunu düşündükleri sürece, diğer topluluklar rutin olarak vuruntusuz baskınlar ve diğer saldırganlık belirtileri yaşarlarsa, gerçekten deva yapmazlar.

2020’de Louisville, Ky.’de polis memurları tarafından vurularak öldürülen Breonna Taylor’ın dairesinin ön kapısına mermi kovanları işaretlendi. Kredi… Associated Press aracılığıyla Louisville Metro Polis Departmanı

Bu noktada şunu soruyor olabilirsiniz: Sol ne zaman refleks olarak savunmaya geçer? Muhafazakarların polisi koruduğu kadar kıskançlıkla hangi kurumları koruyor?

Akademiyi düşünün. Polisin görüşlerinde büyük bir partizan uçurum olduğu gibi, yüksek öğrenimin görüşlerinde de benzer bir boşluk var. 2022 Yeni Amerika Araştırmasına göre Demokratların yüzde 73’ü üniversitelerin ülke üzerinde “olumlu bir etkisi” olduğuna inanırken, Cumhuriyetçilerin yalnızca yüzde 37’si aynı görüşte.

Evet, bu kısmen sağdaki ve sağcı medyadaki anti-entelektüel gerilimlerin bir sonucudur. Ve yüksek öğretime (ve orta öğretime) yönelik bu muhafazakar güvensizlik, onun ifade özgürlüğüne sırtını dönmesine ve bunun yerine Florida’nın yakın zamanda kabul ettiği ve federal bir mahkemenin “olumlu bir şekilde distopik” olarak nitelendirdiği “Uyandırmayı Durdurma Yasası” gibi cezalandırıcı yasalara başvurmasına neden oluyor. anayasaya aykırı bir şekilde “profesörlerin üniversite sınıflarında hoşa gitmeyen bakış açılarını ifade etmelerini yasaklarken, karşıt bakış açılarının sınırsızca ifade edilmesine izin veriyor.”

Ama hikayenin tamamı bu değil. Partizan Olmayan Bireysel Haklar ve İfade Vakfı – tüm açıklamaları, önceki başkanıydım – 2001’den bu yana akademisyenlerin Birinci Değişiklik veya geleneksel ilkeler tarafından korunan konuşmaları nedeniyle fesih veya diğer cezalar için hedef alındığı 900’den fazla olayı takip etti. akademik özgürlük. Yalnızca 2021’de profesörleri konuşmaları nedeniyle cezalandırmak için 111 girişimde bulunuldu ve bu saldırıların neredeyse yüzde 70’i soldan geldi.

Kampüsteki ifade özgürlüğünü mahkemede dava ederek yıllarımı harcadım. Başarılı dava üstüne başarılı dava açmak sinir bozucuydu – genellikle ülke çapındaki kampüslerde var olan politikalara meydan okuyordu – ancak kampüste ifade özgürlüğüyle ilgili sistemik bir sorun olmadığının, bunların yalnızca münferit olaylar veya bir ürün olduğunun tekrar tekrar söylenmesi sinir bozucuydu. gençliğin aşırı coşkusu, çocukların çocuk olması.

Hiç kimse bir an için üniversite sansürü ile ölümcül polis şiddeti arasında herhangi bir ahlaki eşdeğerlik olduğunu iddia etmemelidir. Sokaklardaki riskler, sınıftaki risklerden çok daha yüksektir. Ancak yine de ortak bir sorun var: Ekibimizdekilerin hata yapabileceği veya haddini aşabileceği, ancak diğer ekiptekilerin kasıtlı olarak kötü niyetli olabileceğine dair tekrarlanan varsayımlarımız.

Bilmeliyim. O partizan kalıbına uyuyordum. Bir muhafazakar olarak Amerikan üniversitelerindeki sorunları net bir şekilde görebiliyordum. Ne de olsa orantısız bir şekilde ceza ve disiplinle karşı karşıya kalan benim kabilemdi. Ancak iş polise geldiğinde şüphelendim. Çürük elmalar olduğunu biliyordum. Ama sistemsel bir sorun var mıydı? şüpheliydim.

O zamandan beri fikrimi değiştirdim, ancak daha net görebilmem için partizanlığımdan sıyrılıp ilkelerimi uygulamam gerekti. Dünya görüşümün temeli, insanların hesaplanamaz bir değere sahip olduğu, ancak aynı zamanda derinden kusurlu olduğumuz inancıdır. Hiçbir kişi veya kuruma tam anlamıyla güvenilemez.

Bu nedenle güçlü kişiler ve güçlü kurumlardan hesap sorulmalıdır. Otoriteyi cezasızlıkla birleştirirseniz, yolsuzluk ve adaletsizlik kaçınılmaz sonuç olacaktır. Ben bu gerçeği soldaki kurumlarda net bir şekilde görebilseydim, neden sağda göremiyordum?

Ne de olsa polis, Amerikan sokaklarında muazzam bir güce sahip ve genellikle bir silahın ucunda kullanılıyor. Yine de yasa sistematik olarak onları hesap verebilirlikten koruyor. Toplu iş sözleşmeleri ve eyalet kanunları, görevi kötüye kullanmanın sonuçlarının hayal bile edilemeyecek kadar kötü olabilmesine rağmen, polis memurlarına disipline karşı neredeyse tüm diğer devlet memurlarından daha fazla koruma sağlar. Nitelikli dokunulmazlık adı verilen yargıç yapımı bir doktrin, memurlar vatandaşların medeni haklarını ihlal ettiğinde bile sorumluluğa karşı güçlü korumalar sağlar. Sistemik polis yolsuzluğu ve sistemik taciz sürpriz olmamalıydı.

Minneapolis polis memuru Derek Chauvin, 2020’de bir tutuklama girişimi sırasında George Floyd’u bastırdı. Kredi… Darnella Frazier/Agence France-Presse — Getty Images

Gerçeği gerçekten merak etmek için partizanlığımızı nasıl aşabiliriz? Benim için cevap, muhafazakarlığımın birinci ilkesiyle başladı: İnsan paha biçilmez bir değere sahiptir. Eğer bu doğruysa ve komşularım ve hemşerilerim adaletsizlik için haykırıyorlarsa, onların seslerini duymalı ve iddialarını dikkatle değerlendirmeliyim.

Gerçeği göremememin ilk nedeni, insanların derinden kusurlu olduğu şeklindeki ikinci ilkedir. Bu prensibi rakiplerime uygulamakta hiç sorun yaşamadım. Ama aynı zamanda genel olarak hayran olduğum kişiler için de geçerli. Polis memurları için geçerlidir. benim için geçerli

Aldığım ders açıktı: Ne zaman kabilem ya da müttefiklerim ateş altında olsa, refleksif bir savunmanın cazibesine kapılmadan önce, ilkelerimi uygulamalı ve en rahatsız edici düşünceleri dikkatle gözden geçirmeliyim: Rakiplerim doğru, müttefiklerim yanılıyor olabilir ve adalet fikrimi değiştirmemi gerektirebilir. Ve büyük olasılıkla, bunu tekrar tekrar yapmamı gerektirebilir.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) Ve instagram .