Casus Kameralar Domuz Eti Endüstrisinin Neleri Saklamaya Çalıştığını Gösteriyor

Bakec

Member
Domuz endüstrisi, domuzların kesime hazırlandığı gaz odalarını “hayvan dostu”, “stressiz” ve “ağrısız” olarak selamlıyor. Bu iyi bir şey olurdu, çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama olarak saniyede dört domuz katlediliyor.

Ancak geçenlerde Kaliforniyalı bir aktivist gece gizlice bir mezbahaya girdi ve bu sözde insani süreci kaydetmek için bir gaz odasının içine casus kameralar yerleştirdi. Ortaya çıkan videolar dehşet verici: Domuzların çaresizce ciyakladığını, çırpındığını ve sonunda yenik düşmeden önce nefes nefese kaldığını gösteriyor.

Aktivist Raven Deerbrook, “Herkese yalan söylendi” dedi. “Bu, büyük bir tüketici dolandırıcılığı.”

Haklı olabilir. Domuzları bayıltmak için karbondioksit kullanan bu gaz odaları, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki “hayvan dostu” çağdaş et fabrikalarının domuzları boğazlarını kesmek için nasıl hazırladığını gösteriyor.

Hayvan hakları grubu Direct Action Everywhere’de gönüllü olan bir fotoğrafçı olan Deerbrook, yıllardır bu tür görüntüleri elde etmeye çalışıyordu. Sonunda, geçen Ekim ayında, içeriden yardım alarak, dev et paketleme şirketi Smithfield Foods’a ait bir Kaliforniya mezbahasına gizlice girmeyi başardı.

Geceydi ve Deerbrook sahte bir üniforma ve rozet giydiğini söyledi. Yerdeki bir erişim kapağını açtı ve gaz odasının zeminine 26 fitlik metal bir merdivenden indi. Karbondioksit havadan ağır olduğu için gaz odaları yerin altındadır.

Deerbrook üç casus kamera kurdu ve bunları, görüntüleri iletebilmeleri için geride bıraktığı bir cep telefonu etkin noktasına bağladı. Gaz odasına girmek riskliydi ve oda çalışmadığı halde artık karbondioksitin neredeyse üstesinden geleceğini söyledi.

“Bir nefes darlığı hissettim ve havayı yutmaya başladım” dedi. “Ne kadar zor nefes alırsam alayım, hava alamıyordum. Sanki nefesimi tutuyor gibiydim ama değildim. Boğulmak gibi içimi ilkel bir korkuyla doldurdu.”

Sabah fabrika faaliyete geçtiğinde, yakındaki ucuz otel odasında oturdu ve cep telefonuna gelen canlı görüntüleri izledi – ve sonra ağladı.

“Banyoya gittim ve kontrolsüz bir şekilde ağlamaya ve titremeye başladım” diye hatırladı. Kendimi çok çaresiz hissettim.

Deerbrook ve Direct Action, videoları Wired dergisiyle paylaştı ve yeni bir web sitesi olan StopGasChambers.org’da yayınladı.

Domuz endüstrisi, sürecin insani olduğu konusunda ısrar ediyor, bu yüzden bu görüntü klibini izleyin ve kendiniz karar verin. (Dikkat: Görüntü grafiktir.)

Beni en çok rahatsız eden şey, bunun hatalı ekipmanla tek bir kötü operasyon gibi görünmemesi. Daha ziyade görüntü, Amerika ve Avrupa’da domuzların rutin olarak her saniye nasıl katledildiğini anlatıyor gibi görünüyor.

Smithfield yöneticileri röportaj yapmayı reddetti, ancak kısa e-postalarda şirket bir şeylerin ters gittiğini iddia etmedi. Bunun yerine şirket, karbondioksitle bayıltmanın Tarım Bakanlığı ve Amerikan Veteriner Hekimler Birliği tarafından insani olarak kabul edildiğini belirten bir açıklama yaptı.

Endüstri grupları beni hayvan refahı konusunda tarım ticaretiyle çalışan bir şirketin başkanı olan Jason McAlister’a yönlendirdi. Bana videoların sistemin düzgün çalıştığını gösterdiğini ve hayvanları gazı soluduktan 10 ila 17 saniye sonra bilinçsiz hale getirdiğini söyledi. Bundan sonra görülen, hayvanlar bilinçsiz olduktan sonra istemsiz seğirme olduğunu söyledi.

Büyük hayvan veterineri ve Western Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde profesör olan Jim Reynolds, bunun kesinlikle yanlış olduğunu söyledi. Videolarda bazı domuzların gaza maruz kaldıktan sonra 40 saniye veya daha uzun süre ciyakladığını ve bilincinin yerinde olduğunu gösterdiğini söyledi.

Jim Reynolds, “Odaların içindeki domuzlara karşı korkunç bir zulümdü,” dedi. “Bu, federal yasanın ihlalidir.”

Reynolds, videolarda gösterilen sürecin muhtemelen federal insani katliam yasasını ihlal ettiğini belirten açık bir mektup imzalayan 90 veterinerden biri.

Endüstrinin haklı olarak öne sürdüğü bir nokta, diğer sersemletme yöntemlerinin de kusurlu olduğudur. Genellikle daha küçük mezbahalarda kullanılan elektrik çarpması, domuzları ayırarak alarm verir ve operatör hata yapabilir.

Sektör yetkilileri bana, Colorado Eyalet Üniversitesi’nde hayvan kesimi uzmanı olan Temple Grandin’in yaptığı, domuzların sakince asansörle bir gaz odasına indiğini ve birkaç dakika sonra bilinçsiz bir şekilde ortaya çıktığını gösteren bir görüntüye atıfta bulundu.

Ancak Grandin bana yeni gaz odası videolarının kabul edilemez acılar gösterdiğini ve bu ıstırabın muhtemelen gaz odalarında olup bitenlere özgü olduğunu söyledi. Danimarka’da domuzları insanca öldüren gaz odaları gördüğünü, ancak aradaki farkın domuzların genetiği ve gaza nasıl tepki verdikleri olduğunu söyledi.

“Bu düzeltilebilir,” dedi. “Çözüm genetiktir.” Endüstriyi, karbondioksitten çok fazla acı çekmeyen, ancak mümkün olduğunda ısrar ettiği bilincini kaybeden domuz ırkları yetiştirmeye çağırdı.

Katliamla ilgili bu sorular, fabrika çiftliklerinin dişi domuzları hayatlarının büyük bir kısmını dar gebelik kasalarında, geri dönemeyecek şekilde kilitli tutma biçimleriyle ilgili gürültülü tartışmaları takip ediyor. Yüksek Mahkeme yakında Kaliforniya’nın diğer eyaletlerde gebelik kasalarının kullanımını düzenleme hakkıyla ilgili bir davayı ele alacak ve ayrıca bir mahkeme, Humane Society’nin, domuzlara nasıl davrandığını tüketicilere yanlış tanıttığı için Smithfield aleyhine dava açmasına izin verdi.

Çocukken aile çiftliğimizde domuz yetiştirdim. (Onları ilçe müzayedesinde sattık ve nasıl katledildiklerine dair hiçbir fikrim yok.) Domuzlar zekiydi ve çok farklı kişilikleri vardı – aslında tanıdığım bazı insanlardan daha güçlü kişilikler. Fabrika çiftliklerinden domuz eti yemememin bir nedeni de bu.

Bizimki gibi küçük çiftlikler verimsizdi ve çağdaş domuz işi ise tam tersine, bir kapitalist verimlilik harikası. Zaferi, tüketicilere olağanüstü derecede ucuz et sağlamasıdır: Enflasyona göre ayarlanmış pastırma, 1920’de olduğundan daha ucuzdur.

Ancak görüntüye bakın – veya domuzların hayatlarının büyük bir kısmını kasalara kapattığını hayal edin – ve domuz etinin gerçek maliyetini anlarsınız.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .