Campari CEO Bob Kunze-Concewitz’den ayrıldı: Matteo Fantacchiotti geldi

Erdemitlee

Global Mod
Mod
Şirkette geçirdiği 18 yılın ardından Campari Group CEO’su Bob Kunze-Concewitz, 11 Nisan 2024’teki Hissedarlar Toplantısından başlayarak tutkularının peşinden gitmek için emekli olma kararını yönetim kuruluna bildirdi. Bob son kez CEO olarak görev yaptı. 16 yıl. Matteo Fantacchiotti, derhal geçerli olmak üzere CEO Vekili olarak atandı.

”Bu dönemde – bir notta altı çiziliyor – Bob’un Campari’ye katkısı benzersizdi; organik ve dış büyümenin birleşimi sayesinde şirketi net satışlar ve kârlılık açısından yaklaşık 3 kat büyüttü ve o zamandan bu yana 27 satın almayla şirketi satın aldı. 2007’de toplam 3 milyar avroluk yatırım için. Yıllar geçtikçe Bob, derin sektör deneyimine, stratejik zekaya ve güçlü operasyonel uzmanlığa sahip önde gelen CPG şirketlerinin üst düzey yöneticilerinden oluşan güçlü, uyumlu ve motivasyonu yüksek bir liderlik ekibi oluşturdu.”

”Birlikte, yüksek marj öncelikli küresel markalara ve önemli bölgesel markalara odaklanan son derece başarılı bir marka oluşturma stratejisi oluşturdular. Bob’un uzun vadeli vizyonu sayesinde aperatif kategorisinde önemli markalar başarıyla geliştirildi. Örneğin, 2007’den bu yana net satışlarını 12 kat artırarak Grubun en önemli markası haline gelen Aperol; Büyük bir başarıyla yeniden lansmanı yapılan Campari, Negroni kokteyli ile bugün dünyanın en beğenilen ve tüketilen markaları arasında yer alıyor. Birinci sınıf tekilanın ana kategorisinde Espolòn, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ve en hızlı büyüyen markalardan biri haline geldi. Ayrıca, Bob’un liderliğinde Grubun uluslararası varlığı, son 16 yılda satışların %93’ünü kapsayan 6 dağıtım ağından 25’e ve dünya çapında 9’dan 23 üretim tesisine çıktı. Bob’un liderliğinde Grup, ölçeklenebilir bir sistem ve süreç modelini başarıyla tasarladı ve uyguladı; bu sayede artık yeni birleşme ve satın alma fırsatlarını takip etmeye ve entegre etmeye hazır. Mayıs 2007’den bu yana, piyasa değeri 6 kattan fazla artarak bugün 13,8 milyar Euro’ya ulaştı ve yıllık %13’lük TSR (Toplam Hissedar Getirisi) ile hissedarlar için olağanüstü bir değer yarattı.

”Campari Grubuna liderlik etmek – diyor Bob Kunze-Concewitz – benim için bir onurdu, kariyerimin en heyecan verici profesyonel yolculuğuydu. Son derece gurur duyduğum olağanüstü sonuçlar elde ettik, ancak bunların hiçbiri dünya çapındaki tüm Camparistaların olağanüstü katkısı, tutkusu ve bağlılığı olmasaydı mümkün olamazdı. Başta Başkan olmak üzere yönetim ekibine ve Yönetim Kuruluna her zaman gördüğüm güven ve destek için minnettarım. Şirketin kurumsal yönetiminin öngördüğü gibi sorunsuz, düzenli ve kademeli bir geçişe izin veren bu ana dikkatli bir şekilde hazırlanmak için Başkan ve Yönetim Kurulu ile yakın işbirliği içinde çalıştık. Bu şirketin markalardan ve insanlardan oluştuğunu defalarca söyledim: Artık alkollü içkiler sektörünün en beğenilen markalarından oluşan ve küratörlüğünü dünya çapında olağanüstü bir profesyonel grubunun oluşturduğu bir portföyümüz var”.

”Markalarımızın mükemmel sağlığı ve sağlam organizasyonumuz, emekli olmamı, kendimi aileme adamamı ve tutkularımı geliştirmemi sağlıyor. Görevi, şahsen işe aldığım ve alkollü içkiler sektöründe, özellikle de süper premium segmentteki derin deneyimi ve liderlik becerileri sayesinde Campari’ye önemli katkılarda bulunan üst düzey yönetici Matteo’ya devretmekten büyük mutluluk duyuyorum. Çok yönlü ekiplere tutkuyla liderlik etme ve mükemmel sonuçlar elde etme yeteneğine sahip gerçek bir Camparista olan Matteo’nun, uzun vadeli vizyonumuzla tutarlı bir şekilde şirketimizi kurmaya devam edeceğinden ve Campari Group’un hızlandırılmış büyüme yoluna devam etmesine olanak tanıyacağından eminim” .

Matteo Fantacchiotti’nin yeni CEO’su

Grubun halefiyet planlama sürecine uygun olarak, Ücret ve Atama Komitesinin görüşünü dinleyen Yönetim Kurulu, Asya-Pasifik İş Birimi Genel Müdürü Matteo Fantacchiotti’yi yeni CEO olarak seçti. Sorunsuz, düzenli ve kademeli bir devir teslimi sağlamak için Matteo, derhal geçerli olmak üzere CEO Vekili olarak atandı. Emekli olduktan sonra Bob’un Şirketin icrada görevli olmayan bir yöneticisi olması bekleniyor; bu bağlamda yönetim kurulu, 11 Nisan 2024’teki bir sonraki Hissedarlar Toplantısında Bob Kunze-Concewitz’in icrada görevli olmayan yönetici olarak atanmasını teklif edecek.

Tazminat politikası uyarınca, emeklilikten sonra Bob, tazminat raporunda ayrıntılı olarak belirtildiği üzere son mil teşvik bonusunu almaya hak kazanacaktır. Son kilometre teşvikinin hedeflerinin taslağı, 2023 mali yılının kapanacağını varsayıyor ve hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı, Ücret ve Atama Komitesi tarafından doğrulanacak ve icracı olmayan Yönetim Kurulu üyeleri tarafından onaylanacak.

Bob Kunze-Concewitz bugüne kadar 500.170 Campari adi hissesine sahip.

Yeni atanan CEO Yardımcısı Matteo Fantacchiotti, Asya Pasifik İş Birimi Genel Müdürüdür. Onun liderliğinde, bu stratejik bölge, Güney Kore, Japonya, Yeni Zelanda ve Hindistan gibi kilit pazarlarda doğrudan dağıtımın içselleştirilmesi yoluyla Grubun Asya’daki pazara giden yolunu güçlendirerek ve bir ortak pazar oluşturma yoluyla başarılı bir şekilde gelişti. Singapur’daki güçlü bölgesel merkezin yanı sıra, bölge genelinde yüksek net değere sahip bireyleri hedefleyen premium ve ultra premium marka portföyüne odaklanma.

Matteo, Ekonomi ve Ticaret bölümünden mezun olduktan sonra kariyerine kozmetik sektöründe başladı. Daha sonra içecek sektöründe 20 yılı aşkın bir süreyi Nestlé Waters, Diageo’da geçirdi; burada Global Lüks Bölümü’nün geliştirilmesinde önemli roller üstlendi ve Carlsberg Group’ta, pazarları yönetmekten global işletmelerin liderliğine kadar artan sorumluluklarla çeşitli yönetim pozisyonlarında yer aldı. Satış ve pazarlama, tüm coğrafyalarda hem gelişmekte olan hem de gelişmiş pazarlarda yeni iş birimleri açmak ve yeni faaliyetler başlatmak.

Düzenlemeler ve Şirket Esas Sözleşmesi uyarınca, Yönetim Kurulu, 11 Nisan 2024 tarihli Hissedarlar Toplantısına, diğer iki İcra Direktörü Paolo Marchesini’ye (Finans Direktörü) katılacak olan Matteo Fantacchiotti’nin yeni İcra Direktörü olarak atanmasını teklif edecektir. ve Operasyon Görevlisi) ve Fabio Di Fede (Genel Danışman ve İş Geliştirme Görevlisi). Matteo’nun Campari Grubu’nun CEO’su olarak atanmasına daha sonra Yönetim Kurulu tarafından karar verilecek.

CEO Yardımcısı Matteo Fantacchiotti: ”Bu göreve atanmaktan onur ve gurur duyuyorum. Bob, Campari Group’u olağanüstü bir konumda bırakıyor. Grubun Bob’un vizyoner liderliği altında elde ettiği olağanüstü sonuçlar, kanıtlanmış büyüme stratejimizi kullanarak, geçmişle süreklilik içinde, güçlü bir marka oluşturma faaliyetini değer yaratmayı amaçlayan satın almalarla birleştirerek bu yolculuğa devam etmem için bana ilham kaynağı oluyor. Campari Grubu bugün küresel altyapı, çok güçlü markalar ve yetenekli Camparistalar üzerine kurulmuş çok sağlam bir organizasyondur. Liderlik etme ayrıcalığına sahip olacağım ve şirketimizi hızlı büyüme yolculuğunun bir sonraki aşamasına birlikte taşıyacağımız Campari Grup yönetim ekibiyle çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

1994’ten bu yana Grup Başkanı ve Lagfin SCA, Société en Commandite par Actions aracılığıyla çoğunluk hissedarlarının temsilcisi Luca Garavoglia şunun altını çiziyor: ”Yönetim Kurulu adına ve kişisel olarak Bob’a yürütülen olağanüstü çalışma için teşekkür etmek istiyorum. Campari Grubu’nda. Görev süresi boyunca Bob, şirketimizi olağanüstü sonuçlara ulaştırdı ve Campari Group’u alkollü içkiler sektöründe küresel bir mücevher haline getirdi. Onun büyük tutkusu ve bağlılığı aynı zamanda benzersiz yeteneklere sahip küresel bir Camparista ekibinin yaratılmasında etkili oldu ve Grubu gelecekteki büyüme fırsatlarını yakalamak için ideal bir konumda bıraktı. Bir süredir planlanan bu geçişte Yönetim Kurulu ile birlikte bayrağın alkollü içkiler sektöründe büyük deneyime sahip bir lider olan ve Campari’nin izlediği yolu devam ettirebilecek Matteo’ya devredildiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. büyüme stratejimizin devamı niteliğindedir”.