Çad’dan, Bir Film Yapımcısı ve Evin Hikayelerini Anlatmaya Kararlı Bir Yıldız

Bakec

Member
Çad’ın en çok övülen yönetmeni olan yönetmen Mahamat-Saleh Haroun, Sahra altı Afrika anavatanını ekranda tasvir etmeye kararlı. Kariyerinin başlarında, ulusun 1980’lerde Fransa’ya göç etmeye zorlayan çoklu iç savaşlarının etkilerine odaklandı. Ancak 2010’da sona eren çatışmanın ardından, dikkatini diğer sosyal hastalıklara kaydırdı.

2021 Cannes Film Festivali’nde gösterime giren ve Cuma günü Amerikan sinemalarına ulaşan en yeni draması “Lingui, the Sacred Bonds” ile kürtaj konusunu Müslüman bir kadın olan Amina (Achouackh Abakar Souleymane) üzerinden ele alıyor. Genç kızı Maria’ya (Rihane Khalil Alio) cinsel saldırı sonrasında hamileliğini sonlandırmasına yardım eden kadın. Film, The Times’dan Manohla Dargis’in onu bir Eleştirmenlerin Seçimi yapmasıyla birlikte, eleştiriler aldı.

Kürtaj Çad’da katı koşullar altında teorik olarak yasal olsa da, damgalama (genellikle dini inançlarla ilişkilendirilir) ve etrafındaki kısıtlamalar bazılarını gizli kliniklere başvurmaya veya daha da kötüsü, doğuma kadar götürmeye ve ardından yenidoğanı öldürmeye zorlar.

Paris’ten konuşan Haroun ve Çad, N’Djamena’dan Abakar Souleymane ortak bir röportajda, ikinci film işbirliklerinin alaka düzeyi hakkında daha fazla bilgi paylaştılar. İşte konuşmadan düzenlenmiş alıntılar.

Neden bu filmi şu anda Çad’da yapmak istediniz?

MAHAMAT-SALEH HAROUN
Çöpte keşfedilen yeni doğmuş bir çocuk ve tüm bu istenmeyen gebelik durumları hakkında bir makale okudum. Ama aynı konudan ilk kez çocukken gerçekten travma geçirmiştim. 7 ya da 8 yaşındaydım ve çöpte bir bebek bulduk. Birkaç on yıl sonra bu makaleyi okuduğumda, “Bu normal değil. Birşey yapmam lazım.” Araştırmaya başladım, hemşirelere sordum ve kadınların her gün karşılaştığı büyük bir sorun olduğunu keşfettim, çünkü gerçek şu ki Çad’da, yerel dillerimizde “tecavüz” kelimesi yok. Tecavüz olduğunu biliyoruz, birçok kadın mağdur ama bunu ifade edecek bir kelime yok. Sanki hep kadınların suçuymuş gibi, sanki hamile oldukları için suçlularmış gibi. Bazen hamileliği inkar ederler, bazen de kürtajı düşünmek için çok geç olduğunu anladıklarında çocuk sahibi olana kadar bunu gizli tutarlar ve sonra da çareleri olmadığı için onu öldürürler. Bu hikayeyi, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Arjantin’de, El Salvador’da ve Afrika’daki diğer ülkelerde aynı sorunlarla rezonansa giren insani bir şekilde Çad bakış açısıyla anlatmak zorunda kaldım.

ACHOUACKH ABAKAR SÜLEYMANE Korkunç çünkü evli değilsen ve hamileysen bunun hakkında konuşamazsın. Bazen bu genç kadınlar sadece kendi başlarınalar. Eğer tecavüze uğrarsan, bunun hakkında konuşmazsın, sadece onunla ilgilenirsin. Bir kadın olarak, bekar bir anne olarak, bunu tüm ülkeye gösterebilen ve kadınlara, eğer bu sizin hayatınızda olduysa, birçok başka kadının da başına geliyor ve bu konuda bir şeyler yapabileceğinizi söyleyebilecek kişi olmaktan mutlu oldum. o.

Achouackh Abakar Souleymane filmden bir sahnede. Kredi… MUBI

Siz veya film, hükümet yetkililerinden veya dini gruplardan herhangi bir tepkiyle karşılaştınız mı?

HAROUN
Biz Cannes’dayken sosyal medyada insanlar filme karşı çok şey söylediler ama görmemişlerdi. Ama sonra filmi Çad’da gösterdiğimizde kimse bir şey söylemedi çünkü bu sadece gerçek. Hatta hükümetten de destek alıyoruz. Kültür Bakanlığı’nın çok mutlu olduğunu hatırlıyorum ve gösterimde bir de devlet bakanımız vardı. Ertesi gün asistanımı aradı ve filmin bu konuda fazla bilgisi olmayan herkese gösterilmesi gerektiğini düşündüğü için tüm hükümet için kendi gösterimini düzenlemek istediğini söyledi. Reddettim çünkü siyasetten hiç anlamazsın; bazen manipüle edilirsin. Ama gerçekten iyi karşılandı ve Çad’da olduğu için nefret kurbanı olabileceğini düşündüğünüz Achouackh için bile sadece tebrikler aldı.

ABAKAR SÜLEYMANE İnsanlar bana gelir ve “Bunu yapabildiğin için çok cesursun” derdi. Bu şok ediciydi.

Bu Kış İzlenecek Beş Film

<saat/>

Kart 1/5

1. “Köpeğin Gücü”: Benedict Cumberbatch, Jane Campion’un yeni psikodramasındaki performansıyla büyük övgüler alıyor. İşte aktörün kaynayan bir alfa erkek kovboy olması için gereken şey.

2. “Yukarı Bakma”: Meryl Streep, Adam McKay’in kıyamet hicivinde bencil bir alçak oynuyor. İlham almak için “Gerçek Ev Kadınları” serisine döndü.

3. “Kral Richard”: Biyografik filmde Venus ve Serena Williams’ın annesini oynayan Aunjanue Ellis, yardımcı rolü nasıl bir konuşmacıya dönüştürdüğünü paylaşıyor.

4. “Tik, Tik… Boom!”: Lin-Manuel Miranda’nın ilk yönetmenlik denemesi, “Rent”in yaratıcısı Jonathan Larson’ın bir gösterisinin uyarlaması. Bu kılavuz, birçok katmanını açmanıza yardımcı olabilir.

5. “Macbeth’in Trajedisi”: Joel Coen’in Shakespeare’in “Macbeth”indeki yeni yorumu da dahil olmak üzere yakında çıkacak birçok film siyah beyaz olacak.

Haroun, Çad’da uluslararası görünürlüğü olan tek film yönetmeni olmaya devam ediyorsun. Lojistik açısından, ülkede film çekmek, başladığınız zamanki kadar zor olmaya devam ediyor mu?

HAROUN
Gerçek bir endüstrimiz olmadığı için Çad’da çekim yapmak çok zor. Gerçek teknisyenlerimiz yok. Çad’da benimle birlikte çalışan herkesin başka işleri var ve sonra ateş ettiğimde geri geliyorlar. Profesyonel oyuncularımız da yok. Bazen toplum baskısı o kadar güçlüdür ki filmde çıplak olmayı ya da birini öpmeyi kabul eden kadınları bulamazsın. Amina rolü için oyuncu ararken 40 yaşında bekar bir anneyle tanıştım. “Benim filmimde oynamak ister misin?” dedim. O da “Çok ilgileniyorum ama önce amcalarıma sormam gerekiyor” dedi. Bizim toplumumuzda anne tarafından amcalar sana bakmak zorunda. Ben de, “Yapmakta özgür değilsen, unut gitsin” dedim. Durum bu. O zaman, elbette, orada finansmanımız yok. Her zaman her yerde para ararım ve sonra bir film yapmak için Çad’a geri dönerim çünkü bu benim için bir görevdir. Bu bir sorumluluktur. Oradaki tek aktif film yapımcısıyım ve Çad’da film yapmayı bırakırsam, dünya ülkemden eksik görüntüler elde edecek.

Achouackh, “Lingui”ye ve genel olarak oyunculuk yapmaya giden yolunuz neydi?

ABAKAR SÜLEYMANE
Ben bir girişimciyim, dolayısıyla bir restoranım var. Liseden sonra gazetecilik okudum ve şimdi sosyoloji öğreniyorum. Çok şey yapıyorum ama her zaman oyunculuk yapmak istedim. Çad’dan 17 yaşımdayken California’da moda alanında çalışırken ayrıldım ve 13 yıl sonra geri döndüm. Haroun ile 2012’de “GriGris” [2013 draması] için hazırlanırken tanıştım. Kostüm asistanıydım ve sonra küçük bir rolüm oldu. Bir dahaki sefere daha büyük bir rolüm olmasını umuyordum ama bir filmde ana rolü oynayabileceğimi hiç düşünmemiştim. Bir sürü film izliyorum ve bu bir rüyaydı ama ben bir Çad kadınıyım ve biliyorum ki Çad’da bu senin yaptığın bir şey değil, bu yüzden gerçekten peşinden koşmaya çalışmadım ve sonra oldu. Neredeyse 40 yaşındaydım, bu yüzden “Ya şimdi ya hiç” diye düşündüm.

Filmde özellikle kadınları ilgilendiriyor gibi görünen, insanlar arasındaki bu konuşulmayan birliğe atıfta bulunan bir Çad kavramı olan “lingu”nun anlamını biraz açabilir misiniz?

HAROUN
Lingui birlikte yaşamanın bir kuralıdır. Toplumdaki herkesi ilgilendirir ve komşularınızdan başlar. Şiddete direnmek için topluluktaki herkes arasındaki hassasiyete dayanır. Bu anne ve kızı sadece diğer tüm kadınlarla bu sevgiyi yaşıyor. Vücutlarıyla aynı deneyimleri paylaşırlar – hamile olmakla ilgili – ve bu onların aynı topluluğa ait olduklarını ve aynı kadere sahip olduklarını anlamalarını sağlar, bu yüzden birbirlerine yardım etmek zorunda kalırlar. Kadınlar arasında dil ölmez, erkekler güç yüzünden bunu unuturlar.

ABAKAR SÜLEYMANE Çad toplumunda, bir sorun olduğunda, kadınlar sadece birbirlerine sahip olur, çünkü erkeklerle paylaşamayacağın şeyler vardır. Kadınlar burada birbirlerinin arkasındalar ve bu güçlü.