Büyük ‘Batı Yakası Hikayesi’ Tartışması

Bakec

Member
1957’deki Broadway prömiyerinden bu yana, “Romeo ve Juliet”e dayanan ve dört beyaz adam tarafından yaratılan bir müzikal olan “West Side Story”, hem sevilen hem de sinir bozucu oldu.

“Somewhere” ve “Maria” gibi Leonard Bernstein-Stephen Sondheim klasiklerini içeren müzik, Broadway tarihinin en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. Döküm albümü 1 numara oldu. 1961 filmi en iyi film ve dokuz diğer Oscar kazandı. Gösteri, en son geçen yıl Broadway’de Belçikalı yönetmen Ivo van Hove tarafından kısa ömürlü bir radikal yeniden düşünmeyle düzenli olarak yeniden canlandırıldı. Ve şimdi, bu ay, Steven Spielberg’den başkası tarafından yeniden yapılan bir film.

Yine de, gösteri (yönetmenliği ve koreografisi Jerome Robbins tarafından, Arthur Laurents’in bir kitabıyla) en başından itibaren, şiddeti, tonların karışımı ve özellikle klişeleri vurgulama şekli nedeniyle bazı izleyici üyelerini ve eleştirmenleri rahatsız etti. Porto Rikolular çete üyesi olarak. 1961 filminde beyaz aktris Natalie Wood’un Maria’nın Latina rolünü oynadığından bahsetmiyorum bile.

“Batı Yakası Hikayesi” neden bu kadar geniş bir kültürel ayak izine sahip olmaya devam ediyor? Olmalı mı? Böylesine zengin bir duygusal malzemeye sadık kalsak da hala içinde bulunduğumuz ana duyarlı olmak mümkün mü?

Yeni “West Side Story” filmindeki spor salonunda dans sekansı. Kredi. . . 20th Century Stüdyoları

Beş uzmandan değerlendirmelerini istedik: The New York Times’ın baş tiyatro eleştirmeni Jesse Green; Times eleştirmenlerinden Isabelia Herrera; Times Magazine’e katkıda bulunan bir yazar ve şovun kültürdeki yerine meydan okuyan 2020 Times Opinion yazısının yazarı Carina del Valle Schorske; Tony Ödüllü oyun yazarı Matthew López (“The Inheritance”); ve “Something’s Coming, Something Good: “West Side Story” and the American Imagination kitaplarının yazarı Misha Berson. ”

Yeni filmi görmeden önce toplandılar ve dizinin söz yazarı ve yaratıcı ekibinden hayatta kalan son kişi olan Sondheim’ın 91 yaşında öldüğü haberi gelmeden hemen önce. Sohbeti Arts & Leisure’ın geçici editörü Scott Heller başlattı ve oradan hızla uzaklaştı.

SCOTT HELLER “West Side Story”yi ilk izlediğinizde aklınızda kalan ne oldu? Ya da en unutulmaz an?

JESSE YEŞİL Onu ilk kez, son derece beceriksiz dans, cıvıl cıvıl şarkı ve tamamen beyaz (Latin olmayan) bir oyuncu kadrosu içeren bir lise prodüksiyonunda gördüm. Unutulmaz, ama iyi bir şekilde değil. Neyse ki, o zamana kadar zaten tanımıştım – müzikten.

MATTHEW LÓPEZ“West Side Story” ile ilişkim biraz sıra dışı, çünkü babam filmde figüran olarak yer aldı. Önsözden hemen sonra, oyun alanındaki açılış sahnesinde açıkça görülüyor. Belki 7 yaşındayken ailem bana gösterdi ve babamı 14 yaşında görmek inanılmaz heyecan vericiydi. Ve Porto Riko karakterleriyle herhangi bir tür popüler eğlenceyi ilk kez görüyordum. Şovla olan ilişkim ancak daha sonra değişti. Canlanmayı 2009’da gördüm (ilk kez sahnede gördüm) ve Porto Riko karakterlerinin ne kadar ince çizildiğine şaşırdım.

MISHA BERSON Muhtemelen burada orijinali gören tek kişi benim – aslında 9 yaşındayken Detroit’ten geçen bir Broadway turu. Dans kursumla gittim ve biraz bulanık olmasına ve pek anlamasam da dansı, müziği, gösterinin enerjisi ve heyecanı beni büyüledi. Buna takıntılı hale geldim, ancak bir yetişkin olarak Seattle’daki 5th Avenue Theatre 2007’de mükemmel bir canlanma yapana kadar canlı, tamamen gerçekleştirilmiş başka bir yapım görmedi.

ISABELIA HERRERA Ne yazık ki, anılarım liseden beri bende kalan bir mikro saldırganlıkla sarmalanmış durumda. Ailem, Santiago de los Caballeros şehrinden Dominikli ve ben muhtemelen liseme devam eden Dominik asıllı tek çocuklardan biriyim. İngilizce dersinde beyaz bir sınıf arkadaşımın o sırada “West Side Story”yi izlemediğim için beni azarladığını ve “Ama sen Porto Rikolu değil misin?” dediğini hatırlıyorum.

Chita Rivera’nın ön planda Anita olarak oynadığı Broadway’deki “West Side Story”den bir sahne. Kredi. . . John Springer Koleksiyonu/Corbis, Getty Images aracılığıyla

CARINA DEL VALLE SCHORSKE Ah, Isabelia, bu çok tanıdık bir hikaye! Dağınık bir şekilde, sınıf arkadaşınızın kafa karışıklığı mantıklı çünkü müzikalin kendisi de Dominikliler hakkında olabilir – bu kadar genel. “Batı Yakası Hikayesi”ni ilk kez 9 ya da 10 yaşlarındayken annem ve ben halk kütüphanesinden kiraladığımız bir VHS kasetinde gördüm. California’da, Porto Rikolu ailemden Washington Heights’ta büyüdüm, bu yüzden yapabileceğimi düşündüm. kültürüm hakkında daha önce bilmediğim bir şey öğrenmek. Ama ekrandaki hiçbir şey -yangın merdivenlerinin kafesi dışında- bana sık sık New York’a yaptığım ziyaretlerden tanıdığım insanları ya da mahalleleri hatırlatmıyordu. Filmi, Porto Rikolu olmanın benim için ve “ortalama” Amerikalı için ne anlama geldiği konusunda daha önce olduğundan daha fazla kafam karışmış hissederek bitirdim.

<saat/>

“Porto Rikolu olmanın benim için ve ‘ortalama’ Amerikalı için ne anlama geldiği konusunda daha önce olduğundan daha fazla kafa karışıklığı hissederek filmi bitirdim. ”

<saat/>

YEŞİL Müzikalleri hiç belgesel olarak görmedim. Belirli, gerçek özelliklere odaklandıklarında yapabileceklerinden daha büyük noktalara varmak için genellikle stereotiplere güvenirler. Stereotipler olmadan, muhtemelen topluluklara sahip olamazsınız. Soru, stereotiplerin aşağılık, yıkıcı olup olmadığıdır. Latin olmayan beyaz bir kişi olarak, bunu yargılayacak doğru kişi ben değilim. Ama sadece Jetlerin de klişe olduğunu söyleyebilirim ve kaynak materyalde Veronese de öyle.

BERSON Kaynak materyalin Shakespeare’in R&J’si olduğunu herkesin bildiğine güveniyor musunuz? Keşke yapsaydım!

DEL VALLE SCHORSKE “Jet’ler de klişeleşmiştir,” ancak beyaz gençler bu tür stereotiplerden zarar görmez çünkü her zaman aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda temsil vardır. Ve müzikalin ilk çıkışı sırasında, havada herhangi bir beyaz gencin gangster olabileceğine dair genel bir şüphe yoktu, bu yüzden “West Side Story” onlar için, zaten şiddetli bir şekilde olan bir suçluluk beklentisini güçlendirmiyordu. dönemin siyasetini şekillendiriyor.

YEŞİL Porto Rikolu karakterlerin beyaz olanlardan daha az iyi karakterize edildiğini söyleyebilir misiniz: Polonyalılar, İtalyanlar ve diğerleri? Benim düşünceme göre, çoğu müzikaldeki çoğu karakter etnik, ırksal veya diğer kimlikleri açısından zayıf bir şekilde karakterize ediliyor çünkü bu şovların konusu bu değil. Beni müzikallerdeki gey ve Yahudi klişeleri ile tanıştırmayın, sanırım özellikle gey bir Yahudi olarak bunun farkındayım.

BERSON Gösterinin yaratıcıları, hepsi beyaz adam olmasına rağmen, o sırada New York’ta gerçek Porto Rikoluların neye benzediğinden habersiz değildi. Örneğin, Jerome Robbins Porto Rikolu gençlik danslarını ve sosyal toplantılarını ziyaret etti ve gördüğü bazı popüler dans hareketlerini koreografisine dahil etmeye çalıştı. Ayrıca, mümkün olduğu kadar çok Latinx sanatçısı toplamaya çalıştı, bu zordu çünkü Broadway deneyimini ve şovun talep ettiği eğitimi almaları için çok az fırsat vardı. Ayrıca Bernstein, Latin müziğini her zaman sevmiş ve beğenmiş ve bazı ritimleri kendi müziğine dahil etmeye çalışmıştır.

<saat/>

“Gösterinin yaratıcıları, hepsi beyaz adam olsalar da, o sırada New York’ta gerçek Porto Rikoluların neye benzediğinden habersiz değildi. ”

<saat/>

DEL VALLE SCHORSKE Bu ilginç, Robbins hakkında. Geniş bir Latin ritimleri yelpazesine oldukça aşinayım ve çatıdaki İspanyol paso doble’ını saymazsanız, etkisini duymuyorum veya görmüyorum. Bazı koreografileri seviyorum, özellikle Jets tarafından gerçekleştirilen endişeli, sıkıca sarılmış “Cool”. En azından birinin olduğunu bilmek güzel deniyor Sondheim, “bir Porto Rikolu ile hiç tanışmadığını bile” itiraf ettikten sonra ödevlerini yapmak için. ” Bu konuşmada, gerçekten yanlış ikilinin ötesine geçebileceğimizi umuyorum: “belgesel” ve “hayal gücü işi”. ” Bir hayal gücü işi gerçekten bu kadar “yüzeysel ve duygusal” olmak zorunda mı, Porto Rikolu Siyahi gazeteci Jesús Colón, West Side Story ilk çıktığında böyle tanımlamıştı?

YEŞİL Müzikal tiyatroda bu sahte bir ikili değildir. Bazı gösteriler ayrıntılı bir düzeyde çalışır, daha büyük önemsizlik riski taşır ve diğerleri daha geniş çalışır, klişe riski taşır. Misha’nın bize daha kesin olarak söyleyebileceği gibi, “Batı Yakası Hikayesi” etnik köken arayan bir fikirdi. Ve bana öyle geliyor ki, Porto Rikolulara karşı beyazlar (başlangıçta hayal edildiği gibi Yahudilere karşı Katolikler yerine) üzerine çıkarken, Porto Rikolulukla derin bir ilişki kurmadan zamanın bir haber kancasından yararlanıyordu. Sanırım soru, öncelikle dışarıdakilerin ve içeridekilerin ebedi paradigmasına ve bu sınırları aşmaya çalışan aşkın trajedisine baktığında, bir eserin bunun üzerine çıkmasının mümkün olup olmadığıdır.

En İyi Film dahil 10 Akademi Ödülü kazanan 1961 filminde Tony rolünde Richard Beymer ve Maria rolünde Natalie Wood. Kredi. . . MGM

BERSON Bu “Romeo ve Juliet”, Jesse’nin (belirttiğiniz gibi) gerçek Verona ile pek ilgisi olmadığı (Shakespeare’in hiç ziyaret etmediği) ama yine de nefretin çapraz ateşindeki güçlü bir aşk tasviri olduğu söylenebilir. Şunu da eklemek isterim ki, müzikallerdeki karakterler genellikle değilSon derece karmaşık ve biçimli olmaları için Bernardo ve Anita, basitçe kavga etmeye çalışan kötü çocuklar olarak tasvir edilmezler. Liderler ve sevgililer olarak bundan daha sempatikler, en azından benim anlayışıma göre – bazı yönlerden Jets üyelerinden daha fazla.

Ve burada bir an tarihsel bağlam yardımcı olabilir: Gösterinin oluşturulduğu sırada, savaş sonrası kırgınlık sırasında artan gençlik şiddeti “tehdidi” hakkında ulusal alarm vardı ve bu Siyah, İrlandalı ve diğer çocuk grupları için geçerliydi. . Ayrıca bu liberal sanatçılar arasında ırksal/etnik önyargı ve beyaz olmayan göçmenlere karşı artan tepki konusunda gerçek bir endişe vardı. Bunlar hala anlamlı ve özellikle gençlerin kusurlarına rağmen malzemeye hala çok ilgi duymasının nedenlerinden biri olduğunu düşünüyorum.

DEL VALLE SCHORSKE Yaratıcıları veya yeniden yaratıcıları, liberal sokak kredisi için “haber kancası” olarak Porto Rikolulardan yararlanmasaydı, “Batı Yakası Hikayesi”nin bu hatanın üzerine çıkma olasılığına daha sempati duyardım. Evrensel ve kültürel olarak değiştirilebilir bir anlatı olması gerekiyorsa, o zaman Porto Rikolu veya sözde Latinx yaşamının ciddi bir keşfi olarak sayılmaz.

YEŞİL “West Side Story”nin bu tür şeylerin ciddi bir keşfi olmadığına katılıyorum. Ancak bu, başka bir şeyin ciddi bir keşfi olmadığı anlamına gelmez. Bunu şimdiye kadar yazılmış en iyi müzikal olduğunu düşünmesem de söylüyorum; tartıştığımız politik kusurların ötesinde pek çok estetik kusuru var. Ona olan aşkım çoğunlukla şarkıların hikayeyi anlatma biçiminden geliyor – bunun da bir çekişme noktası olduğunu biliyorum. Benim için, Sondheim’ın sözleri, müzikal tiyatroda başka hiçbir şeyde olmayan gençliğin seğirmeli heyecanını (ve öfkesini) yakalar – gerçek sonik kökenleri ne olursa olsun, Bernstein’ın poliritimleri ve perküsyonlarında olduğu gibi.

HELLERMatthew, malzemeye tepkisi zamanla değişen bir tiyatro sanatçısı olarak sana döneceğim. Diğer şeylerin yanı sıra, oyun ve onun Porto Rikolu bir aile üzerindeki etkisi hakkında bir oyun yazdınız. Bize bundan bahsedin – ve orijinalin nerede yetersiz kaldığına dair yeni içgörülerinizle bilgilendirildi mi?

LÓPEZ Film, bir drama – müzik, dans – ve sinema olarak doğmakta olan yaratıcı beynimi ateşledi. Yine de canlanmayı görünce, Porto Rikolu karakterlerin – ve dolayısıyla onları oynayan oyuncuların – tabiri caizse partiye davet edilmediğini fark ettim. Bir yemek hazırlanmıştı ve kadronun yarısı aç kalmış gibiydi. Ailem “West Side Story”yi severdi ama bunu düşündükçe onların diziye olan aşklarının karşılık bulmadığını fark ettim.

Bütün bunlar, Lincoln Center’ı inşa etmek için nihayetinde yıkılan mahallede geçen “Somewhere”i yazmaya başlamamı sağladı. “West Side Story”de (ya da Jerome Robbins’in yarattığı herhangi bir şeyde) rol almayı hayal eden, ancak durumlarının gerçeklerine göre sadece hayal kuran Porto Rikolu bir dansçı ve sanatçı ailesi. Sanırım bazı yönlerden sizin göremediğiniz sahne arkası hikayesini anlatmaya çalışıyordum.

DEL VALLE SCHORSKEMatthew, “Somewhere” bize sınırlamalarını yeniden üretmeden “kanonik” bir çalışmayla nasıl ilişki kuracağımızı gösteriyor gibi görünüyor. Porto Rikolu sanatçıların müzikalin kısıtlamalarında yaratıcı bir şekilde gezinme biçimleriyle ilgileniyorum, ama aynı zamanda… başka her şeye açım! Rita Moreno, anılarında “West Side Story”den sonra önemli roller bulmanın ne kadar zor olduğunu şöyle yazmıştı: 2021’de hala dizi tarafından tanımlanıyor olması beni biraz üzdü. Demek istediğim, Moreno oyunlarda oynadı. Lorraine Hansberry, onlarca yılını psikanalizde geçirdi – büyümeyi hak etmiyor mu?

Bu Kış İzlenecek Beş Film

<saat/>

Kart 1/5

1. “Köpeğin Gücü”: Benedict Cumberbatch, Jane Campion’un yeni psikodramasındaki performansıyla büyük övgüler alıyor. İşte aktörün kaynayan bir alfa erkek kovboy olması için gereken şey.

2. “Yukarı Bakma”: Meryl Streep, Adam McKay’in kıyamet hicivinde bencil bir alçak oynuyor. İlham almak için “Gerçek Ev Kadınları” serisine döndü.

3. “Kral Richard”: Biyografik filmde Venus ve Serena Williams’ın annesini oynayan Aunjanue Ellis, yardımcı rolü nasıl bir konuşmacıya dönüştürdüğünü paylaşıyor.

4. “Tik, Tik… Boom!”: Lin-Manuel Miranda’nın ilk yönetmenlik denemesi, “Rent. ” Bu kılavuz, birçok katmanını açmanıza yardımcı olabilir.

5. “Macbeth’in Trajedisi”: Joel Coen’in Shakespeare’in “Macbeth’indeki yeni yorumu da dahil olmak üzere birçok yeni film siyah beyaz olacak. ”

LÓPEZ Bu konuda ikiye bölünmüş bir zihne başvurmam gerekiyor. Bir yanım “West Side Story”yi gerçekten seviyor, bir yanım da West Side Story’yi sevmekten gerçekten nefret ediyor. “Sanırım Lin-Manuel Miranda bir keresinde buna “bir lütuf ve bir lanet” demişti, ki bu anladığım bir duygu.

BERSON Özellikle sizinle çok kişisel olarak konuşuyorsa, gösteri hakkında çelişkili bir görüşe sahip olmak tamamen mantıklı. Eşdeğer değil, ama bir Yahudi kadın olarak “Muhteşem Bayan Maisel” beni duvara fırlatıyor! Bu arada, Latinx sanatçılarının “Batı Yakası Hikayesi”ni hem sevebileceğini hem de kızabileceğini kolayca hayal edebiliyorum – birçok istihdam sağlama şeklini ve dansçı-aktör-şarkıcıların canlandırıcı kullanımını seviyor, ancak tüm nedenlerle size, Carina ve diğerlerine içerliyor. belirtmişlerdir. Popüler kültür genellikle bu şekilde iki ucu keskin bir kılıçtır.

YEŞİL Yeni sanatçıların yeni çalışmaları tiyatronun can damarıdır. Yine de, bir zamanlar yeni olan eskilerle ilgilenmek de zevkli ve değerli olabilir – eğer yıkılması gereken Konfederasyon heykellerinin eşdeğeri olmadıkça. “Batı Yakası Hikayesi” bir Konfederasyon heykeli mi? sanmıyorum.

<saat/>

“Batı Yakası Hikayesi” bir Konfederasyon heykeli midir? sanmıyorum. ”

<saat/>

BERSON Şimdi kusurlu müzikalleri Konfederasyon heykelleri olarak adlandırıyorsak, bunun korkutucu olduğunu düşünüyorum. “Batı Yakası Hikâyesi” genç bir oyuncu kadrosunu barındırabildiği için (binlerce lise yapımı var) ve insanları hala heyecanlandıran bir tür kültürel mihenk taşı olduğu için çok üretiliyor. Konfederasyon heykelleri bağnazlığı ve apartheid’ı yüceltir. Bir fark var.

DEL VALLE SCHORSKE Kitleler öğretilenonlarda yankı uyandırması gereken şey — hiçbir şey tesadüfen “kültürel bir mihenk taşı” olmaz — ve belirli bir anlatı ne kadar çok tekrarlanırsa, o kadar duygusal çağrışımlar kazanır. “Batı Yakası Hikayesi” bir Konfederasyon anıtı olmayabilir, ancak beyaz Amerikalıların Porto Rikoluların kim olduğu konusundaki konuşmaya hakim olma yetkisinin bir anıtıdır. Ve her canlanma, bu otoriteyi yeniler ve yeni bir nesil için anlatıya ortak imza atar.

YEŞİL Tüm sanatlar politiktir, evet ve bu şekilde yargılanmayı hak eder. Ama sanat öyle değil sadece politiktir ve başka gerekçelerle de değerlendirilmeyi hak eder. “Batı Yakası Hikâyesi”nde yaşanacak bir zevk yoksa, tartıştığımız sorunların üstesinden gelmesi mümkün değildir. Ama eğer zevk veriyorsa, o zaman biz bireyler olarak onu bu sorunlara karşı tartmakta özgürüz. Denge, farklı insanlar için farklı olacaktır, mutlaka kimliğe karşılık gelmesi gerekmez.

Ivo van Hove tarafından yönetilen en son Broadway canlandırmasında video projeksiyonları vardı. Eleştirel olarak bölücüydü ve kısmen pandemi nedeniyle kısa sürdü. Kredi. . . Sara Krulwich/The New York Times

HELLERMatthew, sen ve ben, “The Inheritance”a ve onun gey topluluğu tasvirlerine yönelik eleştirel tepkiler hakkında bazı kışkırtıcı ileri geri konuşmalar yaptık ve sen bizim için bir parça yazacak kadar iyiydin, bu noktaya değindin : “Karmaşık, genişleyen topluluğumuz hakkında tek bir yazı bile tüm hikayeyi anlatamaz ve bunun iyi bir şey olduğuna inanıyorum: Gittikçe daha fazla anlatı için giderilemez bir susuzluk yaratıyor. Bu “West Side Story” için de geçerli mi?

LÓPEZ Uygun bir karşılaştırma olduğunu düşünmüyorum. “The Inheritance”, bir gey tarafından yazılan bir gey oyunu iken, “West Side Story”nin Porto Rikolular hakkında olduğu iddia ediliyor ve beyaz adamlar tarafından yazılıyor. Ve “The Inheritance”da heteroseksüel karakterler olsa da, benim oyunumda Porto Rikolu karakterlerin “West Side Story”de yaptığı dramatik işlevi görmüyorlar. ” Ve “işlev” kelimesini bilerek kullandım, çünkü hikayede hissettikleri bu. Bir gün “Rosencrantz ve Guildenstern Are Dead” tarzı yeniden düşünmeyi görmeyi çok isterim.

DEL VALLE SCHORSKE “West Side Story” ile gelecekteki herhangi bir etkileşimin, materyali gerçekten derinleştireceği konusunda hemfikirim, “Rosencrantz ve Guildenstern”in “Hamlet”i tamamen yeniden tasavvur ettiği şekilde, yazıldığı gibi gösteriye olan tüm sadakati terk etmek zorunda kalacak. Kanonik oyunun yapısını bozan bağımsız bir sanat eseridir. “West Side Story”nin yaratıcılarının, yeni Porto Rikolu anlatıları bir yana, müzikallerinden ortaya çıkabilecek “yeni anlatılar” hakkında tek bir düşünceye sahip olduklarından şüpheliyim. Ve Broadway ya da Hollywood’un güç simsarları onlar için gerçekten susamış gibi görünmüyor, aksi takdirde aynı malzeme tekrar tekrar geri dönüştürülmezdi.

HELLERSpielberg filmine geliyoruz.

HERRERA Ayrıca, yeni anlatılara duyulan açlığın, açıkça ırkçılık sorularıyla boğuşan ve temsille ilgili eleştirilerde gezinmek için mücadele eden bir endüstriye bir yanıttan ziyade, gerçek bir yerden geldiği konusunda da şüpheliyim. Dürüst olmak gerekirse, bir Hollywood eserinin nostaljisinden çıkar sağlamanın, tamamen Latinx Sharks kadrosunu seçmenin ve yine de liberal “kapsayıcılık” ve “çeşitlilik” dilini eleştiriye karşı zırh olarak kullanmanın uğursuz bir şey olduğunu düşünüyorum. “West Side Story”nin bu sorunlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılmış olması, onu orijinal yanlış adımlarından kurtarmaz.

BERSON Öyleyse, en iyi niyetle bile “Batı Yakası Hikayesi”ne yer yok mu? Bu, sorunlu ama yine de önemli ölçüde hayati olan “Othello” ya da “Venedik Tüccarı”na yer olmadığı anlamına mı geliyor? Şovu hala görebilir miyiz, görmeyebilir miyiz ve onun hakkında verimli tartışmalar yapabilir miyiz?

DEL VALLE SCHORSKE “West Side Story”nin toptan silinmesini savunmuyorum. ” Diyorum ki, alaka düzeyini desteklemek için kelimenin tam anlamıyla yüz milyonlarca dolar harcamayı bırakalım ve kusurlarını en aza indirmeyi bırakalım.

HERRERAMisha, bence bu konuda hala verimli bir tartışma yapabiliriz! “In the Heights”ın film uyarlamasını çevreleyen çevrimiçi ortamda renkçilikle ilgili tartışmalar hızla arttığında, yuvarlak masa toplantımızda eleştirinin sevgiden, sanat, yaşam ve politika yapma arzusundan doğduğundan bahsetmiştim. daha iyi. Bu eleştirileri birbirini dışlayan şeyler olarak görmüyorum.

BERSON Bu çok iyi söylendi. Ve özellikle libretto yazarı Arthur Laurents ve besteci Leonard Bernstein’ın – her ikisi de 50’lerde sivil hakları ve diğer aktivizmleri nedeniyle kara listeye alınmış – politikalarına dair farkındalığım, muhtemelen bu endişelerden bazılarını paylaşacaklarını ve onları anlamlı bulacaklarını düşündürüyor. Ama gösterinin kendine has sanatsal gücü var ve bence hayatta kalacak. Tony Kushner becerisine ve duyarlılığına sahip birinin senarist/adaptör olması beni cesaretlendiriyor. Umarım harikadır ve umarım son olur!

HELLERBaşkaları yeniden yapılanmanın harika olmasını umuyor mu?

HERRERA Harika bir yeniden çevrim gibi bir şey var mı bilmiyorum, ama kesinlikle bu versiyonun stereotipleri ele geçirmesini, daha az gelişmiş karakterlerine biraz özerklik vermesini ve belki de gerçek hakkında daha fazla doku sağlamasını umuyorum. Porto Rikolu göçün o dönemdeki yaşamı ve deneyimleri. Ve lütfen bize ver en az gerçek Afro-Karayip ritimlerine sahip birkaç şarkı! “Kendimi Güzel Hissediyorum” konulu bir konuşma mı?

YEŞİLÖzgünlük hedef değildir; “Hamilton” özgün olsaydı, çoğunlukla minuets olurdu. “West Side Story”nin yeni filminin eğer iyiyse, insanları duygulandırmayı başarıyorsa başarılı olmasını istiyorum. Ancak sadece beyazlar hareket ettirilirse, bu bir başarısızlık olacaktır.

LÓPEZ Spielberg, Kushner ve [koreograf Justin] Peck’in 21. yüzyıl izleyicisi için malzemeyle ne yaptığını görmek beni heyecanlandırıyor. Şovun muhteşem yanını onurlandırmak ve kusurlu olanı ele almak için mükemmel bir fırsat.

DEL VALLE SCHORSKE Devam edebilmemiz için flop olmasını istiyorum.