Bu Savaş Zamanında Tanrı’dan Vazgeçmemizi Öneriyorum

Bakec

Member
Bu hafta sonu, dünyanın dört bir yanındaki Yahudiler, adını Tanrı’nın uzak atalarımızın evlerini ilk katletme yolunda “geçtiği” hikayesinden alan Fısıh bayramını kutlayacaklar. kötü Mısırlıların doğan oğulları. Hikayeye göre, atalarımız, kendi oğullarını düşmanlarının korkunç kaderinden korumak için kapı sövelerini kuzu kanıyla işaretlediler.

Bu savaş ve şiddet, baskı ve ıstırap zamanında, başka bir şeyi atlamamızı öneriyorum:

Tanrı.

Fısıh hikayesinin iki yönü, uzun zaman önce New York, Monsey’de bir Ortodoks yeşivasında onlara öğretildiğimden beri beni rahatsız etti. Chumashim veya Eski Ahit, Çıkış Kitabı’na. Bizi tatil ruhuna sokmak için bize korkunç işkence ve zulüm hikayeleri anlattı.

“Mısırlılar” dedi bize, “binalarında Yahudi kölelerin cesetlerini kullandılar.”

“Yani binalarını inşa etmek için köleleri kullandılar mı” diye sordum, “ve köleler işten öldü mü?”

“Hayır” dedi haham. “Yahudi cesetlerini duvarlara koyup tuğla olarak kullandılar.”

Babam o zamanlar biraz tamirciydi ve bu bana temel bina kurallarının ciddi bir ihlali gibi geldi, bir ev satışını kaybetmenin kesin bir yolundan bahsetmiyorum bile.

“Bu tuğla mı?” ilgilenen çift sorar.

“Hayır, hayır” diyor emlakçı. “Bu ceset.”

Ama aynı derecede rahatsız edici – bugün Ukrayna’da meydana gelen vahşi katliamın ışığında daha da fazla – vebaların kendisiydi.

Tanrı, dedi haham, sadece Firavun ve askerlerini değil, tüm Mısırlıları gazabıyla vurdu. Mısırlılar genç ve yaşlı, masum ve suçlu, çekirgelere ve kurbağalara, doluya ve karanlığa, vahşi hayvanlara ve suların kana dönüşmesine maruz kaldı. Haham, bebeklerini emziren annelerin anne sütlerinin kana dönüştüğünü keşfettiğini açıkladı.

“Hay!” sınıf arkadaşlarım alkışladı.

Ama hikaye devam ediyor, Firavun hala kölelerinden vazgeçmedi. Teknik olarak bu, “Firavun’un kalbini katılaştırdığı” için Tanrı’nın hatasıydı, ancak özgür irade meselesi ergenliğime kadar beni rahatsız etmeye başlamamıştı. Ve böylece Tanrı merhametiyle bebekleri öldürmeye başladı.

“Tahtta oturan Firavun’un ilk çocuğundan hizmetçi kızın ilk çocuğuna kadar Mısır ülkesindeki her ilk doğan erkek çocuk ölecektir.” Çıkış 11:5.

Elbette, merak ettim, Yahudilere karşı hiçbir şeyi olmayan Yahudileri kırbaçlamayan bazı Mısırlılar var mıydı? Kölelikten dehşete düşen Mısırlılar, bizim kendi liderlerimizle yaptığımız gibi sık sık Firavun’la aynı fikirde olmayan Mısırlılar da var mıydı?

“Herkes mi?” rabbime sordum. “Herkesi mi vurdu?”

“Herkes,” dedi haham.

“Hay!” sınıf arkadaşlarım alkışladı.

Tanrı, öyle görünüyor ki, geniş bir fırçayla resim yapıyor. Rulo ile boyar. Hahamımız, Mısır’da ilk doğan sığırları bile öldürdüğünü söyledi. İnekleri öldürdü. Ölümlü olsaydı Yahudilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların Tanrısı Lahey’e sürüklenirdi. Yine de onu övüyoruz. Onu taklit ediyoruz. Çocuklarımıza onun gibi olmaları için yalvarıyoruz.

Belki şimdi, füzeler yağarken ve toplu mezarlarda ölüler bulunurken, bu nefret dolu Tanrı’yı taklit etmeyi bırakmanın tam zamanıdır. Belki de onun gaddarlığını övmeyi bırakabiliriz. Belki de şimdi çocuklarımıza Tanrı’yı u200bu200bgeçmeyi öğretmek için iyi bir zaman – mümkün olduğunca O’ndan
farklı olarak olmayı.
“Ve böylece Tanrı hepsini öldürdü”, hahamlar, rahipler ve imamlar sınıflarına vaaz verebilirler. “Bu yanlıştı çocuklar.”

“Tanrı, Adem’i elma yediği için Aden’den dışarı attı” diyerek öğrencilerini uyarabilirler. “Buna ağırbaşlı olmak denir çocuklar.”

Havva’nın seçimleri yüzünden tüm kadınları sonsuza kadar lanetlemek mi?

“Buna toplu ceza denir çocuklar” diyerek gençleri uyarabilirler. “Bunu yapma.”

“Boo!” çocuklar dalga geçecek.

Kesinlikle Ortodoks olarak yetiştirildim. Eski okul. Shtetl muhteşem. Her yıl Seder’in başlangıcında, Seder almaya gücü yetmeyen aç ve fakir Yahudileri ağırlıyoruz. Bu harika bir insani jest. Tanrı’dan birkaç saat sonra, Seder’in sonunda, ön kapıyı açarız ve O’na sesleniriz: “Seni tanımayan ulusların üzerine gazabını dök!”

Ve Tanrı yapar. Veba ve sel ile, ateş ve öfke ile, genç ve yaşlı, suçlu ve masum.

Ve onun suretinde yaratılmış biz insanlar da aynısını yapıyoruz. Sabit kanatlı bombardıman uçakları ve küme bombaları, kendinden tahrikli havan topları ve termobarik roketatarlarla.

“Tanrı neden ilk doğan sığırları öldürdü?” dedi rabbim. “Çünkü Mısırlılar onların tanrı olduğuna inanıyorlardı.”

Tanrıları öldürmek geride kalabileceğim bir fikir.

Bu yıl, Seder’in sonunda, hadi kapılarımızı gerçekten açalım – yabancılara. Bize ait olmayan insanlara. Korkunç onlara , kötülere başkalarına , bizden çok farklı görünen o insanlara, bizim düşmanımız sandığımız ya da bizi onların sananlara, ama oturdularsa kimlere masanın etrafında bizimle birlikte, bu dünyanın firavunlarını bizim kadar hor gördüğümüzü ve hepimizle aynı lanet şeyi hayal edenleri bulacağımıza şüphe yok:

Barış.

Shalom Auslander, Foreskin’s Lament and Hope: A Tragedy’nin yazarıdır. En son romanı Akşam Yemeği Anne’dir.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .