Bu, ‘Geçtiğimiz 20 Yıl Savaştan Çok Daha Fazla Afganı Öldürebilir’

Bakec

Member
Afganların yüzde doksan beşi yeterince yiyecek bulamıyor. Yaklaşık dokuz milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya. BM’nin 5 milyar doları aşan acil yardım talebi, tek bir ülke için şimdiye kadar yapılmış en büyük talep. Uluslararası Kurtarma Komitesi başkanı David Miliband geçtiğimiz günlerde, “Mevcut insani kriz, son 20 yıllık savaştan çok daha fazla Afgan’ı öldürebilir” diye yazdı.

Ve suçun çoğunu biz çekiyoruz. Krizi felakete çevirdik.

Afganistan’daki kuraklık on yılların en kötüsü. Taliban, bir ekonomiyi nasıl yöneteceği konusunda hiçbir fikri olmayan ve birçok yönden zorlukla denemeyen acımasız bir rejimdir. Taliban rejiminin başkanı Molla Muhammed Hassan, “Unutmayın, Emirlik size yiyecek sağlama sözü vermemişti” dedi. “Emirlik sözlerini tuttu. Yarattıklarına yiyecek sağlamayı vaat eden Allah’tır.”

Ancak ne kuraklık ne de Taliban’ın kötü yönetimi Afganistan’da ortaya çıkan dehşeti tam olarak açıklamıyor. Uluslararası Kriz Grubu’nda Afganistan uzmanı olan Graeme Smith, “Uzun ve kısa olan, Batı’nın ekonomik kısıtlamaları, ülkede on milyonlarca Afgan’ı açlığa sürükleyen bir ekonomik kriz yaratıyor” dedi.

Ağustos ayında Başkan Biden, Amerikan birliklerini Afgan topraklarından çekti. Ancak Afganistan’ın topraklarından ayrılırken bile ekonomisinin etrafındaki halkayı sıkılaştırdık. Afgan ekonomisi bizim desteğimiz üzerine inşa edildi. GSYİH’nın yaklaşık yüzde 45’i ve hükümet harcamalarının yüzde 75’i dış yardımlardı. O parayı aniden kestiğimizde, onu bir kuyruk parçasına gönderdik.

Sonra daha da ileri gittik. Dış rezervlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan Afgan hükümetine ait olan 9 milyar dolardan fazla parayı dondurduk. Bir terörist grup olarak uzun süredir Taliban’a uygulanan yaptırımlar, aniden Afganistan hükümetine de uygulandı ve çok az şirket veya ülke bunları ihlal etmeye cesaret etti. Miliband, Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne alışılmadık derecede açık sözlü bir ifadeyle, “Politikanın amacı devletin çöküşü olsaydı, bundan daha iyi tasarlanamazdı,” dedi.

Afganistan’daki Dünya Gıda Programı için çalışan Shelley Thakral, “Ağustos’ta iş bulan insanları gördünüz” dedi. “Öğretmenler, inşaat işçileri, ofislerde çalışan insanlar – artık işleri yok. Kasım ayında geldiğimi ve dağıtım sitelerimizden bazılarında oturduğumu ve özellikle Kabil’de henüz kaybolmuş insanları gördüğümü hatırlıyorum. Hayatlarında ilk kez gıda yardımı için kuyrukta bekliyorlardı.”

Amerika’nın geri çekilmesine eşlik eden kaosa pek çok kişiden daha sempati duydum. Kendimizden çok fazlasını kaybettik ve bizim yanımızda hayatlarını riske atan çok sayıda kişiyi geride bıraktık, ancak felaketin özü, önceki yönetimlerin örtbas ettiği veya yüzleşmeyi reddettiği başarısızlıklardan kaynaklandı. Bir savaşı kaybetmenin iyi bir yolu yoktur.

Şu anda olan şey farklıdır. Ekonomik çöküş tahmin edilebilirdi ve tahmin ediliyordu. Ekonomi tarihçisi Adam Tooze’nin Ağustos’ta belirttiği gibi, “Taliban Afgan özgürlük ve haklarını tehdit edebilir, ancak Afganistan’ın maddi varlığını tehlikeye atan şey Batı’dan gelen fonların aniden kesilmesidir.” Bunu durdurmak için bu kadar az, daha da kötüleştirmek için bu kadar çok şey yapmış olmamız akıl almaz bir şey.

Biden yönetimi canavarlardan oluşmuyor. Bunu istemiyorlar. Afganistan için istemiyorlar ve tarihte kendi yerleri için istemiyorlar. ABD’nin Afganistan özel temsilcisi Tom West Salı günü yaptığı açıklamada, “Afganistan konusunda Amerikan karar alma sürecinin yanı sıra diplomasiyi canlandıran en acil öncelik, insani ve ekonomik krizleri anlamlı bir şekilde ele almaktır” dedi.

Eleştirmek kolaydır. Bu yüzden daha ileri gitmeden önce, bakış açılarını ve karşılaştıkları bazı kısıtlamaları elimden geldiğince açıklamaya çalışayım.

İlk olarak yaptırımlar. Afganistan üzerinde çalışan üst düzey bir yönetim yetkilisi, “ABD yeni yaptırımlar uygulamadı” dedi ve daha özgürce konuşmak için anonimlik talep etti. “Taliban bir süredir özel olarak belirlenmiş bir terör örgütü. Hakkani ağı terör örgütü olarak belirlenmiştir. Ağustos ayından bu yana yaptığımız şey, yaptırımlara rağmen ülkeye nasıl yardım götüreceğimizi bulmaya çalışmak.”

Hazine Bakanlığı, yaptırım rejiminin insani yardımı veya gerçekten özel teşebbüsü durdurmak anlamına gelmediğini defalarca açıkladı. ABD, Ağustos ayından bu yana sağlanan 500 milyon dolardan fazla bağışla Afganistan’a en büyük yardım bağışçısı olmaya devam ediyor.

Bir de Afganistan’ın dış varlıkları var. Afgan zayıf bir para birimidir ve ülkenin ticaretinin ve tasarrufunun çoğu dolar üzerinden gerçekleşir. Bu doların milyarlarcası Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bankalarda yattı. Taliban ülkenin kontrolünü ele geçirdiğinde bu varlıkları dondurduk. Ya para teröristlere ya da sadece Taliban’ı zenginleştirmeye gittiyse?

Bu sadece Biden yönetiminin bakış açısı değil. Temsilci Pramila Jayapal, ABD’nin yalnızca bu önlemlerin neden olduğu “insani etkiler” hakkında rapor vermesini gerektiren bir değişiklik önerdiğinde, 44 Meclis Demokratı, önlemi reddetmek için neredeyse tüm Meclis Cumhuriyetçileriyle birlikte katıldı.

Bu arada, eski bir kanun hükmü beklenmedik bir güçle geri döndü. 2012 yılında, bir grup 9/11 ailesinden oluşan bir grup, New York’taki bir yargıcı, milyarlarca dolarlık zarardan Taliban’ı sorumlu olarak adlandırmaya ikna etti. Meslektaşım Charlie Savage, “Onu toplamanın hiçbir yolu olmadığından, karar sembolik görünüyordu” diye yazdı. Ancak Taliban Afganistan’ı ikinci kez ele geçirdiğinde sembol el koymaya dönüştü. Aileler mahkemeleri, Taliban’ın Afgan hükümetini kontrol ettiği için ödeme olarak alınabileceklerine ikna etti.

Arianna Rafiq, Avrupa Uluslararası Hukuk Dergisi’nde “Mantık açıkça kusurlu” diye yazdı. “Devletin varlıkları, yalnızca hükümet oldukları için Taliban’ın mülkü olmaz. Devlet varlıkları da ‘ hiçbir durumda kendi hükümetlerine ait değildir’ .”

Teoride bir hükümetin varlıkları halkına aittir. 11 Eylül ailelerini temsil eden avukatlardan Andrew Maloney bu argümanı değerlendirdi ve BBC’ye verdiği bir röportajda cevabını verdi. Gerçek şu ki, Afgan halkı, fırsatı varken Taliban’a karşı durmadı” dedi. Bir an sonra iki büklüm oldu. Ülke olarak, halk olarak, Taliban’ın tekrar içeri girmesine izin verme konusunda biraz sorumluluk taşıyorlar” dedi.

Bu, kolektif suçluluk iddiasından başka bir şey değildir ve Taliban’la savaşırken kaç Afgan’ın öldüğü düşünüldüğünde, korkunç bir iddiadır.

Bu kargaşayla karşı karşıya kalan Biden yönetimi, 11 Eylül ailelerinin paranın yarısını alacağı ve diğer yarısının Afganistan’ın insani krizine yatırılacağı, henüz kimse bilmiyor olsa da, tuhaf bir anlaşma önerdi. Biden yönetiminin bakış açısına göre, Afganların bu paranın bir kısmını potansiyel siyasi maliyetle geri almalarını sağlamak için savaştı.

Ancak hem yaptırımlarda hem de el koymalarda, Amerikan pozisyonunda neredeyse Kafka-vari bir çılgınlık görebilirsiniz. Tüm bu çabayı, uyguladıkları yaptırım rejiminin sonuçlarını iyileştirmek için harcıyorlar. Dondurdukları yabancı rezervleri korumak için umutsuzca aracılık yapıyorlar. Neden bu politikaları dayatmaya devam ettiklerini sorduğumda yönetim, Taliban’ın Amerikan mahkumları olduğunu, muhaliflerini öldüren ve kadınları baskı altına alan acımasız bir rejim olduğunu, teröristlerle bağlantıları olduğunu ve yaptırımlarımızın bize çok şey kazandırdığını söylüyor. – gerekli kaldıraç.

Ama bu kaldıraç tam olarak nedir? Ulusal güvenlik muhabiri Spencer Ackerman, Forever Wars adlı mükemmel haber bülteninde, “ABD, Taliban yönetimini istikrarsızlaştırmak için inşa ettiği yardıma bağımlı Afgan devletini silahlandırıyor” dedi. “Bu ekonomik silah, halkın çektiği acıların Taliban rejiminin sonunu getirmesi umuduyla, Afgan halkına doğrudan zarar vererek çalışıyor.”

Bunun işe yarayacağı – bu yaptırımların Taliban’ı istikrarsızlaştıracağı veya onları istediğimiz değişiklikleri yapmaya ikna edeceği – bir hipotezdir. Gerçek olan sadece Afganların çektiği acıdır. Bu politikanın mantıklı olup olmadığını merak etmek için Taliban’ı günahlarından muaf tutmanıza gerek yok.

Quincy Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan ve 2012’de Afganistan’da görevlendirilen eski bir deniz piyadesi olan Adam Weinstein, “Gerçek şu ki, Washington’un kontrol edebileceği tek şey kendi eylemleridir” dedi. “Burada Afganlar için işleri daha da kötüleştirmeme seçeneği var. Ve onları katlanarak daha da kötüleştirmeyi aktif olarak seçiyor.”

Geçen hafta konuştuğum yetkililerin sesi bitkin görünüyordu. Felaketi önlemek için gece gündüz çalışıyorlar. Rotayı kökten değiştirirlerse yanlış gidebilecek her şeyle boğuşmak zorunda olmayan benim gibi koltuk oyun kurucuları tarafından hüsrana uğradılar. Yetkili, “Neden asayı sallayıp yaptırımları kaldırmadığımıza dair bu soru çok basit bir soru” dedi. “Taliban 9/11 saldırılarında yer aldı. Onlarla savaş halindeydik. Yurtiçinde vahşiler.”

Ancak bu, mantığını kaybetmiş bir çerçevedir. Amerika bir eliyle Taliban’ı boğmaya çalışırken diğer eliyle yardım ve yaptırım muafiyetleri dağıtıyor. Biden yönetiminin insani zaferleri sıklıkla kendi politikalarına göre puanlanıyor. Kendisiyle savaşmak için değerli zamanını ve enerjisini harcıyor.

Yönetim, yaptırımları netleştirmek, meşru faaliyetler için muafiyetler ve lisanslar vermek, hatta Amerika Birleşik Devletleri ile ters düşmeyeceklerine dair güvence vermek için bireysel şirketler ve bağışçılarla çalışmak için çok çaba sarf etti.

“Bu noktada açıklığı denemek ve açmak için çok sayıda adım attık” dedi yetkili. “Bu adımları attıktan sonra geri bildirim alıyoruz – ‘Bu yardımcı oldu, bu iyi, şimdi üç şey daha çalışmıyor.’ Bu yinelemeli bir süreçtir. Bu yaptırımların özel sektör işletmelerini ve STK’ları engellememesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz”

Ama sanırım bu alıntıda kendileri için ne kadar imkansız bir görev yarattıklarını duyabilirsiniz. ve daha iyi hale getirme çabalarının bile durumu nasıl daha da kötüleştirebileceğini. Yaptırımları dahilinde bir şeye açıkça izin verdikleri her seferinde, kabul edilebilir olarak adlandırılmayan her şeyin yasak olduğu yönündeki şikayeti defalarca duydum.

Biden yönetimi, kendisini Afganistan ile tüm yabancı yatırım ve ticaretin merkezi planlayıcısı olarak belirledi. Bu yapabilecekleri veya yapmaları gereken bir iş değil. Smith, “ABD bürokratları DC’deki ofislerinde oturamaz ve izin verilen tüm farklı faaliyetleri ve sektörleri hayal edemezler” dedi. “İnsanlar açlıktan ölecek.”

Dondurulan varlıklar daha da kötüdür. Bu Afgan halkının parası ve Amerika Birleşik Devletleri basitçe alıyor. Mohsin Amin, Washington Post’ta, “Bir yıl önce ABD, Afganistan’daki merkez bankası gibi kurumları korumak ve güçlendirmek için çok uğraşıyordu” diye yazdı. Şimdi, Biden yönetimi ülkenin bankacılık sektörünün ayaklarını yerden kesiyor, ekonomiyi alt üst ediyor ve benim gibi Afganları tasarruflarımıza erişemez hale getiriyor” dedi. Bunun Afganistan’da neden olduğu öfkeyle tam olarak boğuştuk mu ve gelecekte bu öfkenin bizi nasıl rahatsız edebileceğini merak ediyorum.

Biden yetkilileriyle yaptığım görüşmelerde onları uzaklaştırmakta ve çeşitli politikalarımızın nasıl mantıklı, insani bir bütüne uyduğunu açıklamakta zorlandım. . Ama bana ve konuştuğum birçok analist için durum böyle görünüyor: 20 yıldan fazla bir süredir Amerika Birleşik Devletleri Afganistan’da yardıma bağımlı bir ekonomi inşa etti. Ayrıldığımızda, bağlı olduğu yardımı geri çektik. Taliban yönetimi devraldığında, onlara karşı kullandığımız yaptırımları ve finansal silahları şu anda kontrol ettikleri hükümete ve ülkeye çevirdik. Afganistan yardım çabalarının en büyük bağışçısı olduğumuzu söyleyerek kendimizi avutuyoruz, ancak aynı zamanda krizin ilk etapta korkunç olmasının önemli bir nedeniyiz ve olmaya devam ediyoruz.

Uluslararası Kurtarma Komitesi başkanı Miliband, Senato Dış İlişkiler Komitesi huzurunda verdiği ifadede tavizsizdi. Daha fazla insani yardımla bu kriz çözülmez” dedi. Ekonomik çöküş, giderek daha hızlı inen bir yürüyen merdiveni çalıştırmak gibi insani mücadeleyi zorlaştırıyor. İmkansız hale gelir. Bu nedenle bugün ihtiyaç sadece daha fazla yardım değil; farklı bir politika içindir.”

Afganistan kadar kötü bir sorunun nasıl çözüleceğini bildiğimi iddia etmiyorum. Ancak Joe Biden bu politikayı seçti. Kendi mirası ve daha da önemlisi Afganistan’da acı çeken on milyonlarca insan için bunu nasıl düzelteceğini bulması gerekiyor.

Rollin Hu tarafından ek raporlama.

The Times, editöre çeşitli mektuplar
yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .