Brooklyn Tech’in Dersleri

Bakec

Member
Uzun yıllar Manhattan’ın seçkin devlet okulu Stuyvesant Lisesi’nin karşısında yaşadım ve bazen öğrencilerden birinin babasından araba alırdım. Yolcularıyla sohbet etmeyi seven Pakistanlı bir taksi şoförüydü. Genellikle iki şey hakkında konuşurduk: Akademik olarak yetenekli çocuklarından duyduğu gurur (başka bir çocuk Cornell’deydi) ve Pakistan’daki durum karşısında duyduğu dehşet.

Sonunda Stuyvesant’taki çocuk başka bir seçkin üniversiteye gitti ve arkadaş canlısı şoförümü daha az gördüm ve sonra şehirden taşındım. Ancak son aylarda göçmenler hakkında okuduğum en iyi iki şeyle bağlantılı olarak onu tekrar düşünüyorum – ve her ikisinin de “Amerikan değerleri” üzerine bitmeyen tartışmalarımız hakkında söyledikleri.

İlki, Michael Powell’ın geçen hafta The Times’da yayınlanan “Elit Bir Devlet Okulunda Asyalı Öğrenci Olmak Nasıl Bir Duygu” başlıklı ışık saçan raporuydu. İkincisi, Roya Hakakian’ın “Amerika’ya Yeni Başlayanlar Rehberi” adlı kitabıdır. hayatın en banal yönleri gibi.

Powell’ın hikayesi esas olarak Stuyvesant’ın kardeş okulu Brooklyn Tech’e bakıyor, burada okulun yaklaşık 6.000 öğrencisinin yüzde 61’i Asyalı ya da Siyahi veya Latin olan yüzde 15’e karşı. Bu, New York’taki devlet okullarının etnik bileşiminin neredeyse tam tersidir ve Brooklyn Tech gibi okulların – girişin standart bir testten iyi puan alarak kazanıldığı – işlevsel olarak ırkçı olduğu suçlamalarına yol açar.

Bu da, sırayla, testten tamamen kurtulma veya okulu daha da çeşitlendirmek için değişken geçme puanları belirleme veya Brooklyn Tech ve Stuyvesant’ı gelecekteki Nobel ödüllüler için fabrikalara dönüştüren katı meritokratik formülle uğraşma çağrılarına yol açtı. diğer yüksek başarılılar.

Powell’ın hikayesinde düşünülecek çok şey var ama iki nokta öne çıkıyor. Birincisi, Siyah ve Latin çeşitliliğine odaklanan mevcut çeşitlilik söylemimizde gerçek çeşitliliğin ne kadar kaybolduğudur.

Brooklyn Tech’de Powell, “Bengalli ve Tibetli, Mısırlı ve Çinli, Sinhalese ve Rus, Dominik ve Porto Rikolu, Batı Hintli ve Afrikalı Amerikalı” bir “gençler nehri” tanımlıyor. Bunların yaklaşık üçte ikisi ekonomik olarak dezavantajlı geçmişlerden geliyor ve çoğu evde İngilizce konuşmuyor. Bu ırkçılığın kanıtı nasıl, işlevsel mi yoksa başka türlü mü?

İkincisi, eski Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun geçen yıl (halefi Eric Adams tarafından reddedildi) şehrin küçük çocuklara yönelik yetenekli ve yetenekli programlarını ortadan kaldırma hamlesiyle sonuçlanan, liyakat kavramına yönelik ilerici savaştır.

1981’de Powell, Brooklyn Tech öğrencilerinin yaklaşık üçte ikisinin Siyah veya Latin kökenli olduğunu bildirdi. Kırk yılda değişen şey, New Yorkluların daha ırkçı hale gelmesi değil. New York’un devlet okulları, ülkenin en büyük okul sistemlerinin öğrenci başına en yüksek harcamasına rağmen, beklentilerin azalması, müfredatların azalması ve hızlandırılmış öğrenme için sınırlı fırsatlar nedeniyle pek çok öğrenciyi felaketle başarısızlığa uğrattı. Brooklyn Tech’in başarısı, devlet okulu bürokrasisinin diğer her köşesine yalnızca hoş olmayan bir ışık tutuyor.

Ancak bu hikayenin başka bir kısmı daha var, en iyi bir şair ve denemeci olarak seçkin bir kariyere sahip İranlı Yahudi bir göçmen olan Hakakian tarafından açıklanıyor. Onun yakaladığı şey, bazen Pakistanlı taksimle yaptığım yolculuklarda bir an için görebildiğim şey: sadece bir ebeveynin çocuğunun başarısına yönelik hırsı ve hatta kendi fedakarlıklarının kefareti değil, aynı zamanda kimlikten diğerine yolculuğun tamamlanması. öz.

Hakakian, Amerika Birleşik Devletleri’ni hâlâ biraz yabancı bir ülke olarak gören birinin kavrayışıyla, “Amerikalılar ‘ben’le liderlik ediyor” diye yazıyor. “Kendini öne sürmeyi överek, eğilmelerini tavsiye ederler.”

“‘Benim zamanım’ fikri,” diye ekliyor, “o kadar tam anlamıyla Amerikan ki, bir Stetson ve bir çift kovboy çizmesi giymiş olabilir.”

Göçmen deneyiminin bir paradoksu, sıklıkla, burada kendini gerçekleştirme konusunda usta olan kolektif ilgiyi vurgulayan kültürlerden ebeveynleri içermesidir – yani, Brooklyn Tech’deki salonları dolduran türden çocuklar.

Bugün muhafazakarlar, solun meritokrasi ve geleneksel aile değerlerine saldırısı olarak gördükleri şeye öfkeli. Ve ilericiler, hakkın eşitlik ve kamu eğitimindeki ilerlemelere saldırısı olarak gördükleri şeye öfkeli. Ama Amerika’da liyakat ve eşitlik, geleneksel değerler ve kamu yararı ideallerinin Brooklyn Tech gibi bir okulda olduğu gibi kusursuz bir şekilde bir araya geldiği bir yer var mı?

Amerikalıların, bu ülkenin vaadinin, göçmenlere açık olmanın, değerlerimizi reddetmek değil, onaylamak olduğu inancında yattığını anlamaları çok uzun zaman önce değildi; eşitliğe olan inancımızın, liyakat idealini engellemenin değil, güçlendirmenin bir yolu olduğunu; ve bir halk eğitiminin amacının, kimlik siyasetinin içinde yuvarlanmak değil, ötesine geçmek olduğunu. Bu anlayışları yeniden kazanmak için çok geç olmamalıdır.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .