Borsada işlem gören şirketlerin yönetim kurullarında iki üyeden biri kadındır

Erdemitlee

Global Mod
Mod
Piazza Affari'de listelenen şirketlerin yönetim kurullarında diğer yerlere göre daha fazla çeşitlilik bulunmaktadır. Ayrıca, 2023 yılında Körfez Moskova Kanunu'nun bir sonucu olarak, iki sandalyeden birden fazlası bir kadına verildi; bu oran, Avrupa ortalamasının üzerinde bir oran olup, ortalama %47'ye karşılık %51'dir. Her ne kadar birçoğu ilk deneyimlerini bir yönetim kurulunda yaşıyor olsa da, çalıştıkları şirketin faaliyet gösterdiği sektörden farklı bir sektörde deneyim kazanmış durumdalar.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki toplantı odalarında ortaya çıkan trendler üzerine Board Monitor araştırmasında, önde gelen küresel yönetici arama şirketi olan Heidrick & Struggles'ın uzmanları, bunun bu belirsiz zamanlarda yol almak için önemli bir unsur olduğunu vurguluyor. 2023 yılında İtalya'da borsada işlem gören şirketlerin %43'ü yönetim kurullarına yeni üyeler ekledi; bunların %51'i, ortalama yaşı 57 olan ve genel olarak aynı pozisyondaki erkeklerden daha yüksek eğitime sahip kadınlardan oluşuyor: çoğunluk çoğu durumda sadece bir diplomaya sahip olan erkek meslektaşlarıyla karşılaştırıldığında doktora sahibidirler. Üstelik, yukarıda da belirtildiği gibi, çoğunun sektörler arası deneyimi var: uluslararası deneyime sahip ve sürdürülebilirlik alanında çalışan kişiler tercih ediliyor, ancak yeni teknolojilerle bağlantılı artan endişelere rağmen siber güvenlik alanında daha az tercih ediliyor. Ayrıca yeni üyelerin %51'i ilk kez kullananlardan oluşuyor.

Bu, yönetim kurullarının sürekli yeni bakış açıları akışı aradığını gösteriyor. Verilerin de gösterdiği gibi, dünya çapındaki pozisyonların dörtte üçü, şirketlerinin faaliyet gösterdiği sektör dışındaki sektörlerde deneyimi olan kişilere gitti. Bu, konseylerin, başta jeopolitik olmak üzere yeni sorunları yönetmek için yeni perspektiflere ihtiyaç duyması gerçeğine bağlıdır. Yöneticilerden daha fazlası bekleniyor; yeni becerilere sahip olmaları ve siber risklerin yanı sıra artan çevresel ve sosyal kaygıları ve düzenlemeleri anlayıp yönetebilmeleri gerekiyor. Güney Avrupa Heidrick & Struggles Yönetici Ortağı Niccolo Calabresi, “Yönetim kurulunun rolü, muhtemelen fark ettiğimizden çok daha fazla, önemli ölçüde değişiyor” dedi. “Verilerin de gösterdiği gibi: Şirketlerdeki yönetim kurullarının yeni becerileri ve yeni ağırlığı, yalnızca karmaşık krizlerin yönetimini değil, kurumsal organizasyonun kendisini de yeniden tasarlıyor. Kovid'den sonra yöneticiler, giderek artan bir şekilde kurumsallaşan bir toplumun taleplerine yanıt vermek için geleneksel sınırları test ediyor. geniş ve etkili paydaşlar grubu”.

Hamile kadını işe alan girişimci: “Veriler olumlu ancak özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde boşluk hala doldurulmaktan çok uzak”

“Veriler çalışma dünyası için olumlu bir sinyal ancak özellikle mikro ve küçük-orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) söz konusu olduğunda boşluk hala doldurulmaktan çok uzak”. Böylece Montelupo Fiorentino'nun VoipVoice şirketinin başkanı girişimci Simone Terreni, röportaj sırasında hamile olduğunu açıklamış olmasına rağmen 27 yaşında bir kadını işe aldığı için manşetlere çıktı. Heidrick ve Mücadeleler.

“Cinsiyet farkı – girişimcinin devamı – toplumumuza verilen zararı temsil ediyor ve hem etik hem de ekonomik büyüme açısından bu şekilde ele alınmalıdır. Bir yanda aileleri destekleyecek politikalar olması gerekiyorsa, diğer yanda da umudum Giderek daha fazla şirketin cinsiyet eşitliğini uygulayacağı, iş dünyasında sadece kadın ve erkekler için eşit ücret değil, aynı zamanda eşit kariyer fırsatları ve yönetici pozisyonlarına erişim de dahil olmak üzere çeşitli unsurlarla özetlenen bir eşitlik” diyor. .

“Piazza Affari'de listelenen ve iki üyeden birden fazlasının kadın olduğu bir şirketler kurulundan elde edilen verilerin kesinlikle iş dünyası için olumlu bir sinyal olduğunu söylüyor – ancak boşluk hala doldurulmaktan çok uzak, özellikle de şuna atıfta bulunursak: İtalyan ekonomik bağlamımızın girişimci çoğunluğunu oluşturan Mikro ve KOBİ'ler, her şirketin cinsiyete bakılmaksızın erişilebilirliği, ücretlendirmeyi ve üst düzey rollerin istihdamını desteklemesi gerektiği sonucuna varıyor.

Üniversiteden Sesler

Milano Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Araştırma ve Yenilik Bölümü Rektör Yardımcısı Maria Pia Abbracchio, çok mutlu olduğunu söyledi: “Ekonomi – Adnkronos'a açıklıyor – genel olarak kadın profesyonelliğiyle ilişkilendirilen bir alan değil: bu kadınlara toplumun tüm kesimlerine, bilgi ve çalışmanın tüm sektörlerine katkıda bulunma olanağı konusunda güven veren bir gerçektir”. Rektör yardımcısı, kadınların bu rolü erkeklerden farklı şekillerde yerine getirebileceğine inanıyor: “Başka kariyer seviyelerine ulaşan kadınların bu rolleri yönetirken erkek modelleri kullanması gerektiği kesin değil ama aynı zamanda her birimizin, eğer hazırlıklı olarak bunu çok iyi bir şekilde ve erkek meslektaşlarımızla işbirliği yaparak yapabiliriz.”

Roma Tre Üniversitesi'nde Politik Ekonomi profesörü olan Antonella Stirati, Adnkronos'a “olumlu bir gerçek: ayrımcılık ve önyargı olmadığında, toplumda doğal olarak mevcut olan yetenekler en iyi şekilde ortaya çıkabilir” hakkında konuşuyor. “Bu olumlu bir işaret – diye devam ediyor profesör – çünkü kadınların tüm alanlardaki yeteneklerinin tanınmasına giden yolun, üst pozisyonlarda bile nasıl ilerlediğini gösteriyor. Bu doğal olarak iyi bir şey – altını çiziyor Stirati – ama ben bunu düşünmüyorum Kadınların ekonomide, yönetimde ve politikada varlığının başlı başına içerik değişikliğinin taşıyıcısı olduğunu düşünüyor, ancak ayrımcılığın önündeki engelin kaldırılmasıyla mevcut becerilerin daha iyi savunulabileceği sonucuna varıyor”.