Bitki türleri isimleri nelerdir ?

Erdemitlee

Global Mod
Mod
Bitki Turleri Isimleri: Cesitliligin Harikalar Dunyasi

Adim 1: Bitkilerin Siniflandirilmasi
Bitki turleri, doganin zenginliklerinden biridir ve cesitlilikleriyle goz kamastiricidir. Bitkiler, farkli ozelliklerine ve yetisme ortamlarina gore siniflandirilir. Bu siniflandirma genellikle morfolojik, fizyolojik ve genetik ozelliklere dayanir. Ornegin, cicekli bitkiler (Angiospermae) ve ciplak tohumlular (Gymnospermae) gibi buyuk gruplara ayrilirlar.

Adim 2: Yaprak Dokmeyen ve Yaprak Doken Bitkiler
Bitkilerin bir diger temel siniflandirmasi, yaprak dokmeyen (evergreen) ve yaprak doken (deciduous) bitkilerdir. Yaprak dokmeyen bitkiler, yapraklarini her mevsim yesil tutarlar. Ornekler arasinda cam agaclari, sedirler ve zeytin agaclari bulunur. Yaprak doken bitkiler ise mevsimlere gore yapraklarini dokerler. Mese agaclari, akcaagaclar ve kayinlar gibi bircok agac bu gruba dahildir.

Adim 3: Tohumlu ve Tohumsuz Bitkiler
Bitkiler, ureme yontemlerine gore de siniflandirilabilir. Tohumlu bitkiler, ureme organlari olan tohumlari uretirler. Bu tohumlar, bitkinin neslini devam ettirmek icin cimlenir. Cicekli bitkiler (Angiospermae) ve ciplak tohumlular (Gymnospermae), tohumlu bitkilere ornektir. Diger yandan, tohumsuz bitkiler, sporlarla urerler. Yosunlar, egrelti otlari ve likenler gibi bitkiler tohumsuz bitkilere ornektir.

Adim 4: Sucul ve Karasal Bitkiler
Bitkiler, yasam alanlarina gore de siniflandirilabilirler. Sucul bitkiler, sucul ortamlarda yasayan ve adaptasyonlarini bu ortama gore gelistirmis bitkilerdir. Ornekler arasinda niluferler, su kenarlarinda yetisen kamislar ve su yosunlari bulunur. Karasal bitkiler ise toprakta veya karada yetisen bitkilerdir. Orman agaclari, cayirlarda yetisen otlar ve cicekli bitkiler, karasal bitkilere ornektir.

Adim 5: Otsu ve Odunsu Bitkiler
Bitkilerin govde yapilarina gore de siniflandirma yapilabilir. Otsu bitkiler, ince ve yumusak govdeleriyle taninirlar. Bunlar genellikle kisa omurludur ve genellikle her yil toprak seviyesinin ustunde buyurler. Ornekler arasinda cimenler, yoncalar ve papatyalar bulunur. Odunsu bitkiler ise sert ve kalin govdeleriyle bilinirler. Bu bitkiler genellikle uzun omurludur ve agaclar, calilar ve kamislar gibi turler icerir.

Adim 6: Sonuc ve SSS
Bitkilerin cesitliligi doganin en buyuk zenginliklerinden biridir. Bu cesitlilik, ekosistemlerin dengesini saglar ve insanlar icin bircok fayda saglar. Bitkilerin siniflandirilmasi, dogal dunyayi anlamak ve korumak icin onemlidir. Bitki turleri hakkinda daha fazla bilgi edinmek isteyenler icin kaynaklara basvurulabilir.

SSS:

Bitki turlerinin siniflandirilmasi nasil yapilir?
Bitki turleri, morfolojik, fizyolojik, genetik ozelliklerine, ureme yontemlerine, yasam alanlarina ve govde yapilarina gore siniflandirilir.
Yaprak dokmeyen ve yaprak doken bitki arasindaki fark nedir?
Yaprak dokmeyen bitkiler, yapraklarini her mevsim yesil tutarlar, yaprak doken bitkiler ise mevsimlere gore yapraklarini dokerler.
Tohumlu ve tohumsuz bitkiler arasindaki fark nedir?
Tohumlu bitkiler, ureme organlari olan tohumlari uretirlerken, tohumsuz bitkiler sporlarla urerler.
Sucul ve karasal bitkiler arasindaki fark nedir?
Sucul bitkiler sucul ortamlarda yasarken, karasal bitkiler toprakta veya karada yetisirler.
Otsu ve odunsu bitkiler arasindaki fark nedir?
Otsu bitkiler ince ve yumusak govdeleriyle taninirken, odunsu bitkiler sert ve kalin govdeleriyle bilinirler.