Bir Koreograf, “Köpek Günü Öğleden Sonra”nı Baştan Yaratıyor

Bakec

Member
Raja Feather Kelly, 1975 yapımı “Dog Day Afternoon” filmini izlediğinde üniversitedeydi. ” O noktada, yapması gereken çok şey vardı. Çalışmalarında önemli bir unsur olan popüler kültür, ister kucaklasın ister içini boşaltsın, büyürken ondan kaçtı.

Gerçek hayattaki bir banka soygunundan ilham alan filmi inanılmaz buldu. Ve ilham verici. Kelly, yakın tarihli bir röportajda, “Vay canına, tüm bunlar bir gecede oldu” dedi. “Bana tiyatro gibi geldi. Tek bir yerde. Müzik yok. Ve filmin kendisi bir belgesel gibi – süper gerçek hissettiriyor. ”

Covid-19 pandemisinden önce Kelly, “Fairview” ve “A Strange Loop” gibi oyunlarda Off Broadway koreografı olarak beğeni topladı ve “Dog Day Afternoon”un yeniden anlatımını geliştirme sürecindeydi. Filmde, Sonny’nin (Al Pacino’nun karakteri) partneri Leon (Chris Sarandon) için cinsiyet doğrulama ameliyatı için ödeme yapması için paraya ihtiyacı var.

Raja Feather Kelly “Dog Day Afternoon”da: “Bana tiyatro gibi geldi. Tek bir yerde. Müzik yok. Ve filmin kendisi bir belgesel gibi – süper gerçek hissettiriyor. ” Kredi. . . The New York Times için Braylen Dion

Long Branch, N.J.’ye taşınmadan önce Teksas, Fort Hood’da büyüyen Kelly, Leon karakteriyle bağ kurdu. Ebeveynleri boşandı; babasını tanımıyordu. Zorbalığa uğradı ve dans evreninde bile, bir kez daha dışarıdaki tek erkek olarak kendini ayrı ve sıkışmış hissetti. Şu anda 34 yaşında olan Kelly için film sadece bir hikaye anlatımı dersi değil, aynı zamanda bir aşkın göstergesidir – hem de tuhaf bir aşk. Ya “Köpek Günü Öğleden Sonra” Leon’un bakış açısından yeniden yaratılabilseydi?

“Performans beni büyüledi ve aynı zamanda çok üzüldüm,” dedi Kelly, “çünkü ilginç olan, tüm filmin bu karakterle ilgili olduğu veya bu karakterin ihtiyacına bağlı olduğu görünüyor. Ama Leon filmde sadece dört dakikadır. ”

Leon, filmde bir erkek olarak tasvir edilen trans bir kadın olan Elizabeth Debbie Eden’e dayanıyordu. Kelly’nin çok katmanlı, kavramsal, son derece eğlenceli ve görsel olarak dikkat çekici yeniden anlatımı “Çarşamba” için kendini Eden’ın hayatına kaptırdı. Kelly, “Dog Day Afternoon”u parçalara ayırıyor ve popüler kültürden silinmiş olarak gördüğü Eden ile olan bağlantısı üzerine bir meditasyon olarak tekrar bir araya getiriyor. İlişki kurabilir. Yeni gösteri, canlı sahne spekülatif bir belgesel veya kendisinin dediği gibi “sürecimizin bir belgeseli” işlevi görüyor. ”

Collin Kelly, solda ve Chris Bell, You-Shin Chen’in setinde. Raja Feather Kelly, bir alanı renkle doyurmayı sever. Kredi. . . The New York Times için Braylen Dion

Prodüksiyon, Kelly’nin 2019-20 Randjelović/Stryker’ın yerleşik sanatçısı olduğu New York Live Arts’ta Çarşamba günü açılıyor. Prömiyeri pandemi nedeniyle bir yıl ertelendi, ancak Kelly ve grubu üzerinde çalışmaya devam etti. Onun şirketi içinde feth3r teorisi ortaya çıktı – Kelly buna isyan dedi. Yedi kişilik bir kadroyla başladı ve 18’e yükseldi; sonunda sadece yedi kişi kaldı.

“Çarşamba”daki temel soru kargaşayla alakalı: Kimin herhangi birinin hikayesini anlatma hakkı var? Süreçte Kelly’ye Eden’inkini söylemeye hakkı olmadığı söylendi – bazı dansçıları da buna dahil. “Bu beyaz bir trans kadın ve sen de siyahi bir siyah adamsın” dediler. Anlatacak senin hikayen değil. ‘”

Ama bu, bir bakıma dansçıların olduğu kadar Kelly’nin de hikayesi. “Çarşamba”da, oyuncu kadrosunun, oyuncuları yaparken yaptıklarıyla ilgili itiraflarını araya soktuğu anlar vardır. Biri “Asla banka soymam” diyor. “Ama kesinlikle birinin benim için banka soymasına izin verirdim. Vurucu: “Çok Madonna, Blond Ambition – ama ben sadece 1972 banka soygunu ile 2021 GoFundMe arasındaki farkı anlamaya çalışıyorum. ”

Alexandria Giroux, “Köpek Günü Öğleden Sonra”dan yola çıkarak “Çarşamba” provasını yapıyor. ” Kredi. . . The New York Times için Braylen Dion

Kelly aynı anda hem ürkütücü hem de komik olabiliyor. Live Arts’ın sanat yönetmeni Bill T. Jones onu yakından tanımış; ikametinin bir parçası olarak Kelly, Jones ile periyodik görüşmeler talep etti. Jones, “Ona, ‘Neden bir dans sanatçısı olduğunu düşünüyorsun?’ diye soruyorum. “’Bir form olarak dans etmeye sadakatiniz var mı?’ Ve bu şeylere ‘Neden olmasın?’ gibi bir yanıt verme tarzı var. tiyatro belirli bir tür araç olarak kullanılabilir. İşte bu yüzden onun projelerinin ne olduğunu görmek bana büyüleyici geliyor. Onlar hakkında gerçekten çok özgürce düşünüyor. ”

Sonunda Kelly, Eden’in hikayesini anlatma girişiminin başarısız olacağını bildiğini söyledi. “Bu, bunu yapmaya çalışmamam gerektiği anlamına gelmez,” dedi. “Bir başkasının bakış açısını aklıma getirmenin insanlığını yaşamamam gerektiğini. Ve bu fikir benden daha büyük. Ve bu fikir Eden’den daha büyük. Ve bunu sürecimizde kullanırsak, gösteriden daha büyük olur. ”

Ve gösteri de etkileyici görünüyor. Kelly bir alanı renkle doyurmayı sever; Kırmızı sütunları ve asılı gümüş toplarıyla “Çarşamba”, You-Shin Chen tarafından “bir bankada, prova stüdyosunda, kabare kulübünde, queer fantasia’da olmamıza izin veren” modüler bir set içeriyor. ”

Soldan, Jordan King, Chris Bell, Ashley Chavonne ve Claire Geringer. Kredi. . . The New York Times için Braylen Dion

Live Arts’ın ortak sanat yönetmeni Janet Wong, Kelly’nin çalışmalarının “kıtlık dünyasında bu kadar yüksek düzeyde üretilmesine” hayran olduğunu söyledi.

Ve huşu gibi bir şeyle kaydetti, pandemi sırasında yeni işler yaratmayı bile başardı: “Hysteria (Çirkin Bölüm 2). Nisan ayında Live Arts lobisinde, kaldırımdan izleyen küçük kalabalıklarla birlikte, pop kültürünün queer Siyah kimliği üzerindeki etkisini daha da araştırdı. Wong, “Bundan yedi şehir turu aldı” dedi. “Sırasında Covid. Hatta Viyana’ya götürdü. Umarım, ‘Çarşamba’ onu kariyerinin bir sonraki bölümüne iter. ”

Kelly’nin, şirketinin yükselişini, düşüşünü ve yeniden yükselişini takip eden “Any Given Çarşamba” adlı gerçek bir belgesel de dahil olmak üzere “Çarşamba” ile ilgili daha fazla planı var. Kelly ve video işbirlikçisi Laura Snow tarafından yönetilecek; Connecticut Koleji’nde öğrenciyken tanıştılar. Aynı zamanda New York City Ballet’in medya direktörü olan Snow, 2012’den beri Kelly’nin şirketini çekiyor.

Amy Hoang, “Çarşamba. ” Kredi. . . The New York Times için Braylen Dion

Pandemi sırasında, Kelly ve Snow şirketin geleceğinin ne olacağını merak ederken, hatta bir şirket olsa bile, Snow’un öğrenmek için çalışabilecekleri “sabit diskleri ve sabit disk diskleri” olduğunu fark ettiler: “Bu anı nasıl bitirdik?”

Süreç, Kelly’nin şirketi yeniden bir araya getirmesine ve “lideri olmasına ve yanıldığımı kabul etmesine” yardımcı oldu. “İnsanlardan kendilerine ayna tutacak bir sürece girmelerini ve ardından bunu bir izleyici kitlesine yapmalarını nasıl istersiniz? değil onlarla insan olarak ilgilenmek için aşırı bir arzunuz var mı?”

Bu süreçte kendini başka bir şey daha ortaya çıkardı: Feth3r teorisinin ne anlama geldiği. “3” dans, tiyatro ve medyayı ifade ederken, “tüy”, “insanların nasıl bir araya geldiği ve neden ayrı düştükleri veya ayrıldığı” fikriyle ilgilidir, dedi Kelly, “tüylerin yaptığı budur. ”

Kelly ve şirket provası. Kredi. . . The New York Times için Braylen Dion

Tüyünü onarabilmesi çok önemliydi. Ona göre, bir şirkete sahip olmak fikirlerinin büyümesini sağlar. “Yaptığım şeyi başka türlü yapabileceğimi sanmıyorum,” dedi. “Bir şirket kurarak nasıl deneysel bir sanatçı olunacağını öğreniyorum. Ve şirketimizle inşa ettiğimiz şeyler nedeniyle risk alıyorum. Pandemi açısından, isyan açısından, kendi kendine dönmeye devam eden bu hikaye hakkında heyecan duyma açısından – onsuz – toparlanabileceğimizi sanmıyorum. ”