Bir Besteci, Dört Oyuncu, ‘Yedi Sütun’

Bakec

Member
Sandbox Percussion’ın evini yaptığı güney Brooklyn’in endüstriyel bölgesi, Eylül sonunda serin ve açık bir Pazar öğleden sonra neredeyse sessizdi. Sandbox dörtlüsü, Andy Akiho’nun gür, ürkütücü bir gürültü kutlaması olan “Yedi Sütun”u prova etmek için kulak tıkaçları taktığı içeride pek de öyle değil.

Bir çelik tava virtüözü olarak yükselen ve giderek daha fazla talep gören bir besteci olan 42 yaşındaki Akiho, bir sörfçünün rahat tavrıyla ancak dikkatle odaklanarak oturdu. Grubun bir parçası değil, ancak yıllar içinde üyeleriyle çok yakınlaştı ve stüdyolarında o kadar çok zaman geçirdi ki, oradaki çalışma maratonlarını beslemek için bir espresso makinesi kurdu.

Köşede duvarla çevrili küçük, ses geçirmez bir kayıt alanını göstererek, “Bu benim yatak odam,” dedi.

Akiho, çelik tava, perküsyon, marimba ve yaylı çalgılar dörtlüsü, trampet ve örneklenmiş köpek havlaması ve diğer birçok konfigürasyon için önemli eserler yazmıştır – hatta sahnedeki Ping-Pong oyuncuları ve orkestra için bir konçerto bile. Ancak “Yedi Sütun” 80 dakikalık uzunluğu ve kavramsal karmaşıklığıyla onun için bir atılım.

Michael McQuilken tarafından müzikle senkronize çarpıcı ışıklarla Cuma günü Seattle’da sahnelenen canlı bir tiyatro etkinliği olarak tanıtılıyor ve Nisan ayında New York’taki Baryshnikov Sanat Merkezi de dahil olmak üzere önümüzdeki yıllarda turneye çıkacak. Ancak pandemi nedeniyle ilk olarak Eylül ayında kısa filmlerle birlikte bir kayıt olarak yayınlandı. Albüm iki Grammy Ödülü’ne aday gösterildi: Kategorilerden biri, en iyi çağdaş klasik kompozisyon, özellikle Akiho’yu onurlandırıyor ve diğeri, en iyi oda müziği/küçük topluluk performansı, Sandbox Percussion.

Bu uygun bir denge, çünkü “Yedi Sütun”, oyuncularıyla alışılmadık derecede yakın bir işbirliğiyle şekillenen bir auteur vizyonudur. (Sandbox oyuncusu Ian David Rosenbaum, saat 12:59’da zaman damgalı bir 2019 atölye oturumunun video klibini göstererek, “Daha yeni başlıyorduk. yapımcı Sean Dixon, New Hampshire kırsalındaki Avaloch Farm Music Institute’da kayıt üzerinde çalışıyor.

Rosenbaum, Akiho için “Bir kelime hazinesi yaratacak ve sonra bu kelime dağarcığını kullanarak güzel bir müzik yaratacak” dedi. ” Kredi. . . The New York Times için Nathan Bajar

“Seven Pillars” için özelleştirilmiş bir ayarlı metal boru tablosu geliştiren başka bir Sandbox üyesi olan Victor Caccese, “Sadece bir parça aldığımız bu tür bir ilişkiyle ilgilenmiyoruz” dedi. (Jonny Allen ve Terry Sweeney topluluğu tamamlıyor.)

11 bölümden oluşan eser, tümü birden fazla müzisyen için yazılmış “sütunlar” ile dört solo serpiştirilmiş, her biri karışıma yeni bir enstrüman katan palindromik bir yapıya sahiptir. Bir çift vuruntulu, yankılanan vuruşla başlayan “Pillar I”in boğuk acımasızlığı yerini soloların ilkine bırakıyor: vibrafon için “Ametist”in nazik, mücevherli suskunluğu.

Yüksek perdeli cıvıltılardan oluşan baş döndürücü bir kaleydoskopa dönüşen diğer dünyaya ait “Pillar II”de, bir vibrafonun kenarları eğik – çağdaş perküsyon müziğinde alışılmadık bir etki değil. Ne Akiho’nun genelleştirilmiş havadar bir ses değil, kesin olarak notalanmış ritimler istemesi olağandışıdır.

Rosenbaum, “Bu ritimleri bir yay ile çalmanın mümkün olduğunu bilmiyordum” dedi. “Bir kelime dağarcığı oluşturacak ve ardından bu kelime dağarcığını kullanarak güzel bir müzik yaratacak. ”

Akiho, karmaşık ritmik kontrpuan konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahiptir, ancak nihai ürünün matematiksel kesinliği, epik bilinç akışı oyunlarıyla ortaya çıkmıştır. “Yedi Sütun”u geliştirirken, bir seferde sekiz saatlik doğaçlama video yapıyor ve üzerinde çalıştığı enstrümanın ayakucunda uyurken, çakıp kafa yorarken iPhone kamerasını kendi üzerinde eğitecekti.

Aşağıda, rahatsız edici çanları ve alçak bir ritmi karıştıran “Pillar III”, birbirine uymaması gereken ama uyumlu olan dizelerin bir etkileşimidir. Parça kuvvetle inşa edildikten sonra, nihayet uğursuz bir ninniden önce vahşi titremeler, patlamalar ve titremeler içinde çöküyor. Skor, oyunculardan birinden vibrafon boruları boyunca çubukları çalıştırmasını ister. Ancak o Eylül Pazar günü, Akiho borulara çekiçle vurmayı da denedi.

Pandemi nedeniyle parçaya verilen alan olmasaydı “bu kadar kişisel olmazdı” dedi Akiho. “Bu kadar derin olmazdı. ” Kredi. . . The New York Times için Nathan Bajar

“Birinin bu enstrümanlardan birini çekiçle çalması bizim için bile alışılmadık,” dedi Caccese sırıtarak.

“Spiel”, glockenspiel’in hem oyuncak gibi kalitesini hem de gergin kaygısını, tatlı tonlarını ve kırpılmış vuruşlarını aktarıyor. Palindromun merkezi – ve 11 buçuk dakikada en uzun bölüm olan IV. Sütun, eserin uğursuz karanlık, vitray parıltısı ve ortak enerji karışımının en büyük ifadesidir.

Bu yoğunluğun ardından, adından da anlaşılacağı gibi, enstrümanına duyulan özlemli bir arya, eğik ve vuruşlu tonların, titreyen ses dalgalarının ve yalnız yankıların farklı dokularının keşfi olan “mARImbA”nın rahatlaması gelir. Kurnaz, hafif “Pillar V”, çağlayanları ile diğerlerinden daha ruminatif olan “Pillar VI”ya götürür; “carTogRAPh”ın gölgeli karmaşası; ve “Pillar VII. ”

Akiho, 2014 ve ’15 yıllarında Roma Ödülü’nün sahibi olarak İtalya’da yaşadı ve Pantheon’un sütunları ile onun müzikal sütunları arasında bilinçaltı bir bağlantı olabileceğini düşündü. Ancak “Yedi Sütun”, müziğin aldığı kadar saftır – yalnızca kendi yapısı ve kendi kendine koyduğu kısıtlamalar hakkındadır.

O ve Sandbox, işin arkasında bir anlatı olsaydı, yapımcılar ve sunum yapanlar için daha kolay bir satış olacağını kabul ediyor ve yazma sürecinin bir noktasında yedi Japon servet tanrısına dayanan bir konsept empoze ederek flört etti.

“Ama gerçekte ben değilim,” dedi. “Kendime ve seyirciye yalan söylemiş olurum. ”

80 dakikalık, 11 bölümlük eser, tümü birden fazla müzisyen için yazılmış dört solonun serpiştirildiği “sütunlar” ile palindromik bir yapıya sahiptir. Kredi. . . The New York Times için Nathan Bajar

Akiho’nun kendisini bir besteci olarak düşünmediği Roma Ödülü’nden çok uzun yıllar önce değildi. Columbia, S.C.’de büyüdü; beyaz Güneyli annesi, Japon bir hibachi şefi olan babasıyla yemek yemeye gittiğinde tanıştı.

Akiho’nun babası çocukluğunun büyük bir bölümünde fotoğrafta yoktu ve ablası onu büyütmeye yardım etti; rock davulculuğu yapıyordu ve onu kitiyle tanıştırdı. Lisede davul dünyasına daldı ve Güney Carolina Üniversitesi’nde konservatuarı olmayan bir okul için beklenmedik derecede zengin bir müzik ortamı buldu. Batı Afrika davulları, caz toplulukları ve en önemlisi, Akiho’nun hızla yakınlık gösterdiği çelik tava vardı.

Sandbox provasından sonra onigiri sırasında “Çelik tava adamı oldum” dedi. Akiho, büyük tava topluluklarını deneyimlemek için Trinidad’a gitti, ardından 2003’te New York’a taşındı. Brooklyn, Crown Heights’ta gruplarla çaldı; kokteyl ve düğün gösterileri yaptı; ve iki devlet okulunda çelik tava programı düzenlemeye yardımcı oldu.

Birkaç yıl sonra Washington’da yaşayan babasıyla tekrar bir araya gelen Akiho, kısa süreliğine orada suşi şefi olarak çalışmaya gitti. “Müzik gibi,” diye hatırladı. “Hayatımın geri kalanını bunu yapmaya adayabilirim. Ama birini ya da diğerini seçmeliyim; ikisini de yapamam Bu yüzden müzik seçtim. ”

Yıllardır bir nota okumak zorunda kalmamıştı, ancak Manhattan Müzik Okulu’ndaki çağdaş performans programına sınıfının tek perküsyonisti olarak kabul edildi ve bu da onu bir oyuncu olarak yüksek talep gördü. Program kompozisyona odaklanmıyordu, ancak tam gün süren derslerden sonra eve gidip yazacaktı.

Ünlü besteci Julia Wolfe ile tanıştıktan sonra, çocukları için ritim dersleri takas ederek onunla yan tarafta çalışmaya başladı. “Yaratıcı fikirlerim vardı ama ne yaptığımı henüz bilmiyordum” dedi. “Ve onun havası beni belirli bir dogmaya dönüştürmeye çalışmıyordu. ”

Bang on a Can üçlüsünden biri olan Wolfe, bu grubun rock dolu ve türlerin gururla çaprazlandığı dünyasına bir giriş yaptı. Ardından, 2009 yılında Akiho, Yale Üniversitesi’nde kompozisyon alanında yüksek lisans programına başladı. Oyuncu olarak da yer almadığı parçalar yazmaya başladı.

Grubun Brooklyn’deki stüdyosunda gösterilen Akiho ve Sandbox, prodüktörleri Sean Dixon ile kırsal New Hampshire’da kayıt üzerinde çalışan, uzun süreli karantina için bir araya getirildi. Kredi. . . The New York Times için Nathan Bajar

Birkaç yıl önce, Oregon Senfonisi ile timpani çalan bir arkadaşı da dahil olmak üzere bazı insanları tanıdığı Portland, Ore’ye taşındı. “Benden bir ya da iki yaş küçük,” dedi Akiho, ama timpanist ve karısı “neredeyse beni evlat edindiler. Bana aile gibi geliyorlar. ”

Akiho, neredeyse kontrolden çıkmış yükselen kariyerine daha fazla hakim olmaya çalışırken, bu topraklama yardımcı oldu – bir asistan işe almak gibi -. O, yalnızca geçmişte uçup gittiği diğerleriyle yüzleşmek için düzenli olarak son teslim tarihlerini düşüren, köklü bir erteleyicidir.

“E-postaya bakmadan bir yıl geçirebilirim,” dedi inanamayarak başını sallayarak. “Kötü oldu mesela. Jon Batiste’den aylarca bir e-posta aldım ve belki bir kayıt yapmaktan bahsettiğini görmedim bile. Ve dedim ki, hayatımı bir araya getirmeliyim. ”

“Çoğu zaman o telaşlı bir yaşama ihtiyacın olduğunu düşünebilirsin, yoksa eşyaların iyi olmaz,” diye ekledi. “Ama sağlıklı olduğumda daha iyi yazdığımı ve yaptığım şeyden daha mutlu olduğumu düşünüyorum. Bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmaktan ve kaza yapmaktan ziyade yolculuğun tadını çıkarmakla ilgili. ”

Batiste ve ideal olan Kendrick Lamar gibi sanatçılarla klasik dünyanın ötesinde işbirliklerinin hayalini kuruyor. Yaklaşan bir dans için Benjamin Millepied tarafından müzik yazdı. Los Angeles’ta avangard bir opera topluluğu olan Industry ile birlikte, Brecht’in “Life of Galileo”sunun bir uyarlaması üzerinde çalıştı. (Ayrıca Princeton’dan doktorasını almaya sadece bir tez uzakta.)

“Bir süre, belki birkaç ay falan Japonya’ya gitmek ve orada işbirliği yapmak istiyorum” dedi. “Bu köklerle ve geleneksel müzikle daha fazla temasa geçin. ”

Prömiyeri geçen yıl yapılması planlanan “Yedi Sütun”un son tarihi pandemi nedeniyle aniden kaldırıldı. Böylece, Akiho’nun işleri bitirmek için acele etme olağan pratiğini aştı ve Sandbox ile şimdi onu besleyen ortak gelişmeye izin verdi. Geçmişteki müziğinde ne canlılık ne de hayal vardı, ama burada yeni bir tür büyü, aynı anda dört oyuncunun yaşadığı bir transa giriyor.

Akiho, parçaya verilen alan olmadan “bu kadar kişisel olmazdı” dedi. “Bu kadar derin olmazdı. ”