Bilime Nazaran Günde Kaç Adım Atmalıyız?

ahmetbeyler

New member
Toplum ortasında uzun ve sağlıklı bir hayatın anahtarının 10 bin adımla başladığına dair bir inanış var ve bunun her gün yapılması gerekiyor. Fakat bilim insanlarının yaptığı bir çalışma kararında bu bilginin neredeyse büsbütün yanlış olduğu ortaya çıktı.

Bir araştırma grubu, 15 deney içinden derlenen dört kıtadaki on binlerce beşerle ilgili dataları tahlil ederek şu anda daha makul bir sayıya ulaştı: Yaşınıza bağlı olarak optimal atmanız gereken adım sayısı günde 6 bin adıma yakın, 10 bin değil.

‘Fazla adım atmak mevt riskini artırabilir’

Massachusetts Üniversitesi Amherst epidemiyologu Amanda Paluch durumu şöyleki açıklıyor: Şöyle ki, adım sayısı arttıkça mevt riskindeki azalma üzere bir durum kelam konusu değil. Bu durum genç ve yaşlı insanlarda farklı adım sayılarına işaret ediyor. Hatta muhakkak yaş kümeleri için bu kadar fazla adım atmak mevt riskini arttırabiliyor.

İnsanların tabiatında gezinmek var. Evrim, uzun aralar yürümek için fizyolojimizi buna bakılırsa geliştirdi, yiyecek ve su aramak için ileri geri hareket ederken ısıyı bedenimizde basitçe dağıtacak biçimde ayarladı. Bu durum metabolizmalarımızın, kardiyovasküler zindeliğimizin, kemiklerimiz ve kaslarımız üstündeki etkimizin ve hatta zihinsel sıhhatimizin güzel bir yürüyüşe muhtaçlık duyacak biçimde ayarlandığı manasına geliyor. Ağır gündelik programımıza rastgele bir yürüyüş sıkıştırmak daha uzun, daha sağlıklı ve daha memnun bir hayat yaşamamıza yardımcı oluyor.

Vakti kısıtlı yahut motivasyonu olmayanlar için bunu söylemek yapmaktan daha kolay natürel, bu yüzden teknoloji şirketleri her gün attığımız adım sayısını takip etmemize yardımcı olan küçük aygıtlar ve hatta uygulamalar geliştirdi. Lakin elde edilen bilgiler gösteriyor ki, bu adım sayısını vücudumuza uygun olacak biçimde ayarlamamak, yarardan epeyce ziyana niye oluyor.

niye 10 bin adım deniyordu bu biçimde?

Bundan yarım yüzyıl evvel Japonya’daki Yamasa Saat ve Enstrüman Şirketi, ‘Manpo-kei’ ismini verdikleri bir pedometre üreterek 1964 Tokyo Olimpiyatları’ndan kar sağlamaya çalıştı. Bu söz ’10 bin adım’ manasına geliyor. Pekala niye 10 bin? Açıklama sıradan: Pazarlama. Bu sayı, kulağa bir amaç olacak kadar zahmetli gelen lakin uğraşmaya değecek kadar ulaşılabilir olan beğenilen ve yuvarlak bir sayı. Lakin bunun maalesef bilimsel bir desteği bulunmuyor.

Geçtiğimiz yıl Paluch ve grubu, ABD genelinde yaşayan 2.000’den çok orta yaşlı bireyden oluşan bir kümeye dayalı bir araştırma yayınladı. Günde en az 7 bin adım atmanın erken vefat mümkünlüğünü yüzde 50 ila 70 oranında azalttığını buldular.

Grubun en son tahlillerinde Asya, Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika’dan 47.471 yetişkinin sıhhat ve adım sayıları hakkında toplanan ayrıntıları içeriyordu. Araştırmacılar, her gün en çok adım atan yetişkinlerin yüzde 25’inin, adım sayımlarının en az adım atanların yüzde 25’ine kıyasla yüzde 40 ila 53 daha düşük ölme ihtimaline sahip olduğunu buldular.

60 yaş ve üstü yetişkinler için azamî atılması gereken adım sayısı 6 bin-8b bin içinde olmalı, bu sayede sahiden vefat riski azaltılabiliyor. Doğal ki daha fazla zorlayarak fazla adım atmanın diğer faydaları olabilir, lakin mevt riskini azaltmak bunlardan biri değil.

Buna yönelik olarak yapılan çalışma, daha genç insanların biraz daha fazla yürümelerinin âlâ olabileceğini ortaya çıkardı. Lakin gençlerin yürümesindeki gaye günde 8 bin ila 10 bin adımdan fazla yürüyerek hayat mühletini uzatmak değil, kas gelişimi ve zindelik.