Banca Mediolanum, 2022’de 522 milyon euro net kar, hisse başına 0,50 euro temettü

Erdemitlee

Global Mod
Mod
Banca Mediolanum 2022 yılını 522 milyon euro net kârla kapattı. Sonuçları onaylayan yönetim kurulu, hissedarlar toplantısına, yaklaşık 192 milyona eşit, hisse başına 0.26 Euro nihai temettü teklif edecek. Geçen yıl Kasım ayında dağıtılan 0,24 Euro’luk ara ödeme dikkate alındığında, 2022 için önerilen toplam temettü, hisse başına 0,50 Euro olmak üzere toplamda yaklaşık 369 milyon Euro’dur.

Bunlar, grup tarafından bildirilen 31 Aralık 2022 itibarıyla ayrıntılı ekonomik-finansal sonuçlardır. ”Piyasaların güçlü bir şekilde düzeltilmesiyle karakterize edilen bir yılda, varlık yönetimindeki sağlam net girişler, Net Ücretleri ve Ücretleri 2021’e kıyasla %7 artışla 1,03 milyar Euro gibi mükemmel bir seviyede tutmayı başardı. Faiz Marjı, şuna eşittir: 407 milyon €, kredi portföyünün ve Hazine tarafından tutulan menkul kıymetlerin değişken oranlara güçlü bir şekilde maruz kalması nedeniyle faiz oranlarındaki ani artıştan büyük fayda sağladı ve bir önceki yıla göre %51’lik bir büyüme sağladı. Katkı Marjı bu nedenle %16 artışla 1,43 milyar Euro’ya ulaştı ve maliyet yönetimi ve faiz oranlarının provizyonlar üzerindeki olumlu etkisi sayesinde Faaliyet Marjı geçen yıla göre %35 artarak 680,3 milyon Euro’ya ulaştı. Net Kâr, 2021’de finansal piyasaların iyi performansına bağlı tekrarlanmayan etkilerin varlığı nedeniyle önceki yıla göre %27 daha düşük olan 521,8 milyon Euro’ya eşittir”.

”Yönetim ve idare altındaki toplam varlıklar, güçlü net girişlerin getirdiği azalmaya rağmen 31 Aralık 2021’e kıyasla %4 düşüşle 103,66 milyar Euro’ya ulaştı. Grubun bireysel müşterilerine verdiği krediler, 31 Aralık 2021’e kıyasla %14 artışla 16,44 milyar € oldu. Net takipteki kredilerin toplam Grup kredilerine oranı %0,68 oldu. 31 Aralık 2022 itibariyle Çekirdek Sermaye Oranı %20,6’ya eşittir ve bu, yaklaşık 369 milyon Euro’luk temettü dağıtımını da hesaba katan mutlak bir mükemmellik düzeyidir”.

2022’de Banca Mediolanum’un toplam net girişi %10 düşüşle 8,30 milyar € olarak pozitif olurken, yönetilen net girişleri geçen yıla göre %11 düşüşle 5,95 milyar €’ya ulaştı. Yönetim kurulu tarafından onaylanmış 31 Aralık tarihli finansal tablolardan ortaya çıkmaktadır. Ödenen krediler, bir önceki yıla göre %3 daha fazla olan 4.01 milyar avro tutarındadır. Ayrıca, Koruma Poliçeleri Sigorta Primleri %10 artarak 183,9 milyon Euro’ya ulaşmıştır. İspanya’daki güçlü büyüme sayesinde 31 Aralık 2022 itibarıyla Aile Bankacılarının sayısı 6.054 olurken, toplam banka hesapları yıllık %6 artışla 1.686.200 oldu.

“522 milyon avroluk kâr ve %35 artışla 680 milyon avroyu aşan rekor işletme marjı ile yinelenen işin toplam ifadesi olarak son derece sağlam bir ekonomik sonucun altını özellikle çizmek isterim. Bu sonuçlar, Banca Mediolanum’un modelinin rekabet gücünü bir kez daha kanıtlıyor ve toplam 50 sentlik kupon teklifiyle çok cömert bir temettü politikası ile devam etmemizi sağlıyor”.

Banca Mediolanum’un CEO’su Massimo Doris, grubun bugün yönetim kurulu tarafından onaylanan sonuçları hakkında böyle yorum yapıyor. “2022’yi hatırlayacağız çünkü çift haneli enflasyonun geri dönüşü ve her şeyden önce Ukrayna’da ne yazık ki devam eden çatışmanın patlaması damgasını vurdu. Bu senaryonun karmaşıklığına rağmen, Banca Mediolanum hem yeni müşteri kazanımı hem de Grubumuzla çalışmayı seçen Aile Bankacılarının sayısındaki artış açısından mükemmel bir performans kaydetti”.

Dori daha sonra “İspanya’daki şubemiz Banco Mediolanum’un büyüklüğü ve kârlılığındaki mükemmel büyümeyi” vurguluyor. Bu nedenle, ekonomik ve ticari açıdan tamamen olumlu bir yılı arşivliyoruz ve bu, son tahlilde, seçtiğimiz ve izlemeye devam edeceğimiz yolun, yani organik büyümenin iyiliğini gösteriyor”.

Banca Mediolanum’un mali tablolarının onaylanması için yapılacak hissedarlar toplantısının 18 Nisan 2023 saat 10.00’da tek çağrı olarak yapılması planlanıyor. Bugün yönetim kurulu tarafından onaylanan ve Yönetim Kurulu’nun hissedarlara hisse başına yaklaşık 192 milyon Euro’ya eşit olan 0.26 Euro nihai temettü teklif ettiğini gören grup hesaplarına eşlik eden nottan çıkıyor. Geçen Kasım ayında dağıtılan 0,24 Euro’luk ara ödeme dikkate alındığında, 2022 mali yılı için önerilen toplam temettü hisse başına 0,50 Euro, toplamda yaklaşık 369 milyon Euro’dur.