Armory Show ile Dünya, Carrie Mae Weems’i Yakalıyor

Bakec

Member
1992’de, Rodney King de dahil olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki Siyah erkeklere yönelik bir şiddet dalgasının ortasında, sanatçı Carrie Mae Weems, “Yirmi Bir Görmek için Yaşayan Her Siyah Adamı Anmak” yazan dekoratif bir yemek tabağı yaptı. ”

2006 yılında, büyük kültür kurumlarının önünde kameraya arkasını dönerek tarihsel sergi ve koleksiyonculuk geleneklerine meydan okuyarak “Müze Serisi”ne başladı.

On yıl sonra, Siyah karakterlerin yer aldığı televizyon programlarına kendi imajını ekledi.

Şimdi, elbette, tüm ulus Siyah insanlara karşı polis şiddeti sorunlarıyla karşı karşıya; renkli insanların müze kanonundan dışlanması; ve Hollywood’da Siyah ve kahverengi temsilinin olmaması. Ancak Weems’i 40 yıllık pratiği boyunca fotoğraf, video, yerleştirme, müzik ve metin yoluyla takip edenler, sanatçının her zaman zamanının ilerisinde olduğunu söylüyor.

“Otur veya Kalk ve Konuş” (2021) ve “Siklorama – Koşullar, 5 Bölümde Bir Video” (2021) ile Park Avenue Cephanelik gösterisinin kurulum görünümü. Kredi. . . Carrie Mae Weems ve Jack Shainman Galerisi

2 Aralık’tan itibaren, dünyanın kendisine yetiştiğinin güçlü bir göstergesi olarak Weems, “en büyük, en önemli sergi” olarak faturalandırılan “The Shape of Things” ile Park Avenue Armory’nin devasa Tatbikat Salonu’nu devralıyor. son on yılda multidisipliner sanatsal pratiği. ”

Harvard Üniversitesi’nde sanat ve mimarlık tarihi ile Afrika ve Afrika kökenli Amerikan çalışmaları doçenti olan Sarah Elizabeth Lewis, “O bir 21. yüzyıl kahinidir” dedi. “Carrie, yalnızca insanlığımızla değil, aynı zamanda ırksal boyutlarıyla da ilgili sorunları ele almanın ön saflarında yer aldı. Adaletsizliğin ve kurtuluşun tarihini araştırmak mı istiyorsunuz? Carrie Mae Weems’in çalışmalarını anlamalısınız. ”

Yakın tarihli bir röportajda – Covid’e maruz kalma korkusu nedeniyle telefonla yapılması gereken (daha sonra testi negatif çıktı) – 68 yaşındaki sanatçı, sosyal adaletle uzun süredir devam eden bağlılığını vurguladı.

“Yıllardır bu fikirlerle çalışıyorum” dedi. “Benim için trend değiller. ”

“Dünyayı Yönetseydim” (2004). Küratör Thomas J. Lax, “Dolaysızlığı ve mizansen anlayışıyla, orada bulunmanız ve katılmanız gereken bir katılım modu yarattı” diyor. Kredi. . . Carrie Mae Weems ve Jack Shainman Galerisi

George Floyd’un öldürülmesinin ardından şimdilerde müzelerde sürdürülen yarışla ilgili hesaplaşma, kısmen “son iki yılda olanlara karşı diz çökmüş bir tepkiyi” temsil ediyor, dedi Weems, beyaz olmayan insanların birdenbire bu olaylara itildiğini de sözlerine ekledi. her zaman erişebilmeleri gereken konumlar.

Ancak tiz sesi hem kıvranan hem de durgunlaşan Weems, bu kavşağın kalıcı değişim potansiyeli konusunda da umutlu olduğunu söyledi. “Bu an için heyecanlıyım, ayrıca bu andan biraz korkuyorum” dedi. “Kurumların geleceklerini nasıl müzakere ettiğini ve bunun ne anlama gelebileceğini görmeyi dört gözle bekliyorum çünkü henüz gerçekten bildiğimizi sanmıyorum. Şu anda bir nevi karanlıkta yüzüyoruz, her seferinde bir gün, tepenin ne kadar dik olduğunu tam olarak anlamadan bu topu tepeye nasıl çıkaracağımızı anlamaya çalışıyoruz. ”

Bu, onun uygulamasının – Armory gösterisinin yanı sıra – Weems’in ilerlemek için gerekli gördüğü, birbirleriyle konuşan, tipik olarak sessize alınmış uzmanların toplantıları olan “toplantıları” içermesinin bir nedenidir. Armory’nin planlanan katılımcı listesi, ressam Torkwase Dyson’dan yazar ve küratör Simon Wu’ya kadar uzanıyor.

Weems, “İnsanları belirli fikirler ve platformlarda nasıl birleştirdiğinizle ilgileniyorum” dedi. “Birçok kurumun söylediği şeylerden biri, ‘Afrikalı Amerikalı sanatçıları tanımıyoruz, kahverengi küratörleri tanımıyoruz, kim olduklarını bilmiyoruz. İşte aralarından seçim yapabileceğiniz 150 tanesi. ”

Armory’nin Tatbikat Salonundaki “The Shape of Things”de, Carrie Mae Weems’in “Cyclorama – Conditions, A Video in 5 Part. ” Kredi. . . Carrie Mae Weems ve Jack Shainman Galerisi; Stephanie Berger Fotoğrafçılığı, Park Avenue Armory aracılığıyla

Belki de en çok, sanatçının kadınlığı araştıran – çocuk yetiştirmek, bir ilişki müzakeresi – konu alan bir dizi sahnelenmiş sahnesi olan “Mutfak Masası Serisi” (1989-90) ile tanınan Weems, sürekli olarak kültürü eleştiren projeler yaratıyor.

Kültür de katkılarını kabul etti: 2013’te MacArthur Vakfı’ndan bir “dahi hibesi” aldı ve ertesi yıl Guggenheim’da retrospektif sergileyen ilk Siyah kadın oldu.

Cephanelik gösterisi fikri, Başkan Donald J. Trump’ın seçilmesinden bir yıldan biraz fazla bir süre sonra, Aralık 2017’de orada düzenlediği bir günlük toplantının ardından ortaya çıktı. “Sirk siyaseti, sirk siyaseti ve şiddetin tarihi ve tüm bu fikirlerin nasıl bir araya getirileceği hakkında çok düşündüm” dedi.

Trump’ın başkanlığı, onun ırkından dolayı Başkan Barack Obama’ya açık bir tepki olarak gördüğü şeyle birlikte, Weems’in ülkenin “Amerika’nın esmerleşmesiyle nasıl başa çıktığını” ortaya çıkarmak istemesine neden oldu. ”

“Müzeler, galeriler veya Cephanelik gibi kurumlar olsun, kurumlar bunu nasıl müzakere edecek?” Dedi.

Weems’in video projeksiyonlarından biri olan “Koşullar”dan görüntüler. Kredi. . . Carrie Mae Weems ve Jack Shainman Galerisi
Kredi. . . Carrie Mae Weems ve Jack Shainman Galerisi

31 Aralık’a kadar sürecek olan mevcut sergideki yeni eserler arasında Weems, Kara Hayat Önemlidir hareketinin yol açtığı ilerleme belirtilerinin geçici bir ulusal vicdan krizinden daha fazlası olup olmayacağını da araştırmaya çalıştı. “Bu ne kadar sürdürülebilir?” dedi. “Şimdi nasıl ilerleyeceğimiz çok derin ve önemli bir soru. ”

Gösteri, yeni ve mevcut film görüntülerinden oluşan bir Cyclorama (silindirik bir platformun içinde panoramik bir görüntü) ve onun 2012’de yaptığı dijital bir “Lincoln, Lonnie ve Me” de dahil olmak üzere bir dizi büyük ölçekli yerleştirmeyi içeriyor. Abraham Lincoln ve Gettysburg Adresi’ni ele aldığı optik bir illüzyon kullanan video projeksiyonu.

Cephanelik sergisinde ayrıca 9 Aralık’ta başlayan ve sanatçı söyleşileri, şiir okumaları, konserler ve bilimsel tartışmaların yer aldığı “Kırık Düşler Ülkesi” adlı bir performans dizisi de yer alıyor.

Cyclorama’nın Park Avenue Cephaneliğinde kurulumu. Kredi. . . The New York Times için Flo Ngala

Cephanelik gösterisine katılan Brown Üniversitesi’ndeki Brown Sanat Enstitüsü’nün sanat yönetmeni Avery Willis Hoffman, Weems’in sorularının şu anki önemi “tarihimizin döngüsel doğasına işaret ediyor” dedi. “Bu zor ve zorlu konuların bazılarına geri dönmeye devam etmeliyiz. ”

1984’te Weems, ABD nüfusunun önümüzdeki 20 yıl içinde renkli insanların egemenliğine gireceğini öğrendiğini ve bunun da kısmen kamusal söylem yoluyla bugüne kadar sürdürdüğü bir demografik araştırma dalgasına yol açtığını söyledi.

Museum of Modern Art’ın medya ve performans küratörü Thomas J. Lax, “Carrie, ders aldığı ve öğrettiği insanları odaya getirebildiği zaman, doğruyu söylüyor” dedi. “Dolaysızlığı ve mizansen anlayışıyla, sizin de bulunmanız, katılmanız gereken bir katılım modu yarattı. ”

Weems genellikle sanatını bir aktivizm biçimi olarak açıkça kullanır. Pandemi sırasında, Covid-19’un Siyah, Latin ve Kızılderili toplulukları üzerindeki orantısız etkisine dikkat çekmek için halka açık bir sanat kampanyası oluşturdu. “Covid’e Karşı Diren/Take 6!” — bir buçuk metrelik sosyal mesafeye gönderme — sanat odaklı mesajlar reklam panolarında, alışveriş çantalarında, düğmelerde ve buzdolabı mıknatıslarında göründü.

Dijital bir video projeksiyonu olan “Lincoln, Lonnie ve Ben” (2012) tarihin hayaletleri üzerine bir meditasyondur. Optik bir numara içerir. (Başlık, Amerikan başkanına ve sanatçı ve aktivist Lonnie Graham’a atıfta bulunur.) Kredi. . . Carrie Mae Weems ve Jack Shainman Galerisi

“Zamanımın sorunlarını bildiğim en iyi şekilde ele almaya çalışırken kendimi çok ilgili görüyorum” dedi.

Weems, çalışmalarını empati geliştirmenin ve teşvik etmenin bir yolu olarak kullanmaya çalıştığını söyledi, karşı çıkabileceklerini, hatta 2017’de Charlottesville, Va.’da yürüyen beyaz üstünlükçü grupları bile anlamak için.

“Bu güçleri sağda düşündüğümde, sempati duyuyorum çünkü ben insanım” dedi. “Kim olduğunuzu düşündüğünüzü yansıtmayan bir değişiklik geliyor – bu korkuyu anlıyorum. O zaman belki biraz diyalog için, bir çeşit ilerleme için yer vardır. ”

Bu insanlığa ulaşma çabası, Weems’in bir yıl önce, Charleston, SC şehir merkezindeki tarihi bir Siyah kilisesinde beyaz bir silahlı kişinin dokuz kişiyi öldürmesinden ilham alan bir tiyatro eseri olan “Grace Notes: Şimdilik Yansımalar” adlı 2016 projesini harekete geçirdi. kardeşlerini gömmeye çalışan bir kadının hikayesi.

Weems, “Annemle, lütfun derin bir şefkat, anlayış, hayırseverlik ve sevgi alanı olarak anlamı hakkında konuştuğumuz bu güzel kaydedilmiş konuşma var” dedi. “Belli bir netlik seviyesine gelebilmem, bu soruyu benim için cevaplaması sayesinde oldu. ”

Weems, eski bir fabrika ve halen yaşayan bir ev işçisi olan annesi Carrie Polk ile sanatçı olarak yoluna devam etmek için evden ayrıldığı andan itibaren başka bir biçimlendirici sohbeti hatırladı. Weems, “Annemin benim hakkımda ne düşündüğünü merak ediyordum ve bir gün ben San Francisco’da yaşarken aradı ve ‘Keşke kendi hayatımla seninkine yaptığını yapsaydım’ dedi. “Bana çok güven verdi. Vahşi ve çılgın olmama ve çok genç yaşta yalnız yaşamama rağmen beni cesaretlendirdi. ”

2002 yılında ölen babası Myrlie Weems de benzer şekilde ilham vericiydi. Speedy and Son adlı bir kurtarma şirketinin sahibi, aynı zamanda kardeşleriyle birlikte Mississippi Deltası’nda Sam Cooke ile aynı sahnede şarkı söyleyerek yaratıcı bir çizgiye sahipti. Weems, “Bana çok genç yaşta herhangi bir odada bulunmaya hakkım olduğunu söyledi” dedi. “Bu büyük ders beni çok derin bir şekilde demirledi. ”

Portland, Ore’de 1953’te yedi çocuktan ikincisi olarak doğan Weems, erken yaşlarda resim ve çizimle ilgilenmeye başladı. “Tavan arasına koştuğumu ve başka bir yerde yaşıyormuş gibi yaptığımı hatırlıyorum,” dedi, “oturma odasının etrafında dans edip balerinmişim gibi davrandım. ”

16 yaşında, şu anda California’da çocuklarla çalışan Faith C. Weems adında bir kızı vardı. Ertesi yıl, Anna Halprin’in deneysel San Francisco Dansçıları Atölyesi’ne katıldı ve daha sonra New York’a taşındı ve Harlem’deki Studio Museum’da fotoğrafçılık okudu.

Bir erkek arkadaşı ona 20. doğum günü için bir kamera verdi. Weems, “Bir balığın suya attığı gibi aldım” dedi. “Beni hemen hayatıma ve dünyaya götürecek bir araç olarak gördüm. ”

Sergisi, ilerleme için gerekli gördüğü, birbirleriyle konuşan uzmanları bir araya getiren “toplantılar” sunacak. Weems, “İnsanları belirli fikirler ve platformlarda nasıl birleştirdiğinizle ilgileniyorum” dedi. Kredi. . . The New York Times için Flo Ngala

Ayrıca Roy DeCarava ve Kamoinge Atölyesi de dahil olmak üzere Siyah fotoğrafçılarla tanıştı. “Ah,” diye düşündüm,” dedi Weems, “” olmak istediğim yer burası. ‘”

Weems, California Sanat Enstitüsü’nden (Valencia) lisans derecesini ve California Üniversitesi, San Diego’dan fotoğrafçılık alanında M.F.A. derecesini aldıktan sonra, California Üniversitesi, Berkeley’de yüksek lisans okulunda folklor okudu.

1985’te, kısa süre önce kâr amacı gütmeyen Light Work’ün görüntü yönetmenliğinden ayrılan Jeff Hoone ile evlendi. Weems onu “dünyadaki en anlayışlı dostum” olarak tanımladı. Syracuse, N.Y.’de yaşıyorlar ama aynı zamanda Brooklyn, Fort Greene’de bir evleri var.

Armory sergisinin küratörlüğünü yapan Tom Eccles, “Günümüzde açıkça genç sanatçılar Carrie Mae Weems’in torunları, bu yüzden büyük bir yapıt ve yeni çalışma sergilemek için harika bir an” dedi. “Bazı sanatçılar, birdenbire o çalışmanın ne kadar alakalı olduğunu fark ettiğinizde bir an değişikliğine ihtiyaç duyar. ”

Bard College Küratörlük Çalışmaları Merkezi’nin yönetici direktörü Eccles, Weems’in kendisinden şovu üzerinde çalışmasını istemesine şaşırdığını söyledi. “Ona ‘Hey Carrie, ben beyazım’ dedim” dedi. “Bu beni endişelendirmez dedi. ‘”

Sergi, sanatçının kurumun yüce bir üyesi olarak statüsünü yansıtıyor gibi görünüyor. Ancak Weems, geldiğini veya bittiğini asla hissetmeyeceğini söyledi.

“Kendimi belirli endişelerle çok ilgilenen bir sanatçı olarak görüyorum ve bu endişeler henüz karşılanmadı” dedi.

“Ömür boyu sürecek bir mücadele ve bir bütünün tamamlanmasıyla bitmiyor” diye ekledi. “Bu bir hayat. ”