Andrea Bowers: Aktivizmi Sanatını Canlandırıyor

Bakec

Member
LOS ANGELES — Sanatçı Andrea Bowers, pandeminin derinliklerinde, buradaki stüdyosunda sığınmaktan ve diyelim ki adil ücretler için bir protestocunun veya iklim adaleti

Ancak sanatı ve siyaseti tamamen kaynaşmış olan 56 yaşındaki Bowers, hiçbir zaman ön saflarda olduğu kadar başarılı olamaz. O da cesaretini topladı: George Floyd’un öldürülmesinin ardından protestolara katıldı. Mendocino County’deki sekoya bahçelerini düz kesimlerden koruyan yarı yaşındaki tuhaf ağaç bakıcılarıyla iliştirmek için sahile doğru ilerliyorlar. 1978’de öldürülen sivil liderden disko topları ve neon alıntılarla yeni Harvey Milk havaalanı terminali için bir enstalasyon yarattığı San Francisco’ya.

Highland Park stüdyosuna yaptığı son ziyarette bana “Gerçekten aktivizm ve aktivistler hakkında çalışıyorum” dedi. “Sadece hizmetlerimi sunuyorum, eğer işe yararlarsa ve biraz sanat yapmamın da uygun olup olmadığına bakarım. ”

Bowers’ın MCA Chicago’daki çalışmaları arasında arkadan neon, “Ekofeminist Çınar Dalları: İmkansızı Yapmazsak, Düşünülemezle Yüzleşeceğiz” (2020) yer alıyor. Merkez: “Radikal Feminist Korsan Gemisi Ağacı Oturma Platformu” (2013). Ön, “Ben Doğayım: Şampiyon Uluslararası Clearcut; Kabine Dağı Yaban Hayatının Batı Yakası” (2013). Kredi. . . Nathan Keay/MCA Şikago

Çeyrek yüzyıl boyunca, sürekli değişen sosyal ve kültürel iklim sayesinde Bowers, queer ve trans halk, kürtaj hakları için savaşçılar, radikal çevreciler, göçmenlik savunucuları, Yerli aktivistler ve nesiller boyunca akademisyenlerle kalıcı bağlar kurdu.

“İşini temsil etmek için yaratıyor lucha, halkın mücadelesi” dedi Chicago papazı ve aktivist Emma Lozano. “İşçi haklarından göçmen haklarına, sığınağa kadar, o her şeyin zirvesindeydi ve onu destekleyerek sanat aracılığıyla tanınmamızı sağladı. ”

Ve sanatı yararlıysa, aynı zamanda müze düzeyinde, 90’ların başında California Sanat Enstitüsü’ndeki eğitiminin titizliği ve ikinci dalga feminizmle entelektüel katılımıyla şekilleniyor.

Kurulum görünümü, “Aileler Bir Araya Geliyor” (2018), bir topluluk kuruluşu olan Centro Sin Fronteras’ın misyonunu yansıtıyor. Kredi. . . Nathan Keay/MCA Şikago

CalArts’taki arkadaşı ve eski öğretmeni kavramsal sanatçı Charles Gaines, “Siyasi ve kültürel meseleleri ele almada sanatın rolünün ne olduğu sorusuna ayrı bir pratik olarak yaklaşıyor” dedi.

Hem estetik açıdan hem sanat teorisi standartlarına göre hem de kelimenin tam anlamıyla politik malzeme olarak üstün olan işler yapma yeteneği hakkında, “Bunu bu kadar etkili bir şekilde yapan birini tanımıyorum. ”

Şimdi, MCA’nın eski baş küratörü Michael Darling ve 2022’de seyahat edeceği Hammer Müzesi’nin baş küratörü Connie Butler tarafından düzenlenen Chicago Çağdaş Sanat Müzesi’nde kariyere yayılan bir anket açıldı. Bowers’ın çalışmalarının sunumu, dikkate değer bir yolculuğa bakış açısı sunuyor.

Resmi düzeyde, onun 1990’lardaki virtüöz, biraz da olsa çizimlerinden, el yapımı nesneler ve enstalasyonlar, tekstiller ve neonlar, belgesel videolar, kağıt ve karton üzerine çalışmalar, arşiv sunumları ve daha fazlasının mevcut bereketine uzanan yolunu sunar.

Ancak daha derindeki yolculuk kişiseldir: 1965’te, X Kuşağı’nın fırlatma rampasında doğan ve Ohio’daki küçük bir kasabada büyüyen bir kadın, Amerika’nın tartışmasız en önemli kişisi olmak için – yanlış adımlar atmadan değil – otuz yıllık bir ittifakta nasıl yol aldı? politik sanatçı

Bir topluluk katılımı eyleminde, Andrea Bowers, Centro Sin Fronteras’ı sergisine davet etti. Grup, arşivinden göçmenlik politikasının insani maliyetini gösteren materyaller seçti. Kredi. . . Nathan Keay/MCA Şikago

Gerçi bu övgüyü hoş karşılamayabilir. Chicago açılışından birkaç gün önce tanıştığımızda “Korkuyorum ve gerginim” dedi. “Sadece bir şeyler yapmak istiyorum. ”

Onu kuzeydoğu Los Angeles’taki kırmızı tuğlalı stüdyosunda ara sokağa park etmiş taco kamyonlarıyla buldum. Bölge hızla soylulaştırılıyor, ancak Bowers 30 yıldır burada.

Sıcakkanlı ve ciddidir ve bazen çöpe atmaya hazırdır. “Belirli seviyelerde daha az ajitasyon yapmaya çalışıyorum” dedi ve bunun devam eden bir çalışma olduğunu öne sürdü.

Aynı zamanda cömerttir. ERRE olarak bilinen Tijuana merkezli sanatçı Marcos Ramírez, “O bir arkadaşın arkadaşı” dedi ve her zaman toplantılara ve misafirlere ev sahipliği yaptı. Konukseverlik sanatında bir temadır.

2006-07’de, Papaz Lozano’nun kocası Rahip Walter L. Coleman ile birlikte vaaz verdiği Şikago’daki kilise, bir sığınak vakasının yeriydi: Belgelenmemiş bir Meksikalı kadın olan Elvira Arellano, küçük oğluyla birlikte sınır dışı edilmekten sığındı. ABD vatandaşı. Bowers ziyaret etti ve bu karşılaşmadan bir film üretti, arkalarında sunakta sessizce kameraya bakan bir anne ve oğul portresi. Arellano, Lozano ve Coleman ile yapılan röportajların yanı sıra yeni ankette görüntüleniyor.

Bowers, alanını kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti ele almak için sanatı kullanan bir kuruluş olan A Long Walk Home ile paylaştı. Grup, kaybolan ve öldürülen Siyah kızlara adanan “The Black Girlhood Altar”ı sunuyor. Kredi. . . Nathan Keay/MCA Şikago

Şimdi Bowers, ankette kendi arşivinden bir bölümün küratörlüğünü yapmak için Pastor Lozano’nun grubu Centro Sin Fronteras’ı MCA’ya davet etti. Müzenin sivil ve topluluk katılımı için küratörü ile birlikte çalışan grup, ziyaretçilere göçmenlik politikasının devam eden insani maliyetini göstermek için Arellano vakasından ve diğer son savaşlardan materyaller seçti.

Başka bir galeri için Bowers, müzenin gençlik programı üyelerinden hoş karşılanacakları bir organizasyon seçmelerini istedi. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti ele almak için sanatı kullanan ve kayıp ve öldürülen Siyah kızlara adanan fotoğraflar, çiçekler ve hatıralarla dolu bir Siyah Kız Çocukluğu Sunağı kuran A Long Walk Home’u seçtiler.

Grubun kurucu ortağı ve yönetici direktörü Scheherazade Tillet, “Bu çapta bir sanatçının bu alanı paylaşması duyulmamış bir şey” dedi. “Müzede gerçekleşen gerçek bir müdahale. ”

Son zamanlarda, Bowers başka yollarla da alandan vazgeçti. “Sanal stüdyo ziyareti” olarak faturalandırılan bir program, Bowers’ın Kuzey Dakota’daki Standing Rock protestolarında tanıştığı ve bir belgeselde yer aldığı Yerli aktivist Tokata Demir Gözler ve Yerli bilgin Kaitlin Reed ile röportaj yaptığı ortaya çıktı.

Bowers, “Bu bir stüdyo ziyareti, çünkü işimi böyle yapıyorum” dedi. “Soru sormak her projenin başlangıcıdır. ”

Sorgu erken başladı. Ohio, Huron’da, Erie Gölü’nde büyürken, topluluk kültürü tohum ekti.

MCA Chicago’da, ülke çapındaki protestolarda Bowers tarafından çekilen fotoğrafların yerleştirilmesi. Kredi. . . Nathan Keay/MCA Şikago

Lise atölye öğretmeni olan babası, otomobil fabrikalarında çalışan arkadaşlarıyla sabahları evde toplanırdı. “Gelip siyaset ve sendika meseleleri hakkında konuşurlardı” diye hatırladı. “Ve onlarla çok genç bir kızken tartışırdım. ”

Annesi o gün gölün güvenli olup olmadığını öğrenmek için gazeteleri kontrol ederdi. 1969’da Cuyahoga Nehri, Cleveland’da göle girdiği yerde zehirli çamur tutuştuğunda alev aldı. Bowers, “Aslında bu konuda çalışmak istiyorum” dedi. Son zamanlarda, Erie Gölü’nde tekrarlanan bir bela olan gübre ve gübre kaynaklı alg patlamalarıyla savaşan aktivistlerle bir araya geldi.

Bowling Green State Üniversitesi’nde sanat eğitimi alan Bowers, 1987’de New York’a gitti. Hoboken, N.J.’de yaşadı ve şehir merkezindeki galerilerde çalıştı.

“Anlamadım ama SoHo’daki her açılışa gidiyordum” dedi. Ortabatılı arkadaşlar Kate Eriksen ve Mel Ziegler, “tüm bu sosyal bağlantılı projeleri yapıyorlardı; Çalışmalarına bayıldım. CalArts mezunuydular. Okul, onun arzuladığı kavramsal vurguyu sundu.

Los Angeles o zamanlar bir sanatçı olarak kurulmak için uygun fiyatlı bir yerdi. Ekibinde Gaines ve diğer öğrenciler Rodney McMillian ve Sam Durant ile Edgar Arceneaux ve – Tijuana’da – Ramírez ve Lucía Sanromán vardı.

1990’larda, Bowers’ın sanatı, örneğin bir mitingin veya spor etkinliğinin kalabalık bir fotoğrafından seçilen tek bir figüre dayanan olağanüstü fotogerçekçi çalışmalar da dahil olmak üzere çizime odaklandı. Ancak kısa süre sonra, siyasi amaç tarafından itilen çalışma daha çeşitli hale geldi.

Roe v. Wade’den önceki yıllarda kadınların güvenli kürtaj bulmalarına yardım eden Üçlü Ordu – Bay Area feministlerini öğrendikten sonra – grubun sahip olduğu bir mektup hazinesini paylaşan üç kişiden biri olan Pat Maginnis’i ziyaret etti ve onunla röportaj yaptı. 1960’ların sonlarında, böyle bir yardım için umutsuz olan kadınlardan, eşlerinden veya ebeveynlerinden isimleri yeniden düzenlenmiş olarak alındı.

2005’te gösterilen “Üçlü Orduya Mektuplar”, en iyi eserlerinden biridir ve Chicago’da dekoratif ambalaj kağıdı bölümleriyle dama tahtası deseninde büyütülmüş harflerden oluşan bir duvar olarak ortaya çıkar – ilham verici bir insan hikayesi ve grafik biçimi örgüsü.

Kurulum görünümü, Andrea Bowers, MCA Chicago, “Üç Arşiv Ordusundan Seçmeler, Görüntülendi” (2008) video ve kitapla. Kitapta, Roe v. Wade’den önce kadınların güvenli kürtaj elde etmesine yardımcı olan Üçlü Ordu, Bay Area feministleri tarafından alınan mektuplar yer alıyor. Kredi. . . Nathan Keay/MCA Şikago

2011’de Bowers bir ağaçta tutuklandı. Sanatında ve siyasetinde çok önemli bir nokta olduğunu kanıtlayacaktı.

2003’te CalArts’ın yanındaki standından beri, banliyö gelişiminin bedelini protesto eden ünlü bir California ağaç bakıcısı olan John Quigley ile arkadaştı. Bu sefer, Los Angeles’ın başka bir banliyösünde yaşlı meşelerin budanmasını protesto etmek için onunla birlikte çıktı. Etraflarındaki ağaçlar buldozerle topraktan çıkarken onlar platformlarında kaldılar.

Bowers, yalnızca dramatik ağaç oturmasını değil, Quigley’den aldığı ilk tırmanma dersini de filme aldı. Daha sonra tutuklama sabıka fotoğrafının bir çizimini yaptı. (İki gün hapse mahkûm edilen grup, yarışmaya katılmadığını ileri sürerek toplum hizmetine mahkûm edildi.)

Bowers, ağaç bakıcıları ve diğer aktivistler arasında “sanat dünyasında benden daha fazla kabul gördüğünü” hissettiğini söyledi. O da kendini çerçeveye yerleştirmeye başlamıştı.

Ağaç videoları özgürleştirilmiş bir enerji verir. Küratör Butler, “İlk çizimlerinin neredeyse röntgenciliği yerine kamerayı kendi kendine çeviriyor” dedi. “Sanırım Andrea, bu tür bir iş yapacaksan ya hep ya hiç olduğunu anladı. ”

Andrea Bowers’ın usta bir eylemciden ağaç oturma tekniğini öğrendiği “Şiddetsiz Sivil İtaatsizlik Eğitimi – Ağaç Oturan Orman Savunması” (2009) filminden bir kare. Kredi. . . Andrea Bowers ve Vielmetter

Butler, bu Rubicon’u geçerken, yüzlerce insanı içerebilecek projeleri düzenleyen ve bunlara katılan öncü sosyal uygulama sanatçısı Suzanne Lacy’nin etkisini yansıttığını belirtti. İki sanatçı, Bowers’ın Judy Chicago da dahil olmak üzere feminist yaşlıları “takip etme” alışkanlığının bir parçası olarak birkaç yıl önce tanışmıştı.

Lacy, Bowers’ı Otis College of Art and Design’da kurduğu Public Practice M. F.A. programında ders vermeye davet etti. (Lacy şu anda Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde; Bowers hala Otis’te ders veriyor ve burada ek fakülte sendikası örgütlenmesine liderlik etmesine, maaş zammı kazanmasına ve daha güvenli sözleşmelere yardım etmesine yardımcı oldu.)

Bowers bana, “O benim akıl hocam gibi,” dedi – ama ikisi birbirine öğretti. 2014’te New York’taki Drawing Center’daki çadırlarda bir hafta kamp kurdular. Bowers, gündüzleri Lacy’ye çizmeyi öğretti; akşamları Martha Rosler ve Carolee Schneemann gibi konuklarla sohbet ettiler.

Lacy, 2016’da Los Angeles’ta Bowers’a performans dersleri vererek bu iyiliğe karşılık verdi.

Lacy, “Andrea ve ben, onun benim kuşağımdaki insanlardan bekledikleri ile bizim gerçekte ne olduğumuz arasındaki bu ilişkiyi araştırdık” dedi ve ekledi: “Kendimizi genel olarak Andrea’nın kuşağının bizi aldığı kadar ciddiye almadık. ”

Kurulum görünümü, MCA Chicago: (R) “Sanctuary Star” (2017); (L) “Kilise Afişleri (Adalberto United Methodist Church, Chicago, New Sanctuary Hareketi Üyesi)” (2007-8). Bir sığınak protestosu Bowers’ı bu eserleri yaratmaya yöneltti. Kredi. . . Nathan Keay/MCA Şikago

Arkadaşlıkları, Bowers’ın 70’lerin feminizminin bazı yönlerine, özellikle de büyü ve ritüel eğilimlerine daha nazik bir gözle bakmasına yardımcı oldu. Aynı zamanda Butler, “Parçası olduğu tarihin bir tür revizyonuna katılıyor. ”

Öte yandan Bowers, feminist harekette beyaz bir kadın olmanın getirdiği kimlik haklarını kabul ediyor.

“Kesinlikle beyaz bir kadınım ve bu kesinlikle ayrıcalıklarla geliyor” dedi. “Denemeye devam ediyorsun, hatalarından ders alıyorsun, çevrendeki insanlardan öğreniyorsun. ” diye ekledi: “Ya bırak ya da dene. ”

Bowers’ın benimsediği değerler, sanat piyasasıyla olan ilişkilerine kadar uzanıyor. Kârının bir kısmını bu işe dahil olan kuruluşlara veya bireylere yönlendiriyor ve galerilerinden ve koleksiyonerlerinden de aynısını yapmalarını istiyor.

New York’ta Andrew Kreps ile birlikte onu en uzun süredir temsil eden Los Angeles galericisi Susanne Vielmetter, “Bunu 20 yıldır yapıyor” dedi.

Bowers’ın 2019’da başı belaya girdiğinde, bu onun kimliğinden değil, #MeToo hareketini desteklemek için yaptığı işlerden dolayıydı. İsviçre’deki Art Basel’de, her biri cinsel tacizle suçlanan bir kişinin davasını sunan 167 panelden oluşan bir yerleştirme sundu. Metinler, kişinin bir suçlamaya verdiği yanıtı gösterdi. Çoğunlukla sanığı gösteren fotoğraflar da vardı.

Ancak bir panelde, kurban olduğu iddia edilen Helen Donahue’nin kendi sosyal medya akışından alınmış bir görüntüsü vardı. Donahue, aynı panelde adı geçen (resimde olmasa da) başka bir kadının yaptığı gibi, onay vermediğinden şikayet etti. Bowers özür diledi, o paneli çalışmadan kaldırdı, ardından çalışmanın kendisini dolaşımdan kaldırdı. Şimdi stüdyosunda yuvarlandı.

Bowers, “Bir hata yaptım” dedi. “O panelde işleri batırdım. ”

Geriye dönüp bakıldığında, kendi cinsel şiddetle ilgili deneyimlerinin “nesnel mesafeyi” kaybetmesine neden olmuş olabileceğini söyledi. ” Ancak haber kaynaklarından dolaylı olarak araştırılan bu çalışmanın, normal röportaj yönteminden ve aktivist daldırma yönteminden sapması da dikkat çekicidir.

Buna karşılık, 2012 yılında Ohio, Steubenville’de genç bir kadının liseli futbolcular tarafından tecavüze uğramasına baktığında, şehri ziyaret etti, protestocularla tanıştı ve oyuncuların duruşmasına katıldı. Çizimlere ek olarak, Chicago araştırmasından çıkarılmış olan “#sweetjane” (2015) adlı çarpıcı bir video ve yerleştirme üretti.

Küratör Darling, “Tetikleyici veya travmatik olabilir” dedi. Ancak karar, Bowers’ın en güçlü projelerinden birini göz ardı ederek aşırı ihtiyatlı olarak okunuyor.

.

Genç bir Yerli aktivist olan Tokata Iron Eyes ile birlikte yapılan ve yer aldığı bir Bowers videosu, “Benim Adım Gelecek Demektir” (2020). Manzaraların tarihini tartışarak, Güney Dakota çevresindeki kutsal mekanlarda birlikte seyahat ettiler. Kredi. . . Nathan Keay/MCA Şikago

Kültürel alan değişiyor ve Bowers, hala temellerini bulduğunu söyledi. “Benim neslimdeki herkesin genç neslin travmayla ilişkisini anlamaya çalıştığını hissediyorum” dedi.

“Ben sahiplenme çağından geliyorum; Ne pahasına olursa olsun sanatın sansüründen geliyorum” diye ekledi. “Ve şimdi aynı şey değil: Birinin travması, bir sanat eserinin sansürlenmesinden daha önemlidir. Ben o vardiyadayım ve bunu düşünüyorum. ”