ABC’nin ‘Abbott İlkokulu’nun Güzelliği

Bakec

Member
Annem anaokulundan beri okul sisteminde çalıştı. Çoğu zaman o bir öğretmendi. Emekli olduğunda, okul yönetim kurulu için koştu ve kazandı. Şimdi üçüncü dönemini geçiriyor. Kasım’da 80 yaşında olacak.

Ağabeyim de kızı gibi öğretmen.

Hayatım boyunca öğretmenliğin mücadelelerini ve zevklerini yakından gördüm: yemek masasının üzerine yayılmış kağıtlar, derecelendirilmiş ve derecelendirilmemiş olmak üzere iki yığına ayrılmıştı. Bu yılların başında anneme ilan tahtalarında yardım eder, bu yılların ortasındaki uzun veli-öğretmen toplantılarında onun sürecine yardımcı olurdum.

Bazen zorlanan bir öğrenciden bahsetmek, bazen de şansı zor bir aileye yemek yemek için yaptığı ev ziyaretlerini hatırlıyorum.

Annemin ev ödevlerinde onlara yardım etmekle akşam yemeği hazırlamak arasında gidip geldiği, çocuklara o kadar derinden bağlı olduğu ve hepsi ona Anne dedikleri zaman, evimizdeki öğrencileri hatırlıyorum.

Belki de bu yüzden “Abbott Elementary” dizisi beni bu kadar etkiledi, çünkü bana annem gibi insanların güzel mücadelesini hatırlattı, her şeyi tüketen öğretme görevini üstlenenler.

Bu gösteri, mesafeli ve beceriksiz bir müdürü olan, mücadele eden, Siyahların çoğunlukta olduğu bir ilköğretim okulunda hem Siyahi hem de beyaz olan iyi niyetli öğretmenlerin bir araya gelmesiyle ilgili. Ama herhangi bir yere kurulabilirdi.

Gösteri bir sansasyon. ABC için reyting rekorları kırdı ve popülaritesi artıyor, sadece öğretmenlerden ve onları seven insanlardan çok daha fazla insanda yankı uyandırıyor.

Gösteri, bu okulların finansmanında eşitsizlikler olsa da, öğrencileri için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya kararlı ve ilgilenen öğretmenlerin sıkıntısı olmadığını gösteriyor.

Objektifi mesleğin asaletine, öğretmenlerin paradan çok misyon tarafından yönlendirilme biçimine, öldürmekten çok bir fark yaratma ihtiyacına yeniden odaklanıyor.

İçinde bir saflık ve masumiyet var. Çekişme ve endişe zamanında rahatlık sunar. Irk her zaman mevcuttur ama her zaman merkezi değildir. Bu, paylaşılan insanlık hakkında bir hikaye.

Birçok öğretmenin gündelik kahramanlar olduğunu, çocuklarımıza sadece öğretmekle kalmayıp onlara ilham verdiğini, onları sevdiğini ve koruduğunu hatırlatır.

İlginçtir ki bu gösteri, okullarımızda bir kültür savaşı sürerken ve öğretmenlik mesleği pandeminin ağırlığı altında zorlanırken aynı anda sahneye çıktı.

Her eyalette Cumhuriyetçiler, eğitimcilerin, özellikle ırkla ilgili olarak, tüm karmaşıklıkları ve travmalarıyla birlikte, Amerikan tarihinin kapsamlı ve doğru bir versiyonunu öğretmelerini önlemek için yasa tasarıları getiriyorlar. Eğitim web sitesi Chalkbeat tarafından geçen hafta yayınlanan bir raporda, en az 36 eyaletin “ırk ve ırkçılık hakkında öğretimi kısıtlayan yasaları veya politikaları benimsediğini veya yürürlüğe koyduğunu” tespit etti.

Bu eyaletin valisi tarafından desteklenen bir Florida yasa tasarısı, okulların ve özel işletmelerin insanlara (“beyaz insanlar” olarak okuyun) ırka dayalı olarak “rahatsızlık” veya “suçluluk” hissettirmesini yasaklayacaktır. Bunu uygulamakta iyi şanslar. Rahatsızlık ve suçluluk tam olarak nasıl ölçülür? Bu dalgalanan duygular, farklı insanlarda farklı şekilde mi ortaya çıkıyor?

Her Siyah çocuk veya renkli çocuk veya eşcinsel çocuk, gruplarının sınıf tartışmalarında doğru temsil edilmemesinin onları rahatsız ettiğini iddia edebilir. Göz bağı her zaman çevrilebilir.

Ayrıca, pandemi politize edildiğinden okullarda maskeleme ve aşılama konusunda hararetli bir tartışma var. Ağustos ayında yapılan bir Axios/Momentive anketinin bulduğu gibi, bir ebeveynin siyasi partisi okul maskesi yönergelerine karşı çıkma eğilimindeydi, Cumhuriyetçi ebeveynlerin yüzde 56’sı görevlere karşı çıkıyor, Bağımsızların yüzde 24’ü ve Demokratların yüzde 4’ü.

Bu nedenle, öğretmenlere yönelik tehditler o kadar arttı ki, Ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri Başsavcısı FBI ve ABD avukatlarını yönetti. ofisleri, “rahatsız edici bir eğilim” olarak adlandırdığı şeye yönelik stratejileri tartışacak: “ülkemizin devlet okullarında okul yönetim kurulu üyelerine, öğretmenlere ve işçilere yönelik taciz, korkutma ve şiddet tehditlerinde artış.”

Tüm bunların üzerine ve belki de bu yüzden, siyahi öğretmenler de dahil olmak üzere, öğretmenler meslekten akın akın ayrılıyor. RAND Corporation tarafından geçen yılki bir rapora göre, “genel olarak yaklaşık dört öğretmenden biri ve özellikle Siyah öğretmenlerin neredeyse yarısı, 2020-2021 eğitim yılının sonunda muhtemelen işlerini bırakacaklarını söyledi.”

“Abbott İlkokulundaki” öğretmenler, özellikle genç, Siyah, idealist öğretmenler, biz eğitimcilerin üzerindeki mengeneyi sıkılaştırırken bize neyin tehlikede olduğunu gösteriyor. Bize bunların sadece politik bir oyunun piyonları olmadığını, çok az şeyle ellerinden gelenin en iyisini yapan ve neredeyse yeterince alkışlanmayan gerçek insanlar, genellikle en iyi insanlar olduklarını hatırlatıyorlar.

The Times, editöre çeşitli harfler yayınlamayı taahhüt eder Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook ve üzerinde New York Times Görüş bölümünü takip edin ), ve Instagram .