80 Yaşındaki Robert Wilson, Sahne İçin Tekil Bir Vizyona Sahiptir

Bakec

Member
PARİS — Amerikalı yönetmen Robert Wilson, modern tiyatronun en tanınmış tarzlarından birine sahip. On yıllar boyunca ustalaşmış, keskin bir şekilde çizilmiş soyut çizgiler ve şekillerden oluşan, dakika hassasiyetle aydınlatılan tabloları, Shakespeare oyunlarını ve Philip Glass operalarını benzer şekilde süsledi.

Ve Ekim ayında 80 yaşına giren Wilson bu formülden ayrılmak üzere değil.

Geçen hafta, Paris Operası, 2018’de Teatro Real’de prömiyeri yapılan ve Çarşamba günü genç izleyiciler için bir ön izlemeyle burada açılan Puccini’nin “Turandot” adlı prodüksiyonunun son rötuşlarını yaparken, Wilson küçük kusurlara odaklandı ve sanatçıları dürttü. işaretlerine santimetre daha yakın. Ayın sahnedeki şekilsiz yansıması provayı durdurdu. Aydınlatma ekibi noktayı düzeltmeye çalışırken, onlara döndü ve “Nerede?” Diye sordu.

Wilson’la on yıldır birlikte çalışan bir aydınlatma tasarımcısı olan John Torres, bir prova molası sırasında, “Gösterilerinden bazılarında 2.000 ışık ipucu var, bu yüzden çok organize olmanız gerekiyor” dedi. “Bu biraz bulmaca. ”

Wilson’ın “Turandot” prodüksiyonunun prömiyeri 2018’de Madrid’deki Teatro Real’de yapıldı. Kredi. . . Javier del Real/Teatro Real

Wilson’ın birçok canlanma ile birlikte 184 sahne prodüksiyonu var ve ne yaş ne de salgın onu yavaşlatmadı. Opéra Bastille’deki bir röportajda, “80 yaşında olduğumu unutuyorum, çünkü hala çalıştığım için şanslıyım” dedi. “Önümüzdeki iki yıl için doluyum, sağlam. ”

Wilson sadece bu sonbaharda Paris’te dört gösteriyi şehirdeki sahnelere taşıdı. “Turandot”a ek olarak, Rudyard Kipling’den ilham alan 2019 müzikali “Jungle Book”, tepeli hayvanları Théâtre du Châtelet’e getirdi. Ayrıca 1976’da Glass’ın dönüm noktası “Einstein on the Beach”i sahnelediği koreograf Lucinda Childs ile tekrar bir araya geldi: Paris Sonbahar Festivali’nin bir parçası olarak yeni bir yaratım (“Bach 6 Solo”) ve bir canlanma (“I. Verandamda Oturuyordu Bu Adam Ortaya Çıktı, Halüsinasyon Gördüğümü Sanıyordum”, 1977).

Avrupa, Wilson’u geçen yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri olarak uzun süredir kutlarken, o, kendi ülkesinde daha az kahin oldu. Sınırları zorlayan sanatsal açıklamaları – 1971’de Fransa’da bir hit olan “Sağır Adam Bakışı” yedi saat uzunluğundaydı ve sözsüzdü – Wilson’ın kendi sanat laboratuvarı olarak adlandırdığı şeye sahip olmasına rağmen, ona Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenli komisyonlar sağlamadı. Gelecek yıl 30. yılını kutlayacak olan Long Island’daki Watermill Center.

Paris’teki yoğun sezonundan bahseden Wilson, “Ben ölene kadar muhtemelen New York’ta bu kadar çok yapım olmayacağını söyledi. Natüralizm için uzun süredir devam eden küçümsemesi yardımcı olmadı. “New York’taki bu dizilerde ne düşünüyorlar?” O sordu. “Bütün bu psikolojiye sahipler. Bu kadar karmaşık olmak zorunda mı?”

Wilson, merkez, bu sonbaharda Paris’te yaptığı dört gösteriden biri olan “Turandot”un provası sırasında. Kredi. . . Julien Mignot, The New York Times için

Psikoloji yerine, Wilson’ın çalışması görüntü ve ses tarafından yönlendirilir ve ileriye dönük koreograflarla erken karşılaşmalarla şekillenmiştir. İlk olarak işletme eğitimi aldığı Teksas’ta muhafazakar bir ailenin eşcinsel oğlu olarak zorlu bir gençlikten sonra Wilson, 1963’te New York’a taşındı ve Merce Cunningham’ın ve özellikle de geniş plansız bale repertuarına sahip olan George Balanchine’in çalışmalarını keşfetti. Wilson’ın iyiliği. (Yine de, Balanchine’in New York City Ballet’te ve başka yerlerde tatil sezonunun bir fikstürü olan, her zaman popüler olan “Fındıkkıran” sahnesini beğendiğini itiraf etti.)

Wilson, “Bu hayatımı değiştirdi” dedi. “Tiyatro böyle olabiliyorsa, opera böyle olabiliyorsa o zaman ilgilendiğimi düşündüm. ”

Wilson tiyatroya ve operaya aynı şekilde yaklaşıyor. Ekim ayında Bulgaristan’ın Sofya kentinde açılan Shakespeare’in “The Tempest” adlı yapımında olduğu gibi, basit oyunlarla çalıştığında bile, cümleler yapay yollarla çarpıtılıyor.

“Jungle Book”ta Mowgli’yi oynayan Fransız sanatçı Yuming Hey, “Metni algılaması neredeyse tamamen müzikal” dedi. Bir e-postada, koreograf Childs, “ritim ve zamanlamanın en önemli endişeleri olduğunu” ve Wilson’ın vizyonunun onu tanıdığı elli yılda “çok fazla değişmediğini” söyledi.

Aslında, Wilson’ın estetiği, beyaz makyaj sanatçılarının giydiği ve stilize el hareketleri gibi ayrıntılara kadar benzersiz bir şekilde tutarlı olmuştur. Eleştirmenlerine göre bu aynılık, sahnelediği eserler arasındaki farkları örtbas ediyor. Wilson’a göre bu, “Turandot”un kadrosuna söylediği gibi, bir sahnenin “dünyadaki diğer hiçbir mekana benzemediğini” kabul etmenin ve seyircinin “gözleri kapalıyken olduğundan daha iyi duymasına” yardımcı olacak görseller yaratmanın bir yolu. ”

Daha sonra bir röportajda “Birinin sahnede doğal davranmaya çalıştığını görmek çok yapay görünüyor” dedi. “Yapay bir şey olarak kabul ederseniz, uzun vadede bana daha doğal geliyor. ”

Wilson’ın estetiği, beyaz makyaj sanatçılarının giydiği kıyafetler ve stilize el hareketleri gibi ayrıntılar da dahil olmak üzere benzersiz bir şekilde tutarlı olmuştur. Kredi. . . Javier del Real/Teatro Real

Hey, “Jungle Book” hazırlıkları sırasında onun için ilk adımın, genellikle yardımcı sahneleyiciler tarafından öğretilen “Wilson’s gramer” dediği şeyi öğrenmek olduğunu söyledi. Seçmelerde kendisine “güneş gibi hareketsiz dur ve pozisyonu koruyarak ve odaklanarak parıldayarak” gibi yönergelerle egzersizler verildi. ”

Biraz paradoksal olarak, Wilson’ın çalışması, diğer estetik trendler gelip gittiği için sürekli olarak avangard olarak tanımlandı. Wilson, “Bu çok ilginç bir kelime çünkü benim için avangard, klasikleri yeniden keşfetmek anlamına geliyor” dedi. “Bütün işlerim klasik kalıplara dayanmaktadır. ”

Wilson ve ekibi için çalışma sabah 7’de başlıyor. m. ve genellikle akşam geç saatlere kadar uzanır. Wilson’ın iki yıl asistanlığını yapan ve şu anda koreograf Dimitris Papaioannou’nun uluslararası ilişkiler ve tur yöneticisi olarak çalışan Julian Mommert, “O sadece bunu yapıyor, bu yüzden herkesin aynı şeyi yapmasını bekliyor” dedi. Mommert, Wilson’ı “çok açık, komik ve sıcak” olarak hatırladı, ancak sonunda yorgunluktan dolayı 2014’te ayrıldı.

Wilson’ın her yılki tek tatili, Noel’de Bali’ye bir haftalık bir gezi. “Çok mütevazı bir otele gidiyorum” dedi. “30 küsur yıldır oraya gidiyorum ve kimse kim olduğumu bilmiyor. insanları severim; Yemeği beğendim. ”

“Benim için çalışmak aslında iş değildir; Bu bir yaşam tarzı,” dedi Wilson. Kredi. . . Julien Mignot, The New York Times için

Wilson, pandemi sırasında önemli bir mola bile vermedi. 2020’de Berlin’de Akademie der Künste’de birkaç ay geçirdi. “Güzel bir stüdyom vardı ve birçok çizim yaptım” dedi. Sahneden nasıl uzaklaştı? “Elbette üzülür insan ama çalışmak nefes almak gibidir. Sadece nefes almaya devam ettim. ”

Wilson, yine de, zorunlu duraklamanın üretim makinesi üzerinde “muazzam bir etkisi” olduğunu söyledi. Watermill Center’ın 2020 yaz festivali ve galası ile birlikte performanslar iptal edildi – bunun tipik olarak “2 veya 2,4 milyon” dolar getirdiğini söyledi. 2021 yazında, seyahat kısıtlamaları nedeniyle, sanatçı Carrie Mae Weems ile bir haftalık bir festival organizasyonu için her zamanki uluslararası konuk ve sakin kadrosunu değil, daha fazla yerel sanatçıyı davet etti.

“Benim için çalışmak gerçekten iş değil; Bu bir yaşam tarzı,” dedi Wilson. “Tiyatroda çalışmaya ilk başladığımda hala aynı kişiyim. ”

Ve Paris Operası’nda, onun tek fikirli odağının ve ciddi tavrının arkasında, “Turandot”un kadrosuyla ara sıra bir oyunbazlık ipucu su yüzüne çıktı. Wilson operayı, başlangıçta evlenmeyi reddeden Çinli prenses Turandot’un “kötülük yaparak eğlendiği bir peri masalı, başka bir dünya” olarak nitelendirdi. Yapım 2019’da Kanada Opera Şirketi tarafından yapıldığında Jim, Bob ve Bill olarak yeniden adlandırılan komik bakan üçlüsü burada Ping, Pang ve Pong olarak restore edilse de, minimalist estetiği oryantalizmden uzak duruyor.

Wilson, şarkıcılara “Tiyatro yapmamızın nedeni eğlenmek” dedi. “Bu işi fazla ciddiye alamazsın. ”