1. dereceden engelli yakınlarının akraba sorunsalı

semaver

New member
Ben rastgele bir bireyle rastgele bir patolojiyi çalışırken şahısla bir arada geleni ( baba anne, anne, kardeş, baba, eş, dede, anne, arkadaş) önemserim. Getiren kişi yardıma hazırdır ! Bu yüzden uzmana başvurur. Getiren kişiyi önemsemek ve anlamak demek; getirdiği kişiyi anlamaktır. Benim tüm gayretim; o yakının yardımı ile olumlu gelişmeleri getirir.

Pekala, engellide rastgele patolojiyi çalışırken engellinin 1. dereceden yakınınını bekleyen süreçler nelerdir? Oluşacak Etkenler nelerdir?

Oluşan olumlu -olumsuz tesirleri Nasıl kaldırabiliriz?

Patalojik sorunu bulunan engelli nasıl daha güzel hissedebilir?

Aşağıda yazışmalar: engelli yakınlarının akraba sorunsalı örneğidir.

2007 yılından beri çeşitli hasta kümelerinin toplumsal medya hesapları ve platformlarında bulunmaktayım. Hasta yakınlarının sorunlarını, buldukları tahlilleri, aktardıkları ıstırapları herşeyi okumaktayım. Ve uzman olarak özelden yahut paylaşımın altına görüşümü bildirmekteyim. kimi vakit bilgisi olmadığı biçimde yorum yazan şahıslar oluyor. Gayem; yanlış yönlendirmelerin önüne geçmek ve değer verdiğim danışan yakınlarını ötürüsıyla danışanı daha uygun anlamak.

15 Yıllık mesleksel çalışmalarının tezahüründe birtakım konularda genel bir kanaatim oluşmuştur.

Maalesef ki tüm engelli yakınları tıpkı serzenişte bulunuyor:

1- “ YALNIZLIK”

2- “DESTEK YERİNE KÖSTEK OLMA”

Genel olarak AİLEDE bir kişi engelliyi tümüyle ÜSTLENİR. O engelliye tümüyle bakan tek bir YAKIN bulunur ve AKRABALAR o yakını suçlamaya başlarlar. Zira o yakını suçladıklarında kendi engellileri için yapmadıklarını ve suçluluk hislerini bastırmış olurlar.

O engelli yakını berbattır, o KÖTÜSÜYSE kendisi GÜZELDİR.

Dereceden engelli yakını olup başka yakınların baskı ve hakaretlerine maruz kalan şahsa; kendilerinin âlâ olduğu ve üzülmemelerini söylemek isterim. Derin acınızı paylaşıyorum.

Engelliniz için siz uyumadınız, engellinize 7/24 refakatçi olan sizsiniz, siz engellinizin hakkı/hakları için koşturdunuz, siz engellinize birşey denildiğinde ya da yapıldığında engellinizin yanında olup haksızlığa karşı durdunuz, siz alanında en yeterli kimdir -ücreti nedir- bunu nasıl karşılayabilirim bunların tasasını yaşadınız, engelliniz için sabahlara kadar ağlayarak dua edip uyuya kalan sizdiniz.

Onlar değil !

Bu yüzden lütfen, YALNIZCA tüm bu şiddetli sürecinizde yanınızda olan şahısların söylemiş olduklerini dikkate alınız.